Rinnapõletik

Rinnapõletik algab tavaliselt ummistunud piimajuhast, mis sulgeb mõne rinnas olevatest piimasagaratest nii, et piim ei pääse voolama ning tekib pais. Paisu tunned ära kõvast valulikust tükist ühes rinnas.Põhjused, miks piimajuha ummistub, võivad olla väga erinevad:

  • liiga harv või lühike imetamine
  • järsud muutused imetamiskordade arvus; näiteks, kui laps jätab vahele öise söögikorra, või olete ajutiselt lapsest lahus, või alustate lapsele lisatoidu andmisega liiga vara või lähete tagasi tööle jne.
  • ebamugav asend või sõrmede liiga tugev surve rinnale toitmise ajal
  • kitsas, pigistav rinnahoidja
  • rinna maha jahtumine enne toitmist jms.

Ummistuse püsimisel surve rinnas suureneb, sest piima tekib ju juurde ka suletud sagaras. Tükk rinnas püsib, valu muutub tugevamaks ning lisandub halb enesetunne – tihti tõuseb gripi-sarnaselt kõrge palavik vappekülmaga ja peavaluga. Selline seisund ongi juba rinnapõletik, mida esialgu põhjustab ainult rinnanäärme kudede ärritus, kuid edaspidi võivad lisanduda ka mikroobid ja tekkida tõeline põletik. Seetõttu on oluline, et tegutseksid kohe õigesti. Kõige tähtsam on likvideerida ummistus ning siin on sul asendamatu abiline – sinu laps.

Konkreetsed soovitused:

1. sagedasti rinnad tühjaks – laps tihemini rinnale ja/või kui piima on palju rohkem (2-3-4 nädalat pärast sünnitust on see vägagi tõenäoline), siis tuleb mõned korrad ööpäevas ka korralikult lüpsta.
2. enne toitmist (ja/või lüpsmist) rindadele sooja – soe dušš, soe vann, soe kompress vms.
3. toitmist (ja/või lüpsmist) alusta rinnanibude massaažiga – neid võib kergelt rullida sõrmede vahel ning pisut väljapoole venitada – toitmise ajal masseeri kergelt “tüki” kohta nibu suunas.

4. pärast toitmist/lüpsmist pane “tüki” kohale külma 15-20 minutiks – see võib olla purustatud jää, jahe mähis külma veega vms. Seejärel jäta rind mõneks tunniks rahule ja ära unusta vahepeal toita last ka teisest rinnast.

Tavaliselt selliselt käitudes paraneb enesetunne ja alaneb palavik iseenesest 1-2 päeva jooksul ning tõelist põletikku ei kujune. Valulikkus tüki kohal rinnas võib kesta mõnevõrra kauem, kuid, kui toidad edasi, siis see tavaliselt laheneb ja pole kuidagi ohtlik. Kui olukord ei lahene ja palavik püsib, tuleb lisaks eelnevatele soovitustele kindlasti pöörduda arsti poole ning hakata võtma ka antibiootikume.

 

Vaata ka:

EMAPIIMATARKUS

Imetamine KKK