Toitumisnõustaja ja kolme lapse ema: Lapse tervis sõltub sinust – nüüd ja praegu!

tervislik toitumine

Foto: Pilleriin Täht oma kolme tütrega

“Millisena te soovite oma last kümne või kahekümne aasta pärast näha? Kas terve, ilusa, õnneliku, tugeva ja enesega rahulolevana? Või õnnetu, ülekaalulise, enesega rahulolematu ja haigena? Jah, toit võib seda kõike pakkuda,” kirjutab toitumisspetsialist, treener, kolme lapse ema ja Emmede Klubi endine toimetaja Pilleriin Täht.

On tavaline, et lapsevanemad, eriti emad, järgivad erinevaid dieete, loevad kaloreid, püüavad olla sportlikud ning valmistavad endale tihtipeale perest eraldi sööke. Seda kõike ikka selleks, et tunda end hästi ja armastada oma keha. Siit edasi jõuame aga olukorrani, kus pereema valmistab endale tervislike salateid, kvaliteetseid liha- ja kalaroogasid, kuid lastele neid pakkuma ei kipu, sest eelnevatest kordadest on emal tekkinud arusaam, et „laps seda nagunii ei söö“, „talle see ei maitse“ või „mis ma ikka peale käin“.

Tihtipeale otsustavad täiskasvanud ühest või teisest toituainest loobuda, olgu selleks siis liha, jahu- või hoopiski piimatooted. Loomulikult pole täiskasvanud inimesel keelatud süüa seda, mida soovib, kuid kindlasti ei tohiks oma elustiili tõttu unustada ära lapse vajaduseid – tema organism alles areneb. Siin võib näiteks tuua erinevaid piimatooteid, mida vanemad eelistavad vähem süüa, kuid mis on lapse organismile on vajalikud.

Kui vanem nõnda käitub, on üsna tõenäoline, et väikelapse hoiak toidu suhtes kujuneb väga valikuliseks. Siis juhtubki, et tervislikud värsked toidud muutuvad lapse jaoks ebaatraktiivseks. Võib minna aastakümneid, enne kui ta avastab enda jaoks toidu, mis talle lapsena üldse ei meeldinud.

Klassikaline näide on tatar. Oletame, et Mari lapsena tatart ei söönud. Ema andis küll proovida, kuid igal korral laps keeldus, lõpuks loobus ka ema lapsele tatra pakkumisest, öeldes ka ise, et seda Mari ei söö. Mari kasvas üles teades, et tatart ta ei söö. Tegelikult ei oleks ema pidanud loobuma, vaid tatart rahulikult iga kord edasi pakkuma ning püüdma last mängulistel viisidel tatart sööma meelitada.

Väikelaps vanuses üks kuni kolm eluaastat sõltub täielikult oma vanematest — toidulaud, aktiivsus, riietus jne. Väikelapse toidulaud on täielikult  tema vanemate valida. See on see koht, armsad emad-isad, kus teil tuleb anda oma panus, et ehitada tugev alus lapse toitumisharjumustele. Lapsena saadud harjumused mõjutavad lapse toitumist läbi terve tema elu! Kui õpetate, soovitate ja proovite koos lapsega süüa erinevaid köögivilju, putrusid, marju, kala, puuvilju, siis on suur tõenäosus, et teie laps sööb neid ka hilisemas elus, ning tema toidulaud on seega mitmekesine ja tasakaalustatud, mis on tugeva tervise aluseks.

Mõtleme koos järele. Kas teil on toite või toiduaineid, mida te ei söö, sest saite lapsepõlves trauma? Või mida te ei söö, sest teie peres lihtsalt mitte kunagi ei söödud seda? Kuidas hakkab teie laps armastama värskeid salateid, köögivilju, kala ja tervislikke maiustusi, kui teie neid talle ei paku? Millisena te soovite oma last kümne või kahekümne aasta pärast näha? Kas terve, ilusa, õnneliku, tugeva ja enesega rahulolevana? Või õnnetu, ülekaalulise, enesega rahulolematu ja haigena? Jah, toit võib seda kõike pakkuda. Nii head enesetunnet ja vormis keha kui ka ülekaalu ja halba enesetunnet. Olgem oma lapsele eeskujuks tervisliku ja täisväärtusliku toitumise teekonnal.

16. aprillil toimub Tallinna Lastepolikliinikus perepäev, mille teemaks on „Laps ei ole täiskasvanu“. Perepäeval räägivad väikelaste toitumisest Tallinna Lastehaigla endokrinoloog Ülle Einberg ning toitumisspetsialist Pilleriin Täht. Pärast ekspertide sõnavõtte toimub vestlusring, kus lastevanematel on võimalus küsida nõuandeid. Lapsed saavad samal ajal lastenurgas mängida. Perepäeval osalemine on kõigile tasuta! Loe lisainfot SIIN.

 

Artikkel pärineb: www.emmedeklubi.ee