Rakett pole mänguasi ja laps pole kosmonaut – kasuta ilutulestikku ohutult!

ilutulestikArtikkel pärineb: rescue.ee

http://www.rescue.ee/19910

Ilutulestikuga seotud ohutuse pärast peavad ennekõike muret tundma vastavate seadmete tootjad või edasimüüjad. Siiski on nendest lähtuv tuleoht pühade ajal ka päästjaid tõsiseid ohutusega seotud mõtteid mõlgutama pannud.

Kahjuks ei puudu päästeteenistuse iga-aastasest jõulu- ning aastavahetuse „programmist“ tuleõnnetused, mis saavad alguse inimeste ettevaatamatust ilutulestiku kasutamisest või lõbusa mänguasjana näiva tuleseadmega isekeskis jäänud lastest. Nii sattus süütuna näiv säraküünal kogenematu 7-aastase tüdruku kätte ja sõrmede vahelt pudenenud küünal süütas toa sisu. Õnneks avastas isa juhtunu õigeaegselt ning traagilisemad tagajärjed hoiti ära.
Veelgi ohtlikum pürotehniline seade, rakett, mis oli hooletult sihitud, lendas aastavahetusel läbi Pärnu kontserdimaja akna. Aknasse tekkis auk ja mõne aja eest valminud kultuuriasutust ähvardas tulekahju.

Juhime lapsevanemate tähelepanu, et lastele on raketid põnevad ja tekitavad huvi, kuid tegemist ei ole mänguasjadega ja lapsed ei tunneta nende ohtlikkust. Isa-ema hool ja selgitused on kindlasti vajalikud.

Pea meeles, et rakette tuleb alati laskma kindlalt seisvast vertikaalsest peenikesest torust või tühjast pudelist, mille avatud pikkus on vähemalt raketi kepi pikkus. Kontrolli, et rakett liiguks vabalt ja suuna rakett nii, et kukkuva raketi osad ei ohustaks kedagi ega midagi. Raketi lennuteele ei tohi jääda takistusi. Tea, et raketi pulk kukub maapinnale tagasi (mitte kasutada rakette inimrohketes kohtades, parklates jne). Kui rakett lõhkeb käes või tabab kedagi on õnnetuse tagajärjed väga valusad.

Jälgi tuulesuunda – tuulise ilma puhul tuleb rakett lasta vastu tuult. Väga tugeva tuule korral ei ole soovitav raketti lasta (rakett ei pruugi saavutada sobivat lennukõrgust).

Üldised ohutusreeglid ilutulestiku kasutamisel:

  • Ära proovi ise valmistada ilutulestikku.
  • Ilutulestiku tegemiseks tuleb valida ohutu koht, arvestama peab kaugusega nii inimestest kui ka hoonetest. Kindlasti ei tohiks rakette süüdata majade vahel ning vahetus läheduses, rakett suunata ohutus suunas.
  • Järgi hoolikalt kasutusjuhendis toodud ohutusnõudeid – ohutuskaugus, toote toestamine, süütamise viis jne.
  • Mistahes pürotehnilise toote süütamisel ei tohi kummarduda selle kohale. Juba süüdatud toote kohale kummardumine on eluohtlik!
  • Süüta ilutulestik võimalikult kaugele ettesirutatud käega.
  • Ära kunagi süüta pürotehnikat hoides seda käes!
  • Peale süütenööri süütamist mine kiiresti ohutusse kaugusesse.
  • Ilutulestikku ei tohi panna lõkkesse, kaminasse või mujale tulekoldesse.
  • Ära kunagi sihi või osuta ilutulestikuga ega viska seda teise inimese või muude objektide suunas.

Ainult meeldivaid tulestikuelamusi ja ohutut jõulukuud!

Erki Remmelkoor, Lõuna-Eesti Päästekeskuse, ennetustöö büroo juhtaja