Sugulisel teel levivad haigused ja nendest hoidumine

Mis on sugulisel teel leviv haigus – STLH?

Igasugune STLH on tõsine, mõnikord valulik ja muresid kaasatoov haigus. Mõned STLH-d võivad kahjustada inimese suguorganeid. Mõned, nagu HIV-nakkus, hepatiit-B, ja süüfilis, võivad põhjustada nakkusi kogu organismis. Varem nimetati STLH-sid veneroloogiliseks haiguseks. Enamikke STLH-sid saab välja ravida. Paraku ei ole kõigil STLH-del tunnuseid, mis sunniksid inimest kohe arsti juurde minema. Osade STLH-de sümptomid tulevad ja siis kaovad. See tähendab, et haigus on taandunud. Kõiki STLH-sid tuleb ravida ja sobiva ravi määrab arst.

Kuidas STLH-d levivad?

STLH-d levivad enamasti kaitsma tupe- päraku ja suuseksi ajal. Mõned haigused nagu näiteks HIV-nakkus ja hepatiit-B, levivad ka verekontaktide kaudu. Mõned, nagu sügelised ja kubemetäid, võivad levida lähedase kehalise kontaktide ja voodipesu kaudu.

Mida teha?

Kui sa kardad, et sul on STLH, siis see ei taandu ja sa võid nakatada teisi inimesi. Eesti on palju kohti, kus saab suguhaigusi ravida. Mine polikliinikusse dermatoveneroloogi või günekoloogi juurde. Kui sa ei tea, kelle poole pöörduda, siis küsi nõu polikliiniku registratuurist. Ravi on konfidentsiaalne. Kuna partnerite nimesid ja andmeid ei nõuta, on sinu ülesanne neid informeerida ja arsti juurde saata. Kui sinu partner jääb ravimata, seab see ohtu tema tervise ja võib olla ka elu. Temaga vahekorras olles võid sa ise ka nakatuda.

Järgi täpselt arsti nõuandeid ja võta korralikult rohtu, mida arst on sulle määranud. Sinu partner peab aga ise arsti juurde minema, sest sinule määratud rohud ei pruugi temale sobida.

STLH ei ole meeldiv ja see võib ka päris piinlik olla. Seepärast ongi lihtsam kasutada vahendeid: kondoome ja turvakilet. Siis muret ei ole.

Kuidas ennast STLH-de eest kaitsta

Seksist hoidumine või seksi edasilükkamine ehk abstinents on kõige kindlam viis ennast kaitsta nii HIV-nakkuse, soovimatu raseduse kui ka STLH-de eest. 100% saab kindel olla ainult siis, kui ei ole kellegagi seksuaalvahekorras. Paljud noored arvavad, et on targem oodata ja siis turvaliselt seksida. Kui aga nii teha ei soovi, siis kuula järgmisi nõuandeid:

 • Proovi olla monogaamne ja ole vahekorras ainult ühe inimesega, kes on omakorda seksuaalvahekorras ainult sinuga. STLH-sse ei nakatu need paarid, kellel ei ole elus olnud ühtegi teist seksuaalpartnerit. Kui sa oled kaitsmata seksuaalvahekorras mõne teise partneriga, toob see endaga kaasa ohu saada mõni STLH ja sa võid nakatada ka oma püsipartnerit.
 • Naudi turvaseksi ja ära lase oma partneri spermal, verel, menstruatsiooniverel ega tupevedelikel sattuda oma kehasse suu-, tupe- või pärakuseksi ajal. Mõiste “turvaline seks” tuli kasutusele HIV/AIDS-i ohu tõttu 80. aastatel.
 • Kasuta alati kondoomi, sest see on kõige kindlam viis suguhaiguste vältimiseks tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Kondoomi tuleb kasutada õigesti ja iga vahekorra ajal. Mõlemad, nii mehed kui naised, peavad oskama kondoome kasutada.
 • Lisaks kondoomile kasuta ka libestusainet. See teeb kondoomi vastupidavamaks ja seksi mõnusamaks. Libestusaine peab alati olema valmistatud vee baasil. Vaseliini või õli alusel valmistatud libestusaine teeb kondoomi hapraks.
 • Kui kondoomi ei ole käepärast, siis tegele muude seksuaalsete tegevustega: fantaseerimine, suudlemine, hellitamine, kallistamine, silitamine, vastastikune kätega rahuldamine.
 • Vali oma partnereid, sest kui su partneril on seksuaalvahekord teiste partneritega või kui ta süstib narkootikume, on nakatumisoht suurem.
 • Ole ettevaatlik partneri valikul. Kui märkad mingeid kahtlasi lööbeid, haavandeid või eritusi, siis ära temaga seksi. Selle asemel uuri millega on tegemist ja vajadusel soovita tal arsti juurde minna.  Pea meeles! Ainult vaatlemine pole piisav, sest mitmetel haigustel nähtavad tunnused puuduvad.
 • Kui sa oled seksuaalselt aktiivne, siis käi korrapäraselt kontrollis ja lase oma partneril ka käia. See ei tähenda, et sa kahtlustad teda. Sa oled lihtsalt ettevaatlik.
 • Hoolitse enda eest ja räägi oma partneriga nii turvaseksist, AIDS-ist kui ka narkootikumidest.

Kahtlased tunnused, mida tuleb tähele panna

Allpool on kirjas kõige enam levinud nähud, mis võivad viidata mõnele sugulisel teel levivale haigusele ehk STLH-le. Kui sul on mõni nähtudest, siis mine arsti juurde ja lase ennast uurida. Kuna mitte alati ei pruugi tegemist olla STHL-ga, siis lisame siia mõned muud põhjustajad.

Kui meestel ja naistel on sellised sümptomid:

 • Sügelus suguelundite või suguelundite ümbruses.

STLH-d võivad olla kondüloomid, kubemetäid või sügelised.
Muud põhjused võivad olla selle piirkonna seenhaigus või ekseem.

 • Haavandid suguelunditel või nende ümbruses.

STLH-d võivad olla herpes või süüfilis.
Muud põhjused võivad olla eesnaha põletik, liiga jõuline seksuaalvahekord, masturbeerimine või traumad.

 • Tüügaste sarnased moodustised suguelunditel või nende ümbruses.

STLH-d võivad olla süüfilis või suguelundite kondüloomid.
Muu põhjus võib olla nakkuslik mollusk.

 • Sügelus, valud või valulikkus päraku piirkonnas, eritus ja veritsus pärasooles.

STLH-d võivad olla klamüdioos, gonorröa, süüfilis, herpes, kondüloomid.
Muud põhjused võivad olla pärasoole veenilaiend, sooleparasiit või ekseem.

->Loe veel

Noored, kool ja seksuaalharidus

Eesti koolides on alates 1996. a olnud seksuaalkasvatus inimeseõpetuse aine osana I-XII kassi õppekavas. Miks küll, kui eelnevad põlvkonnad pole seda koolitunnis õppinud? Kas praegused noored ei saa ise hakkama?

Seksuaalsus on inimese elu lahutamatu komponent. Seksuaalsust tuleb aksepteerida, sest see on osa iga inimese isiksusest – mõjutab tema mõtteid, tundeid, käitumist ja läbi nende inimese vaimset ja füüsilist tervist. On oluline osa inimeseks olemisest.

Seksuaalsust kujundavad paljud tegurid: kasvatus, religioon, kultuur, haridus, meedia, meditsiin, hoiakud, põhimõtted jm. Kõige olulisem on vaieldamatult kasvatus – see, kuidas vanemad suhtuvad lapse kehasse ja arenemisse. Paraku on laste kasvatamisega seotud müüdid, mis arengule kaasaaitamise asemel takistavad seda, nagu näitkes see, et vanematel ei sobi lastega “teatud” teemadel rääkida või see, et seksuaalkasvatusega tuleb alustada siis, kui laps on küps. Kui küps on küps?

->Loe veel