Rasedusaegsed haigused: Kuseteede põletikud

Siia haiguste gruppi kuuluvad uriinis haigustekitajate esinemine (ka kaebuste puudumisel), põiepõletik ja neeruvaagnapõletik.

Tunnused

Väljakujunenud kuseteede põletiku tunnusteks on valulik urineerimine (põiepõletik), seljavalu ja palavik (neeruvaagnapõletik), harva võib uriin olla ka silmnähtavalt hägune ning punakas.

Naistel on anatoomiliselt lühem kusejuha, mis kergendab mikroobide sattumist väliskeskkonnast kusepõide. Emaka suurenemine vähendab põie mahtu, kuna kusepõis ja emaks asuvad lähestikku, see omakorda võib tekitada olukorra, kus mikroobid sattuvad kergesti ka põiest ülespoole neerudesse. Kõik kokku loob olukorra, kus rasedatel on suurem risk haigestuda neeruvaagnapõletikku.

Neeruvaagnapõletik omakorda on aga tõsine haigus, kuna alati esineb oht, et mikroobid võivad sattuda ka haige verre ning sealtkaudu läbi platsenta looteni, mis viib loote nakatumiseni.

Ennetamine

Terve lapse saamiseks on ainus pääsetee sagedasti kontrollida uriini analüüsi ning esimeste haigustunnuste esinemisel määratakse antibiootikumravi.

Käesoleval ajal on juba piisavalt antibiootikume, mis ei kahjusta loodet ja seetõttu soovitatakse kogu maailmas kuseteede põletikkudega rasedaid loote haigestumise vältimiseks ravida.

Ravi

Ravi määrab alati arst pärast põletikku tekitavate mikroobide kindlakstegemist vastavalt konkreetse mikroobi tundlikkusele antibiootikumide suhtes.

Iseravimine ei ole soovitav, kuna käesoleval ajal on palju mikroobe, millele teatud antibiootikumid ei toimi ja tulemuseks on vaatamata ravile haiguse püsimine.

Kroonilised neeruhaigused

Krooniliste neeruhaiguste korral on kõige olulisem see, kas patsiendil on neerupuudulikkus või mitte. Enamikel juhtudel või selline patsient hoolika arstliku järelvalve all rasedust kanda ja sünnitada.

Soovitav oleks arstiga konsulteerida juba enne raseduse planeerimist, kuna kõiki neerude töö uuringuid raseduse ajal nende ohtlikkuse tõttu lootele teha ei saa.