Tuharseis (vaagnaotsseis)

Tuharseisud ehk vaagnaotsseisud jaotatakse:

  • Tuharseis (painutustüüpi vaagnaotsseis)
  • Jalgseis (sirutustüüpi vaagnaotsseis)
  • Liht- ehk puhttuharseis
  • Segatuharseis ehk tuharjalgseis

Laps peaks end peaseisu pöörama raseduse 34-ndaks nädalaks. See on talle võimalikult parim asend sündimiseks. Siiski on 3-4% sünnitustest sellised, kus laps sünnib tuharseisus. Kui sünnitus algab õigeaegselt ja sünnituse esimene staadium edeneb hästi ei ole mingit põhjust, et laps sedaviisi sündida ei võiks.

Paljud tänapäeva arstid on küll seisukohal, et tuharseisus laps peaks sündima keisrilõikuse teel. Aga kuni sünnituse alguseni jääb alati võimalus, et laps pöörab end ise peaseisu.

Naisel on võimalik kasutada ka erinevaid mõjutusviise, et laps peaseisu keerama aidata.
Võiks võtta iga päev veidi aega enda ja lapse jaoks. Heida pikali, räägi lapsega, seleta talle miks keeramine oluline on ja silita tema selga nii, et käsi justkui libiseks tema pea pealt mööda selga pepuni.

Kui sa oma kõhtu veidi aega silitanud oled, püüa tõsta oma pepu kõrgemale (teha poolsilda). Kui see ei õnnestu patjade abita, ei ole ka miskit halvasti. Kui sa oled aga painduvam, võid katsetada ka küünla tegemist, nii et viskad oma jalad seinale ja seisad jalad püsti. Nii sillas kui ka küünlas katsu jätkata kõhu silitamist. Kindlasti tunned ka muutusi beebi liikumises. Parim aeg võimlemisharjutuste jaoks on siis, kui laps on ärkvel.
Selgub, et paljud tuharseisus lapsed on peaseisu pööranud siis kui ema muudab oma harjumuspäraseid istumistavasid istudes nii, et põlved on puusadest madalamal. Samuti võib abi olla homöopaatiast, refleksoloogiast või akupunktuurist.

Tuharseisus last aitab peaseisu pöörama ka see kui ema ja isa mõlemad võtavad aja maha ja suhtlevad lapsega. Lapsed on targad juba üsas olles ning reageerivad vanemate ärevusele või lõdvestumisele.

Tuharseisus sünnituse vältimiseks on meditsiin leidnud mooduse loote välise pööramise näol. See on meditsiiniline protseduur, mis kätkeb endas ka riske. Protseduur teostatakse tavaliselt 36-38 rasedusnädala paiku. Loote väline pööramine teostatakse kindlasti ultraheli kontrolli all ja vahel kasutatakse selleks ka narkoosi (nii on ema ja laps lõõgastunud ja pingeid vähem). Paraku ei õnnestu keeramine alati ja vahel pöörab laps end tagasi tuharseisu.

Väide, et kui laps on vaagnaotsseisus, siis selleks on tal ka mingi põhjus, ei ole asjatu. Lapse asendit võib mõjutada vanemate ärevus ja pingeseisund. Loomulikult on võimalikud ka probleemid emaka kuju, platsenta või nabanööriga.

Tuharseisust peaseisu pööramine

Tuharseis