Rasedusaegsed vereanalüüsid

Triple-test

Raseduse ajal leiab naise organismis aset ohtralt muutusi, mis kajastuvad ema veres ja peegeldavad ema ja loote seisundit. Nii on võimalik raseda vereseerumit uurides selgitada välja risk mõnedele pärilikele haigustele ja loote väärarengutele.

Selleks määratakse raseduse teisel kolmandikul(soovitavalt 15-17 rasedusnädalal) vereseerumist kolme aine:

  1. alfa-fetoproteiini (AFP),
  2. kooriongonadotropiini (HCG),
  3. vaba östriooli taset.

Testi tegemiseks võetakse laboris katsutisse 5ml veeniverd, lisaks täpsustatakse andmeid põetud haiguste, harjumuste ja töötingimuste kohta.

Negatiivne tulemus: testi tulemus on normaalne e. negatiivne, uuritud ainete esinemises kõrvalekaldeid ei olnud.

Positiivne tulemus: alfa-fetoproteiini, kooriongonadotropiini ja östriooli väärtustes esineb kõrvalekaldeid. See tähendab, et risk haige lapse sünniks on keskmisest suurem ja tuleks läbi teha geneetiku konsultatsioon ja mõned täpsustavad uuringud (ultraheli, loote kromosoomianalüüs). Kui ka lisauuringutel selgub, et laps ei pruugi olla terve, antakse Sulle täpne info sellest haigusest ja aidatakse otsustada, kuidas edasi tegutseda.

Muud vereanalüüsid

Kuna erinevate verenäitajate uurimine annab olulist teavet organismi seisundi ja seal toimuvate protsesside kohta, siis võimalike vereanalüüside nimekiri saaks väga pikk.

Verest on võimalik uurida väga paljude erinevate ainete ja ühendite, põletikunäitajate, hormoonidee, bakterite, viiruste ja antikehade esinemist. Vastavalt vajadusele otsustab arst/ämmaemand, mida ja millal oleks otstarbekas teha ning annab siis ka vastavad seletused.