Tugiisiku roll sünnitamisel

Sünnitaja vajab lähedase inimese juuresolekut ja tuge. Kõige hirmsam sünnituse juures on olla üksi jäetud oma hirmu ja valuga.Paljud naised eelistavad lapse isa juuresolekut, et viia lõpule see, millele üheksa kuud tagasi koos algus on pandud. Sünnitus on pereks kasvamise protsess. Isa on lisaks toetajale ka armastaja. Tema hellitavad silitused mõjuvad soodsalt sünnituse arengule. Lähedase inimese kohalolek loob turvalisustunde, mis suurendab taluvusvõimet ja vähendab pinget.

Sünnitusabiliseks või tugiisikuks võib ka olla hea sõbranna või ema. See, kelle läheduses sa tunned ennast mugavalt ja vabalt. Kui su mees kardab väga sünnitust, ära sunni teda jõuga jääma. Sul endal on raskem, kui sa pead ka teda jälgima ja tema pärast muretsema.

Hingamine, massaaž

Abiline hingab koos sünnitajaga raskete tuhude ajal, aitab leida hingamise õiget rütmi, kui see kipub kaduma. Ta aitab leida mugavama asendi.

Masseeritakse ja silitatakse hellalt, rahustavalt, julgustatakse ja toetatakse. Massaaživõtted, silitused ja valutustamispunkte on võimalik tundma õppida sinu sünnitusmaja juures olevates perekooli loengutes.

Tuhu ajal on hea, kui on kellel käest kinni hoida või kui on kellegi najale toetuda. See annab jõudu ja aitab keskenduda.

Rahu, keskendatus

Avanemisperioodi pikkade tundide jooksul on oluline tagada sünnitajale rahu ja aidata tal keskenduda. Kogu tähelepanu peab olema suunatud sünnitaja julgustamisele – nii pilgu, sõnade kui puudutustega.

Vahendaja roll

Kui abilistel tekib mingeid kahtlusi või küsimusi, küsigu ta seda vaikselt ämmaemanda või arsti käest, ilma, et see häiriks sünnitajat või paneks teda muretsema. Aita täpselt täita meditsiinipersonali nõuandeid ja juhatusi.

Anna ka meditsiinipersonalile edasi sünnitaja erisoovid, mille suhtes te olete varem kokku leppinud. Oma sünnitusele keskendununa ei ole sünnitaja alati valmis suhtlema.

***

Sünnitajale toeks olemine nõuab suurt kannatlikkust, rahu, tähelepanelikkust, soovi mõista ja aidata. Sünnitaja vajab kedagi, kes aitaks tal ennast usaldada. Sünnitus on suur ja raske töö – kui see lõpuks on tehtud, tunnete enneolematut rahuldust, erutust ja tohutut tänulikkust teineteise vastu. Selle sündmuse koos kogemine õpetab teid teineteist nägema võib-olla täiesti uuest küljest.

Abi sünnitajale konkretiseerub väikestes teenetes sinu armsale sünnitajale: ulata talle juua, tupsuta laubalt higi, niisuta huuli, ulata oma käevars või kael toetamiseks. Tuleta talle meelde, et sünnituse edenemiseks on tähtis, et põis oleks tühi. Aita tal tõusta ja asendeid vahetada. Kõik suured asjad maailmas algavad väikestest. Just väikeseid teeneid osutades saad olla sünnituse juures suureks abiks.