Rasedusaegsed haigused: Aneemia

Uue inimorganismi arenguks on vaja mitte ainult toitaineid, vaid ka mikroelemente ning vitamiine.

Mikroelementidest on kõige olulisemad raud, vitamiinidest foolhape.

Raud

Rauda vajatakse vere punaliblede hulga ja ringleva vere mahu suurenemiseks ema organismis. See tagab areneva lapse hapnikuga varustamise platsentaarvereringe kaudu. Platsenta on suureks rauareservuaariks.

Lisaks kogub loode ema raseduse ajal endale poole aasta rauatagavara, kuna rinnapiim ei ole rauarikas.

Mitmete uuringute alusel on kindlaks tehtud, et naine vajab raseduse ajal lisaks tavapärasele toidule 50-100 mg rauda päevas.

Rauavaeguse võimalikud tagajärjed

Üldjuhul saab arenev laps endale vajaliku raua kätte, kuid emal võib kujuneda kehvveresus ehk aneemia, eriti siis, kui naise rauatagavarad olid väikesed juba enne rasestumist (väike vahe raseduste vahel, tavaelus vererohked menstruatsioonid).

Ema kehvveresuse tagajärjeks võib olla pidev väsimus ja nõrkustunne, südamepekslemine. Samuti võib olla sellistel naistel suurem sünnitusjärgne verekaotus, kuna raud on ka üks komponent, mis tagab sünnitusjärgselt emaka kokkutõmbumise.

Kuidas rauavaegust vältida 

Toiduga saab inimene peamise osa rauast loomsetest toiduainetest st. lihast.

Vastupidiselt üldlevinud arvamusele on taimedes, kaasa arvatud maasikates, porgandis, punapeedis, rauda väga vähe, samuti on taimse raua omastamine inimorganismi poolt märkimisväärselt halvem.

Päevane lisaraua vajadus raseduse ajal on 50mg, mida dieedi korrigeerimise abil on küllaltki raske saavutada, eriti kui eelnevad rauavarud olid väikesed. Seetõttu on raua tabletina tarvitamine raseduse ajal üldtunnustatud.

Foolhape

Foolhape on vitamiin, mis on vajalik raku jagunemiseks. Raseduse ajal vajatakse seda vitamiini oluliselt rohkem, kuna ühest rakust areneb miljonitest rakkudest koosnev uus inimene.

Uuringutega on kindlaks tehtud, et foolhappe vaegus raseduse esimestel kuudel võib põhjustada areneva lapse närvisüsteemi väärarenguid, näiteks kaasasündinud seljaaju songa, aga ka “hundikurku” ja “jänesemokka”.

Foolhapet leidub kõikides toiduainetes, kuid termilisel töötlemisel laguneb sellest 5 minuti jooksul 95%, mistõttu saame foolhapet praktiliselt ainult toortoidust st. toorsalatitest ja puuviljadest. Seetõttu soovitatakse seda vitamiini raseduse ajal tabletina juurde tarvitada. Rasedusaegne foolhappe lisavajadus on 0,5mg päevas.

Foolhapet vajatakse rohkem ka rinnaga toitmise ajal, sest seda vitamiini tarvitab ka imik esimesel eluaastal palju, mil tema kehakaal suureneb kolmekordselt. Seega tuleks ka rinnaga toitmise ajal lisaks igapäevasele toidule tarvitada foolhapet tabletina.

Kokkuvõte

Rasedusaegne kehvveresus ehk aneemia on üldlevinud probleem ning kõige lihtsam viis seda vältida on kasutada raseduse ajal komplekspreparaate, mis sisaldavad rauda ja foolhapet loote arenguks vajalikus doosis.

Apteekides on ilma retseptita saadaval raua- ja foolhappe preparaadid aga ka mõlemat komponenti sisaldavad komplekspreparaadid. Ükski neist ei ole teistest parem, jälgida tuleks vaid seda, kas eelpoolnimetatud aineid on ühes tabletis piisaval hulgal.

Probleemiks on rasedate kompleksvitamiinid, kus rauda on liiga vähe (tavaliselt 10mg), kuid teisi mikroelemente päevases doosis, mistõttu üle ühe tableti päevas neid tarvitada ei tohiks. Seega peaks rauatabletti ikkagi lisaks võtma.

Antud juhul ei ole tegemist haiguse ravimisega, vaid puudujäävate ainete asendamisega, mis märkimisväärselt parandab ema enesetunnet ja tagab lapse normaalse arengu.