Vastsündinu – emme ja beebi kohanemine uue eluga

Allikas: Internet

Koju saabumine: Noored vanemad on sageli kojutulekuks ebaadekvaatselt ettevalmistatud, lähenedes sellele sündmusele liiga romantiliselt. Mida rohkem kursis Sa oled sellega, mis Sind haiglast koju saabudes ees ootab, seda hõlpsamalt Sa kohaned. Ole valmis selleks, et esimestel nädalatel ei ole Sul aega koristada, süüa teha või külalisi vastu võtta. Hea, kui Sul on olemas turvavõrgustik vanemate või lähedaste sõprade näol, kes saavad Sind esimesel nädalal aidata majapidamistöödega, et Sina ise saaksid võimalikult palju aega beebiga veeta.

Esimesed nädalad teeb lihtsamaks ka enne sünnitama minekut külmkappi poolfabrikaatide varumine, et söögi tegemisele mõtlema ei peaks ja aega ei kuluks. Ole valmis, et ka dushi alla jõudmine ei pruugi esimestel päevadel õnnestuda, kuna pisike ilmakodanik vajab palju aega. Stressitaset vähendab ka asjaolu, kui oled juba eelnevalt end valmistanud selleks, et magada pikemalt kui paari tunni kaupa hästi ei õnnestu. Võta päev korraga, suhtu kõigesse väga rahulikult ning ära püüagi olla noor musterema, kelle kodu on alati korras, ise kasitud ning laps rõõmus – see lihtsalt ei õnnestu kohe esimesel kuul ning pole mõtet end selle ootuse mittetäitmise pärast halvasti tunda. Oluline on hetkel, et Sa taastuksid sünnitustest, et beebi kohaneks võimalikult rahulikus keskkonnas ning Sul oleks piisavalt aega iseenda ja beebi vahelise sideme tekitamiseks.

Ema kohanemine: Peamiseks probleemiks on emmede väsimus. Sa peaksid adekvaatselt hindama oma võimeid ja väsimuse taset. Adekvaatne sotsiaalse võrgustiku toetus on vajalik peretoimingutega toimetulekuks (toiduvalmistamine, koristamine, teiste laste koolist, lasteaiast toomine jne). Puhkeperioodid päevasel ajal on väga vajalikud. Julge öelda, kui Sa oled väsinud, kui Sa soovid olla omaette, kui Sa soovid magada ning mis peamine – julge paluda abi! See kõik on loomulik ning Sa ei ole seepärast halb või läbikukkunud emme, kui Sa tunned, et oled väsinud või iga väiksemgi asi Sind nutma ajab. See on kõik seotud hiljutise sünnitusega, kauda oodatud ilmakodaniku saabumisega, Sinu kehas toimuvate muutustega ning hormoonidega.

Üldine reegel on, et emme magab siis, kui beebi magab. Pole vahet, et samal ajal oleks vaja pesu pesta või nõud nõudepesumasinast välja tõsta või hoopis süüa teha. See kõik võib oodata. Õnnelik pere on siis, kui emme on puhanud ja rõõmus. Anna endale aega puhkamiseks ja kohanemiseks. Samuti, on oluline, et Sa toituksid korrapäraselt – see on Sinu enda paremaks hüvanguks, kuna korrapärane söömine ja puhkamine on efektiivseim viis sünnitusest taastuda.

Beebi oskused: Sünnist paari päeva möödudes on Sinu beebi ilmselt võimeline tõstma korraks pead, kui ta on kõhuli. Aga tähelepanu, niimoodi võib beebi panna ainult järelevalve all olles! Beebi on võimeline liigutama mõlemal kehapoolel käsi ja jalgu ühtviisi hästi. Suunama oma pilku 20-40 cm kaugusel olevatele asjadele, eriti oma emme näole.

Nõuanded harjutusteks: Ka sünnitusmajas võib beebile läheduse saavutamiseks pakkuda masseerimist. Tõeline vastastikune lähedus ja usaldus tekib ainult läbi puudutuste ja kehalise kontakti. Juba sünnitusmajas peale beebi asetamist ema rinnale võib beebit õrnalt ringjate liigutustega silitada. See rahustab nii last kui iseennast. Silitamine, s. t. naha pinna kerge puudutamine, nii et naha volti ei teki, on masseerimise alus-ja põhivõtteks.

Kuidas täpsemalt beebit masseerida ja millest õigupoolest alustada, leiad sellest artiklist: http://www.perekool.ee/artiklid/imiku-massaaz/

Nõuanded toitmiseks: Beebile on esimesed kuus elukuud kõige parem ja väärtuslikum toit ema rinnapiim. Piim on nii toidu kui joogi eest, mistõttu vett lisaks pole tarvis beebile anda. Kui Sa tunned, et ei saa kohe alguses imetamisega kõige paremini hakkama või beebi on tissi otsas rahutu, võta julgelt ühendust imetamisnõustajatega, kelle kontaktid leiad siit: http://www.siet.ee/index.php/noustajad

Erinevat lugemist imetamise alustamise ning tekkivate murete kohta leiad siit: http://www.perekool.ee/artiklid/category/artiklid/emapiimatarkus/

Artikli allikas: “Mida oodata: esimene eluaasta”, Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Sandee Hathaway