Rinnaga toitmise taastamine. Lutipudelilt tagasi rinnale

Ka siis kui oled imetamise praktiliselt lõpetanud, on seda võimalik taastada. Piima koguse taastamine nõuab Sinult tööd ja aega, kuid on seda lihtsam, mida väiksem on laps. Esimesel paaril elukuul on see suhteliselt lihtne, kuid see on võimalik ka veel 4 – 5 kuuse lapse puhul.

Kui Sinu laps saab veel kuigivõrd rinda ja sinna kõrvale ka lisatoitu lutipudelist, siis on Sinu töö lihtsam. Üks on küll kindel – ei ole võimalik toita pikemat aega last vaheldumisi lutipudelist ja rinnast. See võib õnnestuda mõned nädalad, heal juhul kuu, kaks, aga mitte enam. Seega, kui tahad imetada, tuleb pudelist vabaneda. Tavaliselt on kõige otstarbekam pudel päevapealt ära jätta. Tavaliselt läheb lapsel paar päeva selleks, et pudel unustada ning see aeg on ka Sulle raske, sest Sinu pisike protesteerib ja näitab oma iseloomu. Aga anna talle andeks – Sina oled ema ja tead, mis on lõppkokkuvõttes talle parim.

Laps ei pea nälgima! Väga tähtis on anda lapsele see piimakogus, mille ta enne sai pudelist, nüüd mingil muul viisil. Võimalusi on mitmeid – võid anda piima teelusikaga, võid kasutada suurt (10 või 20ml) ilma nõelata süstalt või hoopis lasta lapsel imeda tassi servast. See viimane on muide kõige lihtsam, kuigi tundub kõige võimatumana. Tuleb lihtsalt täita tass või tops piimaga umbes 1/3 ulatuses ja kallutada vedeliku nivoo lapse ülahuuleni. Laps tundes piima lõhna ja maitset hakkab ise lonkshaaval üle tassi serva imema.

Jätka imetamist vaheldumisi piimasegu andmisega ning kannusta last imema nii pikalt ja nii sagedasti, kui ta vähegi soovib. Kasuta kõiki neid nõuandeid, mis on toodud eelmises peatükis. Sagedasem imetamine suurendab piima kogust juba mõne päevaga. Niipea, kui piima kogus rindades hakkab suurenema, tuleb juurde antava piimasegu kogust vähendada, et laps säilitaks huvi rinna vastu. Lõpuks võib lisapiimast täiesti loobuda ja laps hoolitseb juba ise oma vajaduste eest. Tingimuseks on ainult see, et sa tõesti imetad vastavalt lapse soovile ja ei piira kuidagi imetamiskordade arvu ega aega.

Selline üleminek pudeli ja rinnaga segamini toitmiselt ainult rinnaga toitmisele võtab pisut aega ja sõltub nii emast, lapsest, kui ka pudeli-piima kogusest. Kui laps saab pudelit ainult 1-2 korda ööpäevas ja on kaalus hästi juurde võtnud, siis toimub üleminek paari päeva kuni nädalaga. Kui rinna ja pudeli suhe on umbes pooleks, siis võib arvata, et aega läheb paar nädalat ja ka vaeva on rohkem. Igal juhul on võimalik piima kogust taastada igal ajal, kui on olemas imev laps ja ema soov seda teha.

Ka siis, kui laps on täielikult pudelitoidul, saab imetamist taastada. Sa peaksid sel juhul silmas pidama kõike seda, mis eespool on räägitud imetamise alustamisest, rindade tööst ja piima tekkimisest. Samuti on vaja taastada lapse usaldus rinna suhtes.
Ole maksimaalselt koos lapsega, kui vähegi võimalik, siis osa päevast ka paljalt, kaisus. Lase lapsel enda läheduses otsida, oma reflekse kasutada ja ta hakkab mõne aja pärast uuesti rinda haarama ja imema. Imetav ema läheb operatsioonile

Lase tal imeda mõlemat rinda vaheldumisi nii palju ja nii sagedasti, kui ta vähegi soovib. Soovitavalt mõlemat rinda vähemalt 2 tunni tagant. Aita seejuures lapsel rinda haarata ja järgi võtmetingimusi õige imemisvõtte saavutamiseks.

Lapsed on tihti rahulikumad ja valmis paremini rinda võtma ja imema unisena. Kui näed, et laps hakkab ärkama, pane ta kohe rinnale enne, kui ta päriselt ärkab ja aktiivseks muutub. Kas anda rinnapiimalapsele palava ilmaga juua
Imeta kindlasti ka öösiti, sest piima tekkimine on sel ajal eriti aktiivne.

Kogu selle aja, kui laps uuesti imema õpib ja Sinu piimakogus suureneb, toida last kas piimasegu või doonorpiimaga talle vajalikus koguses. Vähenda juurde antavat piima sedamööda, kuidas Sinu oma piim tekkima hakkab. Orientiiriks on lapse kaal.

Lihtne reegel, millest tuleb kinni pidada – esimesel kuuel elukuul võtab rinnalaps keskmiselt vähemalt 500g kuus juurde. Imetamise ja kakamise sagedus 3-ndal elukuul

Tihti on otstarbekas sellises olukorras lapse kaalu jälgida korra nädalas. Taastamise perioodil võiks lapse kaal tõusta vähemalt 100 – 120g nädalas ning hiljem umbes 150 – 200g nädalas. Samuti võib tekkida vajadus konsulteerida imetamise nõustajaga ja teiste kogenud emadega.  Laps keeldub segupiimast