Sünnitama koos tugiisikuga

Täna pakuvad kõik sünnitusmajad Eestis võimalust tulla sünnitama koos tugiisikuga. Selline inimene peab olema naisele lähedane enne sünnitust, sünnituse ajal ja ka peale sünnitust. See peab olema keegi, keda ta usaldab ja kes pakub talle turvalisust ja tuge.

Enamasti on selleks lapse isa, naise ema, õde või sõbranna. Lähedane inimene sünnituse juures aitab kaasa sünnituse kulule – naine lõõgastub ja tunneb end turvaliselt. See omakorda suurendab selliste hormoonide – endorfiinide produktsiooni, mis aitavad kaasa sünnituse valutumale ja soodsamale kulule. Enne, kui tulla koos tugiisikuga sünnitama, peaks nii sünnitaja kui ka tugiisik olema teadlikud sellest, millised on sünnituse erinevad perioodid ja kuidas ta saab naist sünnituse ajal aidata.

Sünnitust jaotatakse kolmeks perioodiks – avanemisperiood, väljutusperiood ja platsentaarperiood.

Kõigil neil kolmel perioodil naine ootab tugiisikult:

  • Mõistmist. Naine tahab, et mõistetaks tema tundeid – hirmu, segadust, valu. Tugiisik peab aktsepteerima naise tundeid. Hea on öelda: ” Ma saan aru, et sa kardad.” Toeta naise soove, mitte ära kritiseeri neid!
  • Positiivset suhtumist. Julgusta naist ja aita näha toimuvat heast küljest. Tugiisik võib öelda nt: “Näed, oleme jälle ühe valu võrra sünnitusele lähemale!”
  • Toetust sünnitusvalu ajal hingamisrütmi säilitamisel, valuga toimetulekul (massaaž, erinevad asendid), lapse väljapressimisel (erinevad asendid) ja sünnitusjärgselt lapse eest hoolitsemisel. Arvesta naise soove ja ära tunne end häirituna, kui naine vajab sünnituse ajal silitusi ja massaaž vähem kui sa tahaksid pakkuda. Talle on Sinu juuresolek väga tähtis!
  • Jaga vastutust. Naine ootab tugiisikult abi otsuste langetamisel nt. millal minna sünnitusmajja, kas ja millal kasutada valuvaigisteid. Püüa arvestada naise vajadusi, kui ta ootab Su heakskiitu mingile otsusele. Ära kritiseeri tema otsuseid!
  • Tunnustust. Kiida teda. Kiida teda kui tubli ta on ja kui uhke Sa oled tema üle!

Tugiisik peab teadma:

  • Nii naine, tugiisik kui ka personal on sünnituse ajal üks meeskond ja tähtis on, et koostöö oleks hea. Selle eelduseks on omavaheline suhtlemine. Küsige, kui vajate täpsemat selgitust toimuva kohta. Ämmaemand oskab anda sünnituse ajal tugiisikule häid nõuandeid!
  • Emad, sünnitanud õed või sõbrannad kes tulevad sünnituse juurde, peaks hoiduma sünnituse aegsetest negatiivsetest võrdlustest oma ja sünnitaja sünnituse vahel nt. miks sul see nii kaua aega võtab, minul läks see palju kiiremini. Positiivsed võrdlused on omal kohal! nt. “Sul läheb kõik sama ilusti kui minul kui ma sind sünnitasin”.
  • Sünnitaja ootab, et tugiisik oleks heas tujus ja puhanud. Sünnitus aga võtab enamasti aega ja ka tugiisik väsib. Sageli on psühholoogiline pinge väsitavam kui füüsiline. Seetõttu on hea kui võtate endale pisut aega puhkamiseks. Astuge korraks sünnitustoast välja ja jalutage pisut. Selline väike keskkonna vahetus aitab Teie emotsionaalset pagasit laadida ja ka sünnitaja saab sellest suurepäraselt aru.
  • Sünnituse juurde peaks tugiisik tulema vabatahtlikult. Kui Te tunnete, et Te ei ole valmis mingil põhjusel sünnituse juurde tulema, selgitage seda naisele. Ta mõistab ja hindab Teie ausust.
  • Tugiisiku osalus sünnituse juures võib olla erinev olenevalt naise ja mehe soovist: tugiisik viibib sünnituse juures kogu aeg / tugiisik “külastab” naist sünnituse ajal ja viibib naise juures mõnda aega / tugiisik tuleb naise ja lapse juurde vahetult peale lapse sündi.