Ovulatsioonist

Mis on ovulatsioon?

Ovulatsiooniks nimetatakse munaraku (mõnikord rohkem kui ühe munaraku) vabanemist munasarjast. See on sinu menstruaaltsükli fertiilne aeg. Igal kuul küpseb sinu munasarjas munarakk ning kui ta saavutab teatud suuruse, vabaneb munarakk munasarjast ning liigub mööda munajuha emaka suunas. See, kummast munasarjast munarakk vabaneb, on juhuslik. Ovulatsioon ei toimu tingimata munasarjades vaheldumisi.

Kuidas aitab ovulatsioon määrata, millal sa rasedaks jääd?

Et olla viljakas ning rasedaks jääda, tuleks olla seksuaalvahekorras 1-2 päeva enne ovulatsiooni ning 24 tundi peale seda. Põhjus – spermatosoidid elavad 2-3 päeva, kuid munarakk on eluvõimeline ainult kuni 24 tundi peale ovulatsiooni – välja arvatud muidugi, kui  on toimunud viljastumine. Kui oled vahekorras ovulatsiooni toimumise perioodis, suurendad sa oma võimalusi jääda rasedaks.

Kindlasti on sul hea meel teada, et võimalused on sinu kasuks: normaalselt viljakatel paaridel on 20%-line võimalus rasestuda iga tsükli ajal. Umbes 85% naistest, kes  on vahekorras ilma kaitsevahendeid kasutamata, jäävad rasedaks 1 aasta jooksul. Võid suurendada oma rasestumise võimalust, õppides aru saama täpselt, millal su ovulatsioon toimub ning tehes endale selgeks oma kehas igal kuul toimuvad tsüklilised hormonaalsed ja füüsilised muutused. Sa võid omakorda kasutada seda teadmist rasedusest hoidumiseks, vältides vahekorda ovulatsiooni ajal, kuid see meetod on siiski ebausaldusväärne ning võib kergelt alt vedada.

Kuidas aru saada, et sul on ovulatsioon ning on kõige viljakam aeg?

Mõtle välja, millal su järgmine menstruatsioon peaks algama ning arvuta sellest tagasi 12-16 päeva. See arvutus annab sulle ajavahemiku, mil sul tõenäoliselt toimub järgmine ovulatsioon. Naistel, kellel on 28-päevane tsükkel on 14. päev sageli ovulatsioonipäev. Et kasutada seda meetodit, pead sa teadma oma menstruaatsioonitsükli pikkust. Parim viis oma kõige viljakama aja määramiseks on siiski tähele panna oma keha märguandeid ning õppida tähele panema märke ovulatsiooni toimumisest.

Emakakaela lima muutused. Tsükli edenedes suureneb emakakaela näärmete poolt toodetud lima kogus ning muutub ka selle tekstuur. Muutused on tingitud sinu keha tõusvast östrogeeni tasemest. Sinu keha on kõige viljakam, kui emakakaela lima muutub selgeks, libedaks ning venivaks. Paljud naised võrdlevad sellel perioodil erituvat lima toore munavalgega. Tavapäraselt on emakakaela lima kaitsebarjääriks, kuid kõige fertiilsemal tsükli ajal lubab see spermal liikuda läbi emakakaela emakasse ning seejärel munajuhadesse kohtumaks sinu munarakuga.

Kehatemperatuuri tõus. Peale ovulatsiooni tõuseb naise kehatemperatuur ca 1-2 päeva jooksul 0,2-0,5 kraadi. Ise sa seda ei tunne, kuid sa saad seda kindlaks teha, kasutades basaaltemperatuuri mõõtmist. Selline temperatuuri tõus näitab, et ovulatsioon on toimunud, sest munaraku vabanemine stimuleerib hormoon progesterooni tootmist, mis omakorda tõstab kehatemperatuuri. Kõige suurem võimalus viljastuda on 2-3 päeva enne temperatuuri tõusmist kõige kõrgemasse punkti. Osad eksperdid arvavad, et kui temperatuur hakkab tõusma, on sul veel 12-24-tunnine „aken” viljastumiseks, kuid enamus eksperte leiab siiski, et sel hetkel on juba liiga hilja rasestumiseks. Piisavalt progesterooni, et tõsta naise kehatemperatuuri, tekib ca 1-2 päeva peale ovulatsiooni. Ent kuna munarakk on elujõuline ainult 24 tundi, on sel hetkel liiga hilja viljastumiseks. Sellepärast soovitavadki eksperdid mõõta basaaltemperatuuri igal hommikul enne voodist tõusmist paari kuu vältel, et teada saada oma kehatemperatuuri kõikumise “muster” ning seeläbi teada saada oma võimalik ovulatsiooni päev. Nii saate planeerida seksuaalvahekordi nendele kahele-kolmele temperatuuri tõusule eenevale päevale.

Ebamugavustunne alakõhus. Umbes 1/5  naistest tõepoolest tunnevad oma ovulatsiooni toimumist, mis võib varieeruda kergest pakitsusest kuni valutuigeteni. Selline seisund võib kesta mõnest minutist mitme tunnini.

Kuidas ovulatsioonitestid töötavad?

Ovulatsioonitestid on saadaval apteekides ilma retseptita. Ovulatsioonitestiga on võimalik kindlaks määrata luteiniseeriva hormooni (LH) tõusu uriinis vahetult enne ovulatsiooni. Ovulatsiooniteste on lihtne kasutada, see meetod on sageli täpsem kui basaaaltemperatuuri mõõtmise meetod ning need testid ennustavad ovulatsiooni ette 12-36 tundi enne toimumist, seega aitab sul suurendada rasestumise võimalust alates esimesest kasutuskuust.

Kahjuks ei ole see meetod alati 100% kindel. Test võib küll anda märku LH  tõusust (testid annavad positiivse või negatiivse vastuse, mitte numbrilise väärtuse), kuid see ei tähenda, et peale positiivset näitu ovulatsioon üldse toimub – LH tase võib tõusta ilma, et munarakk vabaneks. Enne õiget tõusu võib esineda ka “valehäireid” ehk LH tõuseb, kuid tegemist ei ole ovulatsioonieelse tõusuga. Ovulatsiooniteste kasutades tuleb täpseima tulemuse saamiseks järgida pakendil olevaid juhiseid. NB! Siiski üks soovitus spetsialistidelt – kuigi testi juhendid soovitavad testi teha päeva esimese uriiniga, soovitavad osad spetsialistid püüda pigem päeva teine uriin. Uriin võib üle öö muutuda rohkem kontsentreerituks ning seega anda valepositiivse vastuse.

Kuidas ovulatsiooniteste kasutada?

Menstruatsioonitsükli esimeseks päevaks loetakse seda päeva, kui sul algab menstruatsioon. Kui sul on 28-päevane tsükkel, alusta testimist 11. päeval ning kasuta teste kuuel järgneval päeval või nii pikalt kui tootja soovitab. Kui su tsükkel kõigub 27-34 päeva vahel, võib su ovulatsioon toimuda 13. ja 20. päeva vahel. Alusta testimist 11. päeval ning jätka umbes kuni 20. päevani. Kui su menstruatsioonitsükkel on ebaregulaarne, võib see meetod olla sinu jaoks kõige ebarahuldavam viis ovulatsiooni kindlaks tegemiseks ja seda just testide kalli hinna tõttu (sel juhul kulub rohkem kui üks ovulatsioonitestide komplekt kuus).

Originaalartiklit vaata siit