Suitsetamine, alkohol, töökeskkond, seksuaalelu

SUITSETAMINE.

Suitsetamine pole kasulik ei rasedale ega mitterasedale. Kuid eriti tähtis on, et raseduse ajal ei suitsetata. Sama kehtib nuusktubaka kohta. Suitsetamise ajal satuvad sinu organismi paljud kahjulikud ained, mis lähevad verre ja vere kaudu kogu organismi laiali. Need ained jõuavad läbi platsenta ja nabaväädi ka looteni. Teatud aineid koguneb loote organismi rohkem kui ema organismi. Need on süsinikmonooksiid ehk vingugaas ja nikotiin. Vingugaas vähendab veres olevat elutähtsat hapnikku. Võrreldes suitsetava emaga koguneb loote organismi kaks korda nii palju vingugaasi. Suitsetava ema üks sigarett võrdub seega kahe sigaretiga loote jaoks. Lisaks sellele püsib vingugaas loote veres tunduvalt kauem kui ema veres. Nikotiin tubakasuitsus ja nuusktubakas ahendab platsenta veresooni. Seetõttu väheneb verevool lootele ja loode saab vähem hapnikku. Seepärast pole raske mõista, miks suitsetavate emade lapsed on sündides väiksemad ja vastuvõtlikumad kõigile haigustekitajatele.

Mitte suitsetada pole tähtis mitte ainult raseduse ajal. See kehtib ka sünnitusjärgse perioodi kohta. Nikotiin läheb rinnapiima koostisse ja halvendab lapse enesetunnet. Lapsed on tubakasuitsu suhtes tunduvalt tundlikumad kui täiskasvanud. Suitsetavate vanemate lapsed ei ole mitte sagedamini haiged, vaid haiguse kulg on pikem ja raskem. Astmahaiged lapsed reageerivad ka riiete ja juuste külge jäänud suitsulõhnale. Seepärast pole kasu sellestki, kui suitsetate õues.

Oodatav laps võiks olla põhjuseks, et kogu pere lõpetaks suitsetamise. Paljud suitsetajad tahavad lõpetada ja on seda palju kordi proovinud. Rasedus on ebatavaliselt hea juhus, kui ka isa võib olla motiveeritud suitsetamist lõpetama. Ämmaemand naistenõuandlast võib sind toetada, kui omal käel suitsetamisest loobuda on raske.

Suitsetamine

Suitsetamine ja rasedus 

Kas seitsmendat kuud rase võib loobuda suitsetamisest

ALKOHOL 

Alkoholi kuritarvitamine raseduse ajal võib põhjustada lootekahjustusi. Tänapäeval teavad enamus, et raseduse ajal alkoholi tarvitamine on kahjulik. On tõsi, et alkoholkahjustusega lapsi sünnib vähem, kui see muidu oleks olnud. Et normaalne areng saaks jätkuda, on tähtis, et kõik teaksid – alkohol ja rasedus ei kuulu kokku.

Kui rase naine joob alkoholi, mõjub see lapsele sama palju kui naisele endale. Alkoholis sisalduv etanool läheb vabalt läbi platsenta. Alkohol on eriti mürgine kasvavatele kudedele ja seepärast on loode tundlikum kui täiskasvanu. Alkohol mõjutab luude ainevahetust, häirib kasvu ja võib kahjustada närvikude ja ajurakke. Risk on suurim pikaajalise tarbimise korral. Kuna pole täpselt teada, milline kogus alkoholi on kahjulik, on parem raseduse ajal alkoholi üldse mitte tarvitada.

Rasedus ja alkohol

Alkoholi tarvitamine raseduse ajal

TÖÖKESKKOND 

Enamus naisi planeerivad töötada nii kaua kui võimalik, sageli kuni mõni nädal enne sünnitust. Paljud traditsioonilised naisteametid on väsitavad ja võivad kaasa tuua riske. Põetuses, vanurite ja laste hoolduses esineb raskuste tõstmist, ebamugavaid tööaegu, suitsust personaliruumi ja kontakti nakkusainete, kemikaalide ja narkoosigaasidega. Raske ja stressitekitav võib olla ka töö vabrikus, restoranis ja koristajana.

Kui töö on raske, on sul õigus üleviimisele kergemale tööle. Mõnikord tuleb rase naine ümber paigutada töökeskkonnast tingitud riskide tõttu. Sellised reeglid kehtivad töötamisel kuumakeha läheduses (kokad), tuuletõmbuses, müras ja vibratsioonis (laeva peal).

Süvendatult on uuritud võimalikke riske rasedatele ja teistele fluorograafina (röntgenis) töötades. Esineb naha ja silma ärritust, peavalu jne, kuid senised uuringud ei ole näidanud, et see töö suurendaks lootekahjustuste ja väärarengute riski. Räägi ametiühingu ja/või tööandjaga oma soovidest juba raseduse algul. Tööandjaga saab ka ümberpaigutamise suhtes kokku leppida.

SEKSUAALELU 

Teie vahelist seksuaalset käitumist võib määrata rasedusaegne väsimus. On tavaline, et raseduse ajal muutuvad nii mehe kui naise seksuaalsed tunded ja vajadused. Ka teistes elusituatsioonides tuleb seda ette. Mõnikord sobitakse hästi kokku, mõnikord mitte. Aga ühine rasedus võib äratada ka tugevaid õrnustundeid ja teha seksuaalelu sellel perioodil eriti toredaks. Kuidas tullakse toime muutustega, sõltub sellest, kuidas üleüldse tajutakse oma seksuaalsust. Meie nägemust seksuaalsusest ja kooselust mõjutavad kasvatuse käigus omandatud nägemus soorollist. Sageli on meil ootusi ja ettekujutusi seksist, mis ei vasta tegelikkusele.

Paljud naised arvavad, et tahe olla vahekorras väheneb eriti raseduse algul ja lõpus. Nad on imestunud, et nad ei ole seksist huvitatud ja arvavad võib-olla, et hoiduvad millestki, mida peaksid tegelikult tegema. Teised naised tunnevad suuremat tahet kui tavaliselt ja on rohkem vahekorras. Raseduse ajal suureneb naise suguorganite verevarustus ja tupe limaskest muutub vedelikurikkamaks ja niiskemaks. See võib suurendada seksuaalset naudingut ja tugevdada orgasmielamust.

Mehed reageerivad ka erineval moel. Mõned arvavad, et naise keha on suurepärane ja et nauding on suurem, teised ei tunne aga sama iha mis tavaliselt. Nad võivad tunda last kui konkurenti naise tähelepanule ja armastusele või kardavad lapsele haiget teha.

Kas vahekord võib last kahjustada? 

Loote ümber on tugev emakasein ja lootevesi, mis kaitsevad teda löökide ja tõugete eest. Vahekorra ajal ei ole võimalik loodet tupe kaudu kahjustada ning surve ja tõuked vastu kõhtu pole ohtlikud. Mõnikord soovitatakse vahekordadest teatud ajaks loobuda, nagu näiteks nurisünnituse või enneaegse sünnituse ohu korral. Enamus võib olla vahekorras kogu raseduse jooksul. Vahekorra ajal tuntakse tugevaid emaka kokkutõmbeid, kuid see pole midagi ohtlikku. Erandjuhtudel võib erituda peale vahekorda tupest pruunikaspunast veritsust, see emakakaelas paiknevast limakorgist. Kui nii juhtub jää rahulikult voodisse lamama.

Leidub arste, kes soovitavad mõõdukat seksi nädal enne sünnitust, et vältida infektsioonide levikut. Teised arvavad, et vahekorras võib olla seni, kuni pole olnud veritsust. Üldlevinud on arvamus, et üle aja kandmise korral soovitatakse vahekorras olla, kuna mehe sperma sisaldab aineid nimega prostaglandiin, mis pehmendab emakakaela.

Iha, õrnus ja ühtsus 

Kui mingil põhjusel ei ole seksimine meelejärgi, võib olla koos ilma tavapärase vahekorrata. Hellust, ühtsust ja naudingut ei saa kaduma lasta minna! Rasedus võib olla aeg, kus avastatakse teineteist uuel moel ja leitakse uusi teid teineteisele rahulduse pakkumiseks. Paljud tunnevad end raseduse ajal seksuaalselt hästi ja on kerge üksteisega sobituda. Kuid on kerge ka pettuda, sest tunded ja vajadused võivad olla erinevad. Siis tuleb aeg maha võtta ja rääkida, mida teineteiselt oodatakse. Sellega pole öeldud, et nii saab kõik probleemid lahendada. Seksuaalsus tähendab tundeid, mõnikord tugevaid tundeid ja alati ei ole võimalik neid sõnadesse panna.

Seks raseduse ajal KKK