Seks raseduse ajal

Mõnusamaid tegevusi, mis inimene tunneb ja aktiivselt kasutab, on vilja kandnud – oled rase! See on müsteerium, mis Sind ja Su partnerit nüüd haarab. Muude küsimuste hulgas kerkib kindlasti ka see, kas ja kuidas on seksiga raseduse ajal.

Usud või ei, aga enamuse naiste jaoks on seks raseduse ajal ohutu, seda isegi vahetult enne sünnituse tähtaega. Rasedus ei tähenda sugugi 9-kuulist paastuaega! Kui Su arst/ämmaemand leiab Sinu raseduse hästi kulgevat, võite suguelu jätkata ka raseduse ajal. Aga muutusi tuleb ja mitte vähe!  Sa teed raseduse jooksul läbi ohtralt füüsilisi ja psüühilisi muutusi, mis rohkem või vähem mõjutavad Sinu seksuaalsust. Kui tunned end raseduse algul kurnatuna ja pidevast iiveldusest vaevatuna või oled püsivalt unine, on tõenäoline, et Sa ei tunne end kuigi seksuaalsena. See on täiesti normaalne nähtus ja ei jää igavesti nii.

Raseduse teist kolmandikku kirjeldavad naised sageli kui seksuaalsuse tõusu perioodi (ka raseduspuhuseid vaevusi on siis kõige vähem). Nimelt tõuseb sellel ajal hormoon östrogeeni tase, mis põhjustab verevarustuse olulist paranemist alakõhu organites. Selline muutus haarab ka tuppe ja põhjustab tupe tursumist. Samasugused muutused toimuvad tupes ka seksuaalse erutuse tekkides. Seetõttu võidki raseduse keskel tunda püsivat erutust, olla seksist huvitatud ja nautida seda rohkem kui kunagi varem.

Viimases kolmandikus, lähemale sünnitusele, muutuvad naised rohkem endassevaatavamaks ja keskenduvad eelseisvale sünnitusele ning soov vahekorras olla muutub sageli nõrgemaks. Sa võid end tunda lihtsalt oluliselt vähem atraktiivsena oma paisuva kõhu tõttu. Keskendu ilmselgele – Sinu kõht paisub ega lõpeta enne kui laps on sündinud. See aga ei tähenda sugugi, nagu poleks Sa enam ahvatlev. Sul ei pruugi võtta oma kasvavaid mõõte kui loodusõnnetust, enamik paare peab naise uut väljanägemist vägagi veetlevaks ja erootiliseks.

Seksimiseks peate ilmselt, eriti raseduse lõpupoole, mõtlema selliste asendite peale, mis väldiksid survet kõhule. Kõik asendid, milles naine on pealpool, sobivad enamasti ka seetõttu, et naine saab siis ise juhtida, kui sügavale tuppe tunginud suguti tundub hea ega avalda liiga jõulist survet emakakaelale. Samuti on head erinevad küliliasendid. Klassikalist misjonäriasendit saab kasutada vaid raseduse esimeses kolmandikus. Patjade kasutamisega saad uusi ja vanu asendeid endale veelgi meelepärasemaks muuta.

Probleemid partneriga või kohanemisel rasedusega panevad samuti seksuaalsusele oma pitseri. Samuti on mõned paarid liigselt keskendunud tulevase lapse tervise pärast muretsemisele ja jätavad omavahelised suhted suisa unarusse. Enamus hirme seoses võimalike lootekahjustustega suguelu käigus on alusetud ja kergesti kõrvaldatavad hea nõuandja ja põhjendatud informatsiooni poolt.

Orgasmiga kaasnevatel emakakontraktsioonidel ei ole tõestatud seost raseduse katkemise või enneaegse sünnitusega. Kuigi raseduse viimastel nädalatel võib orgasm küll emaka kokkutõmbeid põhjustada, ei ole need sellised, mis sünnituse algust tähendaksid. Ja isegi kui on olemas seos seksi ja sünnituse vallandumise vahel, ei ole see ohtlikku laadi. Aine nimega prostaglandiin, mida sisaldab sperma, võib emakakaela sünnituseks ette valmistada, muutes selle õhemaks, pehmemaks ja küpsemaks. Tegelikult kasutatakse sedasama ainet ka vajadusel sünnitustegevuse esilekutsumiseks tilgutina veeni. Muretsemiseks põhjust siiski pole, ei naturaalne ega sünteetiline prostaglandiin ei ava emakakaela enne, kui see on piisavalt küps.

Kui Su partner muretseb, et võib aktiivse vahekorra ajal lapsele haiget teha, siis tuleks teda rahustada, sest väga harvadel juhtudel on see reaalne probleem. Limakork, mis asub emakakaela kanalis, kaitseb bakterite ja sperma pääsu eest emakasse, samuti on laps hästi kaitstud lootevete poolt.

Kuigi seks raseduse ajal on reeglina turvaline tegevus, on siiski mõned asjaolud, millega maksaks arvestada. Kui Sa oled nö. “kõrge riskiga rase”, võidakse mõnel juhul soovitada vahekorrast hoidumist, näiteks:

  • kui sul on varem olnud raseduse katkemisi või enneaegseid sünnitusi
  • raseduse katkemise või enneaegse sünnituse tunnuste tekkimisel (emaka kokkutõmbed, vereeritus tupest või lootevete puhkemine)
  • mitmikute puhul soovitatakse sageli olla keskmisest ettevaatlikum, eriti raseduse lõpupoole
  • olukorras, kus platsenta on kinnitunud emakakaela suudmele liiga lähedale või hoopis selle ette (ähvardav verejooksu oht!)
  • kui Sul või partneril on kahtlus või avastatakse uuringute käigus mõni sugulisel teel leviv haigus. Vahekorrast peaks hoiduma siis seni, kuni mõlemal on tehtud uuringud ja ravi ning kontrollanalüüsid näitavad, et mõlemad on terved. Kondoom on siinkohal kindlasti heaks abiliseks.
  • kui on diagnoositud emakakaela puudulikkus.

Siinkohal maksab jällegi meenutada, et on tuhandeid võimalusi oma tunnete avaldamiseks ja üksteisi nautimiseks ka siis, kui vaginaalne vahekord ei ole mõnda aega soovitav või võimalik.

Muud viisid armastuse avaldamiseks? 

On aegu, kus sa lihtsalt tunned, et ei soovi vahekorras olla. Sellistel juhtudel on ohtralt muid viise oma tunnete näitamiseks ja teineteise nautimiseks:

  • massaaž võib olla üksiti lõõgastav ja erootiline,
  • masturbatsioon ja suuseks on enamasti vähem akrobaatilised ja siis ei toimu ka penetratsiooni (suguti viimist tuppe). Suuseksist rääkides tuleks siiski hoiatada ühe suhteliselt ohtliku tegevuse suhtes. Nimelt ei tohiks partner õhku tuppe puhuda, sest see võib põhjustada õhumullide sattumist vereringesse ja tekitada sellega eluohtliku embooliaseisundi.

Kommunikatsioon on võtmeküsimus! 

Ilmselt nõustud väitega “väljaütlemata vajadusi on raske rahuldada.” Seega – raseduse ajal ehk rohkemgi kui varem on oluline üksteisega rääkida oma soovidest, ootustest, eelistustest ja hirmudest. Lootes, et partner ise taipab, võid vahest ootama jäädagi. Probleemid aga ei pruugi iseenesest laheneda. Sa võid raseduse jooksul korduvalt tunda, et oled muutunud naisest anumaks, lootehoidlaks ja inimesed pööravad tähelepanu vaid lapsele sinu sees. Selline tunne on tuttav pea kõigile rasedatele. Anna oma lähedastele teada, et Sul on endiselt vajadused ka naisena.

Mees! Sinu rase naine ja seks? 

Milline iganes ei olnud teie suguelu raseduseelsel ajal, üks on selge – raseduse ajal see muutub.

Tunded, mida mees kogeb naise raseduse ajal, on üsna mitmekesised. Enamuse meeste jaoks on teade, et partner on rasestunud nagu kinnitus nende maskuliinsusele ja vastus salahirmule “olen ma üldse võimeline viljastama?” Teiselt poolt – on mehi, kelle valdav emotsioon on pettumus, sest enne rasedust oli tema naine ilus ja seksikas, rinnad ja tupp olid puhas rõõm. Raseduse käigus omandavad need teise funktsiooni ja mees tunneb, et keegi on tema mänguasja ära võtnud. Veel enam – peale sünnitust saab naine emaks ja ema ei ole ju kunagi seksikuse võrdkuju olnud!

Naise muutuvale kehale vaadatakse erinevalt – ühtedele tunduvad paisuv kõht ja rinnad vägagi ahvatlevana, teiste jaoks on jäme talje ja tilkuvad rinnad tõeline õudusunenägu. Meeste üks sagedasemaid muresid on aga kindlasti mure lapse pärast – hirm vahekorra ajal lapsele liiga teha. Üldiselt võib muretsemise ka kohe siinkohal lõpetada, sest laps on hästi kaitstud emaka, emakakaelas asuva limakorgi ja lootevete poolt. Olukordadest, kus seksist mõneks ajaks loobuma peab, oli juttu eespool.

Seks raseduse ajal KKK