Piimakoguse reguleerimine. Liiga palju piima

Piima kogust reguleerib Sinu laps, kui toidad teda nõudmise ehk teisisõnu tema vajaduse järgi. See tähendab, et pakud rahutule lapsele alati rinda ja lased tal endal otsustada, kas imeda või mitte. Kindlasti õpid ka ise aja jooksul lapse nutu ja hääletooni järgi aru saama, mida ta tahab, kuid vahel võib tõlgendamisega olla probleeme. Neil puhkudel võid ikka rinda pakkuda. Kui ta ei soovi, siis ta lihtsalt ei ime.

Kindel on üks – mida enam laps imeb, seda rohkem piima tekib. Lapsed teavad seda ka ise ja suurendavad piima kogust vastavalt oma vajadustele. Mõned lapsed korraldavad umbes iga 3 – 6 nädala järel tiheda imemise perioode, teised on rahutud igal õhtul teatud kellaaegadel. Neil aegadel tuleb lihtsalt lapse päralt olla ja piimakogus suureneb ning edasi laabub kõik jälle tavapäraselt.

Piima kogus sõltub ka sellest, kas toidad iga kord ühest või kahest rinnast. Kahest rinnast toitmisel on rindade stimulatsioon topelt tugevam, signaal Sinu kehale võimsam ja ka hormoone ning piima tekib rohkem. Ühe rinna asemel mõlema pakkumine on väga mugav viis piimakoguse suurendamiseks. Sa saad niiviisi kergesti, lühikese ajaga – praktiliselt kohe – piima kogust kahekordistada. Kui Sul on kahtlusi, et laps ei saa piisavalt piima, paku julgesti talle mõlemat rinda.
Sellest hoolimata ei pea kõik naised tingimata mõlemast rinnast toitma. Lähtu oma lapse vajadustest ja arvesta, et need võivad aja jooksul ka muutuda.

Naised, kellel on niigi väga tugevad refleksid ja piima voolab palju korraga võivad hädas olla ka liiga suure piima kogusega. Sagedamini on see probleemiks teisel, kolmandal, neljandal nädalal pärast sünnitust, kui piimakogus on juba suurenenud, kuid laps ei jaksa veel väga palju korraga süüa. Piim võib voolata nii ohtralt, et laps läkastab ja ei jõua piisavalt kiiresti neelata. Õnneks kasvavad lapsed kiiresti ja õpivad juba mõne nädalaga rohkem korraga sööma ning ka suurema piimakogusega hakkama saama. Kui ka pärast lapse imetamist on rind täis ja pinges ning tunne ebamugav, siis võid pisut piima välja lüpsta, kuni enesetunde paranemiseni. Igal juhul lüpsa ainult nii palju, et enesetunne paraneks ning nii vähe, kui võimalik. Liigne lüpsmine paisutab piimatoodangut veelgi ja on Sinu kehale märgiks, et seda ongi vaja.

Sellises olukorras tuleks kindlasti imetada ainult ühest rinnast korraga ja anda lapsele võimalus seda maksimaalselt tühjendada.

Rinnapiima väljalüpsmine