Viljatuse põhjused ja ravi

Erinevate hinnangute põhjal, ulatub viljatute perekondade arv ühiskonnas 15-20%-ni. Meedikute andmetel on Eestis seega ligikaudu 20 000 viljatut perekonda. Kuna puuduvad põhjalikud uuringud, on see arv ebatäpne, kuid võib oletada viljatuse veelgi suuremat ulatust, sest Eesti eripäraks on väga kõrge abortide arv.

Missugused on viljatuse enamlevinud põhjused? 

Laias laastus tuleb umbes 30 protsendil juhtudest viga otsida naiselt ning 30 protsendil mehelt, ülejäänute põhjus on teadmata või on probleeme mõlemal partneril. Naiste viljatuse levinuim põhjus on munajuhade või emaka limaskesta kahjustus. Teiseks nimetagem munarakkude küpsemise ja vabanemise häireid. Menstruaaltsükli rütmilisust ja kulgu mõjutavad paljud asjaolud, kaasa arvatud stress, väliskeskkonna muutused, sisenõristusnäärmete talitlus ja üldhaigused. Mehepoolne lastetus on enamasti seotud sugurakkude arvu ja kvaliteedi muutustega. Lisaks eelöeldule võivad inimesi lastetuks jätta veel suguorganite väärarengud, kasvajad või ka lihtsalt bioloogiline sobimatus.

Kuidas meie haiglas lastetust ravitakse? 

Hormoonravi. Osutub efektiivseks vaid juhtudel, kui viljatust põhjustavad tõepoolest üksnes hormonaalse ainevahetuse häired.

Operatsioon. Mõnel juhul aitab operatsioon, ent munajuhade läbitavust taastavate lõikuste osatähtsus on kogu maailmas langenud, sest tulemused on tagasihoidlikud.

Kunstlik viljastamine ehk IUI. Mehepoolse viljatuse puhul kõige enam kasutatav meetod. Sõltuvalt põhjustest, kasutatakse kas abikaasa enda või doonori sugurakke. Ka bioloogilisest sobimatusest (emakakaela faktor) tingitud lastetuse ravis on tõhusaim just nimetatud meetod.

Katseklaasis viljastamine ja embrüo siirdamine ehk IVF. Kõige tulemuslikum ravimeetod munajuhade sulgusest, immuunsobimatusest ja mehepoolsest viljatusest tingitud lastetuse ravil.

Intra-tsütoplasmaatiline seemneraku injektsioon munarakku ehk ICSI. Antud meetodit kasutatakse lisaks katseklaasis viljastamise protseduurile, et saavutada efektiivsemad tulemused mehepoolse viljatuse raskemate juhtude puhul.

Kui palju on õnnestumisi? IVF laborite võidukäik algas maailmas ligi paarkümmend aastat tagasi ning meditsiinilise kõrgtehnoloogia jätkuvalt kiire arengu tõttu on positiivsete tulemuste arv järjest kasvanud ulatudes keskmiselt 25% -ni.