Neli soovitust rahaasjade korraldamiseks enne beebi sündi

http://minuraha.ee/lapsevanem/

Lapseootuse aeg tähendab lisaks rõõmsatele emotsioonidele ka palju praktilisi tegevusi, millega enne uue ilmakodaniku saabumist on vaja valmis saada. Hankida tuleb rõivad, beebivoodi, vanker, võib-olla kodus remonti teha – tuhat tegemist vajavat pisiasja võivad peatsetel lapsevanematel unetuid öid põhjustada.

Kindlasti pole vaja, et unetute ööde põhjustajate loetellu lisanduksid rahamured. Lapse sünd on aga paratamatult rahaga seotud. Seepärast tuleb enne beebi ilmaletulekut oma rahaasjad üle vaadata, et uue pereliikme lisandudes kenasti toime tulla ja kõik riigi, kohaliku omavalitsuse ning töökoha pakutavad toetusvõimalused ära kasutada.

Neli soovitust rahaasjade korraldamiseks enne beebi sündi

  1. Tee kulude nimekiri. Kirjuta üles kõik lähiajal vajaminevad beebitarbed (rõivastest mööbli ja vankrini), raseduse ajaks emale vajalikud rõivad ja nende oletatav hind. Mõtle läbi erinevate teenuste vajadus – näiteks kui soovitakse sünnitusmajas perepalatit, tuleb selle eest maksta. Kui sünnitusele tahetakse ühte kindlat ämmaemandat, kes sünnituse ajal ainult teie pere päralt, on seegi tasuline.
  2. Kõrvuta kulude nimekirja oma lähikuude tuludega ja vaata, kas saad kõike kirja pandut lubada. Võib-olla on võimalik kulusid hajutada, midagi laenata või kasutatult osta – nii tuleb soodsam.
  3. Tutvu riigi ja oma kohaliku omavalitsuse pakutavate toetustega, mida lapse sünni ja kasvatamise eest makstakse ning märgi taotluste esitamise tähtajad üles, et hajameelsusest neist mitte ilma jääda!
    Riiklike peretoetuste (sünnitoetus, lapsehooldustasu, lapsetoetus jne), vanemahüvitise ja peredele mõeldud maksusoodustuste kohta saad infot riigiportaalist. Kohaliku omavalitsuse pakutavate täiendavate toetuste ja soodustuste kohta uuri infot omavalitsuse kodulehelt või infotelefonilt.
    Peresõbralikumad ettevõtted pakuvad oma töötajatele perelisa puhul erinevaid soodustusi ja kingitusi. Mõnel pool kingitakse raha, teisal beebitarbeid, kolmandas antakse lastekaupade poe kinkekaart. Uuri, kas sinu töökoht pakub mõnda beebi sünniga seotud toetust.
  4. Kui sa veel pere-eelarvet ei koosta, on viimane aeg alustada – kui paned regulaarselt kirja oma tulud ja kulud, saad selge pildi, kui palju ja millele sa kulutad ning kas millegi arvelt on võimalik vajadusel kokku hoida. Või leida võimalusi sissetulekute suurendamiseks.

Kui need neli punkti on läbi mõeldud, võiks sihid pisut kaugemale seada. Rahalised plaanid tasub paika panna nii lühemaks perioodiks (aasta-paar), keskmiseks perioodiks (kuni 10 aastat, mille sisse jääb lapse koolitee algus) ja pikaks perioodiks (kui laps saab täisealiseks). Vaata lähemalt siit.