Valusad rinnanibud

Valu ei ole imetamisel normaalne ja imetava ema rinnanibud ei peaks olema valusad. Esimestel sünnitusjärgsetel nädalatel on rinnanibude valulikkus siiski tavaline, kuid mööduv nähtus. Valu võivad põhjustada imiku vale asend toitmisel (vaata ka Kuidas last rinnale panna?) või pärmseene infektsioon. Mõned emad tunnevad peale toitmise lõpetamist mõne minuti jooksul valulikkust. See tuleneb sellest, et taastub normaalne vereringe rinnanibus. (Vaata ka Müüdid imetamisest, mis ei vasta tõele)

Abiks on toitmisasendi korrigeerimine ja vahetamine imetamise ajal. Kontrollige, et rinnanibu on imetamise ajal sügavalt lapse suus. Imetamise lõpetamisel ära tõmba rinda lapse suust, nii võid seda vigastada. Selle asemel venita sõrmega kergelt imiku suunurka ja ta laseb ise nibu lahti.

Soovitatav on rindu pesta vaid kord päevas ja vältida seepi ja rätikuga hõõrumist. Pesemine eemaldab naha naturaalsed õlid ja soodustab valulikkuse teket. Ettevaatust salvide ja kosmeetikavahendite kasutamisega rindadel. Need võivad nahka ärritada ja ei ole selge, et need aitavad. Rinnanibule võib määrida natuke väljapigistatud piima ja lasta õhu käes kuivada. Värske õhu vannid soodustavad paranemist. Ära kanna umbset rinnahoidjat!

Kui rinna haaramine on väga valulik, alusta toitmist tervemast rinnast ja kui piim on voolama hakanud tõsta laps teisele rinnale.
Imeta pigem sagedamini kui pikalt, kuigi hea imemisvõtte korral ei ole imetamise kestvus ka rindade jaoks probleemiks.

Kui laps võtab kaalus normaalselt juurde, pole vajadust teda iga kord toita mõlemast rinnast. Anna oma rinnanibudele puhkust. Kui toitmine on väga valulik, võib vahepeal lüpsta piima välja ja anda lusikast või tassist. Lutipudeli kasutamine süvendab lapses segadust ning põhjustab imemisvõtte halvenemist ja selle tulemusena halveneb rindade seisund veelgi.

Vahel on rinnanibudel lõhed, siis aitavad värske õhk rinnale, kvartslamp, riivitud õuna ja õli segu või astelpaju õli, lanoliin.
Lõhenenud rinnanibude korral kergendavad imetamist rinnakaitsed, kuid neid ei tohiks kasutada pikemalt kui 3 päeva järjest. Rinnakaitsed võivad soodustada pärmseene arengut rinnal ja süvendada valulikkust. Samas häirivad ka rinnakaitsed paljude laste imemisvõtet ja kaitsete pikemaajalisem kasutamine võib omakorda viia tõsiste probleemideni.