Rasedustoksikoos

Pereclampsia (lad.k)
Preeclampsia (ingl.k)
Preeklampsiat nimetatakse ka rasedusaegseks hüpertensiooniks ja rahvasuus rasedustoksikoosiks.Rasedustoksikoos on tervel naisel peale 20. rasedusnädalat tekkiv vererõhu tõus, millega kaasnevad sageli ka tursed kätel, jalgadel, peavalu ja neerude läbilaskvus valkudele (albumiinile). Raskematel juhtudel kujunevad lisaks ka nägemishäired, ülakõhuvalu, neeru- ja hingamispuudulikkus.

Nii ema kui laps võivad saada preeklampsia põdemisel kahjustatud, kui ravi ei alustata õigeaegselt. Keegi ei tea täpselt, mis rasedustoksikoosi põhjustab, kuid ennetamise ja varajase ravi korral on peaaegu alati võimalik seda kontrolli all hoida. Raviks on ennekõike puhkus ja vajadusel ka ravimid. Rasketel juhtudel võib olla otstarbekas sünnituse esilekutsumine või keisrilõige.

Siinkohal veidi nõuandeid, kuidas ennetada haigust või mis haiguse ajal leevendust toob.

Peamine on alustada toitumisest. Sool on üks “kurjajuurtest” vererõhu kõrgenemisel. Soola tarbimist tuleks vähendada juba siis, kui tekivad tursed jalgadel.

Toksikoosi ravis lülitatakse menüüst lisaks soolale välja ka valge suhkur (toite saad magustada kas mee või rafineerimata toorsuhkruga), valge jahu tooted, rõõskkoor, või ja muud hulgaliselt rasva sisaldavad toiduained. Hea oleks üle minna juur- ja puuviljadieedile. Kindlasti peaks sööma ka putrusid ning täisteraleiba ja lihatoodetest eelistada pigem täislihast valmistatud toite. Mõnele inimesele on selline dieet tavaline, teisele tundub uskumatu, et sellest menüüvalikust söönuks saab. Kõik oleneb harjumisest ja toitumistavadest.
Kõik kommid, shokolaad ja muu selline ei ole ka toksikoosi ajal soovitav. Magusaisu saab leevendada nt. meega või kuivatatud puuviljadega.

Jooma peaks parasjagu, et jääkained ikka organismist välja viidud saaksid. Parasjagu on nii umbes 1,5-2 liitrit vedelikku päevas. Mingil juhul ei tohi tursete kartuses jätta joomist vähemaks.

Jalgade verevarustuse parandamiseks on soovitav neid igal võimalikul juhul hoida kõrgemal. Hea oleks ka jalgu jahutada mõne spetsiaalse jahutava geeliga. Jahutamine parandab vere ja ainevahetust jalgades, mõjub rahustavalt. Kui jalad on väga paistes, siis võivad aidata toetavad sukad.

Samuti on väga hea ainevahetuse reguleerija vesi. Seega ujumine või vannide tegemine on tursete puhul väga hea. Võid teha ka ainult jalavanne, kuhu võiks lisada veidi meresoola.

Lõõgastumisprotsessis osalev mineraalaine magneesium on samuti preeklampsia ennetusel väga oluline. Vererõhu tõus on aga otseselt seotud veresoonte seinte lihaste spasmiga, mis alaneb lisamagneesiumi tarbimisel.

Magneesiumi vajalik kogus rasedal, imetaval naisel on 350 – 450mg. päevas. Magneesiumi omastamist rakkude poolt soodustavad vitamiinid B6 ja C.

Magneesiumi sisaldus toiduainetes (mg/100g):
Kuivatatud pruunid oad 131
Kaer 130
Kuivatatud herned 120
Rukkijahu 110
Oder 65
Täisteraleib 51
Tuunikala 43
Siig 32
Räim 30
Kliid 480
Mandlid 280
Pähklid 160

Proovida võib ka järgmisi harjutusi.

1. Istuda põrandal, jalad ees. Sirutada päkad ette välja, hoida. Tõmmata varbad enda poole, nii et kannad kerkivad maast, hoida jne. Edasi teha päkaringe mõlemas suunas. Siis varbad harali-kokku-harjutused.

2. Seista seina ääres, sirutada jalg taha, teine jalg kõverdada, lasta keharaskus sellele jalale, toetada kõverdatud küünarnukkidega seina. Venitada tagumist jalga. Korrata sama teise jalaga.

3. Lebada selili, tõsta jalad, hoida sirgelt vastu seina. Lasta aeglaselt alla mõlemale poole kõrvale, kõverdada põlvedest, panna jalatallad kokku. Hoida, tõsta jälle üles.
Harjutusi teha rahulikult, tunnetades pingeid, vastavalt enesetundele.

Ohtliku seisundi tunnused.

Kui naisel tekib raseduse ajal kohin kõrvadesse, silme ees on täpid, pea valutab ja sõrmed on paistes (sõrmused pigistavad) ning jalanõud ei lähe kuidagi jalga ja vaatamata sellele, et ta pidevalt vedelikku tarbib, ei aja kohe üldse pissile on küll põhjust KOHE arstile minna. Harva küll, kuid preklampsiast võib kujuneda eklampsia – krampide ja koomaga kulgev seisund, mis tähendab krambihoogu ja on eluohtlik nii naisele kui ka lapsele.
Preeklampsia tõsiseim oht lootele on hapnikupuuduse kujunemine, mis pidurdab loote arengut või tekib verevarustushäirete tõttu platsenta irdumise oht.
Reeglina on võimalik raviga tüsistusi vältida.