Sünnituse valutustamine. Meditsiinilised valuvaigistid

Lihtsamad valuvaigistid, nagu Analgiin või Ibuprofeen on liiga nõrga toimega ja tavaliselt neid sünnituse puhul ei kasutata. Paracetamoli ja Aspiriini kasutamisel tuleb olla ettevaatlik, kuna need preparaadid võivad põhjustada vere hüübimatust. Mõnikord kasutatakse sünnitusel ka No-Spa või Baralgiini süste, et vähendada lihaspingeid.

PETIDIIN on narkootiline valuvaigisti. Kasutatakse kas musklisse süstitavana või pärasoole küünlana. Lisaks valuvaigistavale toimele võib Petidiin põhjustada iiveldust ja oksendamist, unisust ja kuivustunnet suus. Kuna see ravim läbib platsenta ja mõjub ka titale, ei kasutata Petidiini sünnituse oletataval 3-l viimasel tunnil, sest ravim võib pärssida beebi hingama hakkamist peale sündi. Mõnedes sünnitusmajades kasutatakse tugeva valu leevendamiseks ka Tramadooli. Tramadool on tugeva toimega valuvaigisti, tema toime on sarnane petidiini toimele, ka kõrvalnähud on sarnased. Veidi väiksem on südametegevust ja hingamist pärssiv toime.

SELJASÜST ehk EPIDURAALANALGEESIA
Epiduraalanalgeesia puhul viib narkoosiarst seljaaju ümbritsevate membraanide vahele kanüüli, mis jääb sinna kogu sünnituse ajaks. Peenike plastikkanüül kinnitatakse plaastriga seljale ja läbi selle viiakse epiduraalruumi ravimit vastavalt vajadusele. Sama meetodit kasutades on võimalik anesteesiat süvendades teha ka keisrilõiget.

Epiduraalanalgeesia puhul tuimestatakse kõhu allossa ja jalgadesse viivad närvid. Valu kaob. Jalad muutuvad tuimaks ja võivad olla “nõrgad”. Sünnitaja ei tunne pissi- ega kakahäda ning võib tekkida vajadus põit tühjendada kateetriga. Ettevaatust pesemisel! Kuna nahk ei tunne kuuma ega külma katsu alati enne käega, kui suunad veejoa alakehale.

Epiduraali plussid: ema ei tunne valu, saab puhata, rahulikumalt ja sügavamalt hingata. Kuna ei pingestata lahkliha ja sünnitusteid on vähem sünnitusteede traumasid emal. Vähem traumaatiline on sünniteede läbimine ka lapsele ja sellest johtuvalt kõrgem vastsündinule antav apgari hinne.

Epiduraali puudused: sünnitaja piiratud liikumisvabadus. Mõnikord võib kaduda jalgade tundlikkus täiesti, nii et sünnitaja ei suuda seista, käia ning vajab ka külje keeramisel ja istuma tõusmisel abi. Kõige enam sõltub see kasutatavast ravimist, aga ka sünnitaja individuaalsest reaktsioonist. Epiduraalanesteesia juhend näeb ette tilguti kasutamist, sest epiduraalanesteesia võib drastiliselt alandada vererõhku, või põhjustada allergilist reaktsiooni, vajalik vedeliku ülekanne+veenitee olemasolu, et vajadusel kiiresti süstida ravimeid veeni. Nii, et isegi kui jalgade liikuvus ei ole pärsitud,on liikumise võimalused piiratud tilgutivooliku pikkusega.

Epiduraal katkestab energeetilise ja tunnetusliku sideme ema ja lapse vahel. Ühelt poolt ei võta ema enam vaistlikult lapse jaoks sobivamaid asendeid ja vajalik on tita seisundi sagedasem monitooring ( KTG ). Teisalt aga ei saa ema takistada vastsündinu liikumist sünnitusteedes, nagu see mõnikord valustressist tingituna tahtmatult juhtub.

Kuna valul on sünnituse edenemisel oma roll, on sageli vaja peale epiduraalsüsti tegemist toetada sünnitustegevust, tilgutades Oxytocini veeni. Statistikast tuleb välja tõsiasi, et epiduraalanalgeesiat kasutades on tõusnud ka vaakumpumba kasutamise ja keisrilõigete sagedus.

Epiduraali sagedasemate tüsistustena on nimetatud pea-ja seljavalu.

NAERUGAAS
Seda hingatakse sisse läbi narkoosimaski, mida sünnitaja hoiab nii, et see katab suu ja nina. Naerugaas teeb uniseks, uimaseks ja leevendab valu, aga võib põhjustada ka peapööritust. Valude vahedel võtta mask näo eest ja hingata tavalist toaõhku. Kui tekib uus valu, hingata läbi maski hapniku ja naerugaasi segu. Pidevalt naerugaasi hingates võib end aga päris narkoosi hingata ja hiljem ei mäletata sellest perioodist midagi…

PARATSERVIKAALNE BLOKAAD
See on süst, mis tehakse emakakaela, tupe ja lahkliha tuimestamiseks. Süstitakse lokaalanesteetikumi (nagu hambaarstil) otse valutavasse kohta – emakakaela lähedusse.
Puuduseks on see, et kuna kaob sünnitusteede tundlikkus, kaob ka pressitunne ja väljutusperiood võib venida pikemaks.

STERIILSE VEE PAAPULID ehk AQUABLOKAAD
Ei ole meditsiiniline valu vaigistamise viis, kuna naha alla nimmepiirkonda või kõhu allaossa süstitakse tavalist destilleeritud vett. Süstide toime on reflektoorne. Süstekohas tekib terav kirvendav valu ja kuumatunne, mis hajutab umbes 60-90 minutiks sünnitusvalusid oma teravuse tõttu.