Üks rind või mõlemad?

Esimestel nädalatel piisab tavaliselt ühest rinnast igal toidukorral, sest laps sööb vähe korraga, aga see-eest tihti. Edaspidi, kui tundub, et lapse kasvades enam ühest rinnast ei jätku, võib pakkuda mõlemat. Samas pole see mingi reegel ning võid toita oma last ka algusest peale iga kord mõlemast rinnast, kui Sulle tundub, et ta vajab seda.

Lapsel tuleb lasta esialgu esimesest rinnast korralikult 15-20 minutit imeda, seejärel hoida teda poolpüstises asendis kuni allaneelatud õhk väljub krooksatustena ning siis võib talle pakkuda teist rinda peale. Laps otsustab ise, kas ta soovib või ei. Järgmisel korral tuleb imetamist alustada sellest rinnast, mis eelmisel korral jäi viimaseks.

Mõnedel naistel on piima voolamine pärast esialgse piimapaisu möödumist väga rohke ja laps jõuab jugadena pritsivat piima vaevu neelata. Tavaliselt saab lapse kõht siis ka kiiresti täis ning imetamine kestab üldse võibolla 5-10 minutit. Laps vajab pisut aega imemise lõpus ka lihtsalt rinnal rahulikult mõnulemiseks, oma imemisvajaduse rahuldamiseks ning rasvase järelpiima saamiseks. See on võimalik alles siis, kui suurem piimavool on asendunud tilkhaaval nõrguva lõpupiimaga. Sellistel puhkudel piisab enamasti ühest rinnast ja olulisem on, et see üks saaks paremini tühjendatud.

Liiga kiire ühelt rinnalt teisele vahetamine võib viia ka selleni, et laps saab mõlemast rinnast ainult lahjemat eelpiima ning kui seda teha sagedasti, siis jääb tal lihtsalt toidu energiast puudu.

Kui oled harjunud last imetama iga kord ühest rinnast, ole valmis, et tema vajadused võivad kasvades muutuda. Kui märkad, et laps vaatamata 10 – 20 minutile korralikule imemisele on rinnal endiselt aktiivne, otsimas, isegi rahutu, siis proovi pakkuda teist rinda ja vahel just seda vaja oligi.

Lapsed neelavad söömise ajal tavaliselt ka veidi õhku koos toiduga. Üldiselt on see suurem probleem pudelist söövate laste puhul, kuid siiski ka enamus rinnalastest vajab esimestel kuudel abi.