Rasedusaegne toitumine mõjutab laste käitumist ja intelligentsust

http://teadus.err.ee/v/loodus/656810bd-94bd-439f-bcfd-1603212b5614

valgusfoorVäljend „sa oled see, mida sa sööd” kehtib eriti hästi laste optimaalse vaimse arengu võimaldamiseks. Üha enam koguneb tõendusmaterjali, mis näitab sünnieelse toitumise olulisust tervisele ja vaimsele võimekusele, tuues välja kindlad toitained, mis on vastava protsessi jaoks hädavajalikud.

Viis aastat väldanud NUTRIMENTHE projektis vaatlesid teadlased väikeste lastega Euroopa perede toitumist. Hinnati B-vitamiini, foolhappe, rinnapiima, raua, joodi ja oomega-3 rasvhapete mõju laste kognitiivsele, emotsionaalse ja käitumuslikule arengule.

Uuring tegi kindlaks, et mõnes Euroopa riigis rasedatele esimesel kolmel lapseootuskuul lisandina soovitatav foolhape võib vähendada lapse käitumuslike probleemide esinemist varases lapsepõlves. Rasvase kala söömist ei rõhutatud mitte ainult tema oomega-3 raschapete sisalduse tõttu, vaid ka olulise joodiallikana. Viimane omab teadupoolest positiivset toimet laste lugemisoskusele (hinnatuna üheksa aasta vanuste lastega läbiviidud uuringutes).

NUTRIMENTHE näol oli tegemist pikaajalise uuringuga. Aju areng toimub kaua ning varane toitainete puudus võib avaldada pikaajalisi efekte, näidates et elu alguses toimunud toitumine on siin väga oluline.

Ka mitmed teised tegurid võivad mõjutada laste vaimset arengut, sh vanemate haridustase, sotsiaalmajanduslik seis ja vanus. Ema ja lapse geneetika võivad määrata toitainete töötlemist ja ülekannet raseduse ja rinnaga toitmise ajal ning mõjutab seeläbi vaimset arengut.

Uuringu autorite nõuanne vanematele on toituda raseduse ja lapse varase arengu ajal võimalikult tervislikult, oluline on beebi rinnaga toitmine. Kõik see paneb aluse lapse hilisemale vaimsele võimekusele.

Loe lisa: Diet during pregnancy and early life may affect children`s behavior and intelligence (Science Daily)

Toimetas Katrin Sak, ERR Teadusuudised