Võõrutamine – millal ja kuidas?

Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab, et esimesel 6 elukuul peaksid lapsed saama ainult emapiima ja imetamist võiks jätkata kuni lapse kaheaastaseks saamiseni või ka kauem. Siiski on iga laps ja pere ainulaadne ning üheselt õiget aega imetamise lõpetamiseks ei ole.

Kui kaua peaks laps üldse rinda saama? 

Siin on erinevaid seisukohti ja tuliseid vaidlusi. Ilma emapoolse suunamiseta loobuvad lapsed ise rinnast enamasti 3-4 eluaasta vahel. Pikem imetamine näib olevat inimlapsele ette nähtud. Tänapäeval peetakse üle aasta kestavat imetamist sageli võõristavaks, kuigi pikemaajalised uuringud kinnitavad selle kasulikkust nii emale kui lapsele. Ühe seisukoha järgi võiks rahulikku ja unist last varem võõrutada, et teda tegutsema ärgitada. Rahutut ja ärevil last seevastu võiks kauem imetada, et talle turvalisemat ja leebemat arenguvõimalust pakkuda. Imetamine raseduse ajal

Samuti ei saa jätta kõrvale ema tundeid. Imetamine on kahepoolne suhe ja see peaks mõlema jaoks meeldiv olema. Kui üks partneritest on püsivalt rahulolematu, siis mõjutab see kogu suhet ja annab põhjust kaaluda muutuste vajalikkust. Emale on imetamine siiski kauakestev tõsine töö ja kohustus. On arusaadav, et ema ei ole sealjuures kogu aeg rahul ja õnnelik. Kõik me oleme vahel väsinud ja tüdinud. Menstruaaltsükli taastudes võib imetamine naise kuuperioodi mõnes faasis lausa vastumeelne olla. See kõik annab põhjust taas kaaluda lapse valmisolekut rinnast võõrdumiseks.

Enne otsustamist tuleks aga igakülgselt kaaluda, mida saavutada tahetakse – milline on tegelik põhjus imetamise lõpetamiseks ja kas lõpliku võõrutamise asemel ei oleks arukas leida kompromissvariant? Näiteks ema tööleminek, reis või ravikuur ei pruugi sugugi takistada imetamissuhte edasikestmist. Ka siis, kui ema on lihtsalt väsinud ja tunneb, et ei jaksa ega taha enam last imetada peaks ta eneses selgusele jõudma, kas see otsus on lõplik või leevendaks olukorda, kui päevaseid imetamiskordi saaks vähendada või kui laps harjuks näiteks öise imemise asemel isa antud joogi ja lohutustega.

Aeglane ja järkjärguline võõrdumine on parim ja leebeim viis nii ema kui lapse jaoks

Rinnast võõrdumine algab tegelikult juba siis, kui laps saab mõnel toidukorral emapiima asemel muud toitu. Kui vähegi võimalik, võiks võõrutamine toimuda aeglaselt, järkjärgult ja armastusega. Imetamine on ema ja lapse lähedusside, millest peaks mõlemale jääma kõige soojemad mälestused. Võõrutades ei peaks lapsele rinda keelama, vaid selle asemel pakkuma talle muud meeldivat – jalutuskäike, mänge ja hellitusi. Ka imetamissuhte lõppemise järel vajab laps ema lähedust ja kallistusi sama palju, kui enne, ehk enamgi veel.

Kui tunned, et aeg on küps, siis proovi ära jätta üks imetamiskord – just see, mil laps on rinnast kõige vähem huvitatud. Paku talle rinna asemel muud toitu ja huvitavat tegevust. Ole leebe, kuid järjekindel ning säti oma päevaplaan tavalisest tihedamaks. Ajal, mil laps on harjunud rinda saama võiksite hoopis õue või külla minna. Koduses õhkkonnas tuleb tissiküsimine sagedamini meelde. Kaval on jalutuskäikudel kanda selliseid rõivaid, millega on raske rinda anda. Nii on ka lapsele kergem selgeks teha, miks ta peab koduni ootama. Kui laps on muutusega kohanenud, võid umbes nädala pärast asendada veel ühe imetamiskorra. Ja siis veel ühe. Ka ema piimatootmine väheneb sel moel sujuvalt ning probleeme ei teki.

Rinnast võõrutades tuleb jälgida, et lapse toit oleks mitmekesine ja eakohane. Kui otsustad võõrutada aastavanust või väiksemat last, siis peaks veenduma, et laps on valmis sööma ka muud toitu. Kaheksa-üheksakuune laps saab ema abiga juba kindlasti tassist joomisega hakkama. Veelgi väiksema lapse rinnast võõrutamisel võib ema pidada vajalikuks lutipudelit. Kuigi ka lutipudelist on last hiljem päris raske võõrutada. Pisike laps vajab rinnast võõrutamisel endisest kaks korda enam füüsilist lähedust, kiigutamist, süleshoidmist. Tuttavas tissimiseasendis tuleb mõnus tegevus aga kohe meelde. Proovi last rahustada tõstes ta enda näo juurde põsega oma põse vastu.

Lihtsam on suurema lapsega, kes sööb juba peretoitu ning oskab tassist juua. Võõrutamisel on siis peamiseks ülesandeks leida lapsele piisavalt köitvat tegevust ja meeldivaid vaheeineid. Hoia käeulatuses asju, mis lapsele maitsevad, näiteks mahlaseid puuvilju. Paku talle sageli juua (puhas vesi on parim), et ennetada tema janu ja sellega seoses ka tissiküsimist.

Uinumiseelsed tissihetked võivad lapsele kauaks alles jääda. Sellest loobudes peab ta teisiti uinuma õppima. Vägivaldne lõpetamine ja karjudalaskmine ei ole hea, aga kavalalt toimides ei pea tissist loobumine nii traagiline olema.

Tavaliselt on lapsed kergemini nõus loobuma päevastest imemiskordadest, kuid õhtul ja öösel tahaksid nad siiski rinda saada. Emalt on laps harjunud tissi abil lohutust leidma, seepärast võib isal lapse rahustamine paremini õnnestuda. Leebe järjekindlus on tulemuslik ja laps lepib uue korraldusega. Last võib õpetada öistest tissikordadest loobuma ka siis, kui ta päeval veel rinda saab.

Soovides last ilma imetamiseta uinuma õpetada, muuda oma õhtusi harjumusi. Tee midagi teisiti, kui tavaliselt – ehk leiad lapsele uue meeldiva uinumisrituaali. Ka mõnepäevane reis koos emaga võib olla piisavalt uudne, et selle käigus tissimine unustada. Lihtsamalt läheb loobumisotsuse täideviimine, kui isa võtab lapse magamapanemise ja öise lohutamise mõneks päevaks enese peale, pakkudes lapsele termosest leiget vett, rahustades ja kiigutades teda. Rahulikum uni võiks tulla, kui laps on päeval kogenud piisavalt lähedust ja saanud füüsiliselt liigutada. Jalutuskäigud, massaaz, võimlemine ja ujumine on kindlasti kasuks.

Otsustavat tissikeelamist on emad mitut moodi katsetanud – pannud plaastrid rinnanibudele, määrinud rindu sinepi või briljantrohelisega ja püüdnud seda lapsele humoorikalt seletada. Mõnel juhul on need nipid ka hästi toiminud, aga mitte alati ja mõni ema ütleb ka, et ei ole õige lapsele valetada. Rakenda oma fantaasiat ja järgi sisetunnet!

Võõrutamisel tuleb osata olla ka paindlik. Ilmselt on arukas võõrutamiskatsed mõneks ajaks kõrvale jätta, kui laps sellele teravalt reageerib. Uuesti võiks proovida mõne nädala või kuu pärast. Laps areneb ju kiiresti ja ehk on ta siis juba rohkemaks valmis.

Päevapealt võõrutamine

Vahel võib kõigest hoolimata osutuda vajalikuks lapse väga kiire rinnast võõrutamine. Sel juhul pole ka mõtet teda tissikeelamisega eelnevalt ärevile ajada. Oluline on vaid veenduda, et laps on nõus muud toitu sööma ja oskab seda teha.

Esimesed päevad on kindlasti väga rasked nii emale kui lapsele. Mida väiksem on laps, seda kergemini ta sellise ootamatusega lepib. Ema rinnad on aga harjunud lapse jaoks piima tootma ning imetamise ootamatul lõpetamisel ähvardab teda rinnapõletik. Seetõttu tuleb olla hoolas ja rindade tugeval täitumisel üleliigne välja lüpsta. Tõenäoliselt tuleb esimestel võõrutamispäevadel lüpsta peaaegu sama tihti, kui laps viimati imes. Edaspidi saab lüpsmist tasapisi vähendada. Rindu ei pea püüdma päris tühjaks saada. Oluline on kergendada oma enesetunnet ja vältida rinnapõletikku. Kasuta jahedaid mähiseid, kapsalehti või jääd. Sooniv rinnahoidja suurendab põletikuohtu, kuid rindu toetav paraja suurusega pihik sobib hästi. Rindade kerge valulikkus võib püsida nädalaid. Samuti võib veel mitmeid kuid pärast imetamise lõpetamist olla rindades pisut piima.