Palavik ei ole tavaliseks hammaste tulemise sümptomiks imikutel

http://teadus.err.ee/artikkel?cat=1&id=4928

Kui beebil on palavik, pahur tuju ja tugev süljeeritus, peetakse sageli põhjuseks hammaste tulekut. Uus uurimus aga väidab, et kuigi imiku kehatemperatuur on hamba lõikumise päeval kergelt tõusnud, pole palavik, vastupidiselt süljeeritusele ja pahurusele, siiski hammaste tulemise tunnuseks.

Esimese hamba lõikumise aeg on väga individuaalne, tavaliselt 5.–7. elukuul. Hammaste lõikumise ajal võib laps olla ärev ja rahutu ning näilise põhjuseta nutta, seda eriti söömise ajal. Läbilõikuva hamba kohal võib ige punetada.

Et teha täpsemalt kindlaks, millised sümptomid võivad kaasneda hammaste tulekuga, uurisid Brasiilia hambaarstid 8 kuu jooksul 47 beebit vanuses 5–15 kuud.

Lõikumise päeval oli lastel suurema tõenäosusega tilkuv nina, kõhulahtisus, lööve, vähenenud isu, ärritunud olek, suurenenud süljeeritus ja kehv uni. Ka kehatemperatuuri mõne kümnendiku protsendine tõus oli tavaline (keskmiselt kuni 36,98 °C). Siiski ei täheldatud kehatemperatuuri tõusu üle normi piiri.

Dr Roya Samuelsi sõnul tuleb lapsevanemate seas teha selgitustööd, et palavik pole tegelikult tavaline hammaste lõikumisega kaasnev nähtus. Kui imikul tekib järsku näilise põhjuseta palavik, ei tohiks Samuelsi arvates temperatuuritõusu ignoreerida, vaid püüda jõuda selle tekke põhjusteni.

Muidugi möödub hammaste tulemine lastel erinevalt. On lapsi, keda vaevab ainult mõõdukas ebamugavustunne, kuid esineb ka neid, kellele põhjustab iga hamba igemest läbi murdmine tugevat valu. Selle leevendamiseks soovitatakse lapsele anda jahutatud närimisrõngaid või –mänguasju. Parema puudumisel sobib ka puhas märg köögirätik, mida on eelnevalt veidi aega külmkapis hoitud.

Vaata veel: Baby’s Fever May Not Signal Teething  (Health Day)

Toimetas: Kirsikka Kurg, ERR Teadusuudised