Need tüütud tüükad

Jalgu ja käsi, vahel nägu ja küünarnukke kimbutavad soolatüükad on üks tüütu tõbi. Ning nende väljaravimine nõuab aega ja kannatust.

Mis on soolatüükad?

Soolatüükad on healoomulised kasvajalised moodustised nahal ja limaskestadel, mida põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV). Tüükaid esineb igas vanuses, kuid imiku- ja väikelapseeas siiski väga harva. Harilikke tüükaid ehk soolatüükaid esineb sagedamini kooliealistel lastel. Haigestumine on kõrgeim vanuses 10-16 aastat.

Viiruse ülekanne toimub kas inimeselt inimesele või kaudselt käterättide või muude esemete kaudu. Nakatumist soodustavad väikesed nahavigastused (lastel küüntenärimine) ja haudumus.

Kõige sagedamini esineb harilikke tüükaid ehk siis soolatüükaid. Neid võib esineda labakätel, sõrmedel, varvastel, lastel ka näol, huultel ja põlvedel. Jalataldade tüükad kasvavad mehhaanilise surve tõttu tavaliselt sissepoole ja on nahapinnaga ühes tasapinnas.

Mis on konnasilmad?

Soolatüügastele võivad sarnaneda ka nn konnasilmad. Konnasilmad on naha sarvkesta paksendid, mis tekivad hõõrdumise tagajärjel (kõige sagedamini ebasobiv, kitsas või hõõrduv jalats).Konnasilma ja soolatüüka visuaalseks eemaldamiseks tuleb teada, et soolatüügas meenutab lillkapsast ja tema peal nahajoonis üldiselt katkeb, konnasilmal on  aga nahajoonis nähtav.

Mis on nakkuslikud molluskid?

Nahal võib esineda ka nakkuslikke molluskeid, mida tuleb eristada soolatüügastest. Need on viirustest põhjustatud nahavärvi või valkjad sõlmekesed, mis suurenevad aeglaselt ja mille keskossa tekib naba moodi lohuke. Molluskid võivad esineda nii üksikult või grupina kaelal, kehal, jäsemetel, näol ja kaenlaaukudes. Erinevalt soolatüügastest ei teki molluskeid peopesadele ja taldadele.

Kas soolatüükaid tuleb ravida?

Soolatüükaid tekitab papilloomiviirus, mis on väga nakkava iseloomuga ja võivad kanduda kiirelt ühelt kehapiirkonnalt teisele või teie lähedastele ning tuttavatele. Osa tüükaid võivad  vahel ise kaduda. Soovitav on siiski tüükaid ravida nende nakkusohtlikkuse tõttu. Samas kujutavad nad sageli endast ka kosmeetilist defekti- mis eriti naiste ja laste puhul oluline on.

Ravimeetodi valik sõltub tüügaste vormist, asukohast, patsiendi vanusest, haiguse kestusest ja ulatusest. Oluline märksõna ravimisel on kannatlikkus, järjekindel ravi ja organismi enda vastupanuvõime suurendamine viirustele.

Vedela lämmastiku manustamine arstikabinetis – teie arst võib tüüka külmutamiseks kasutada vedelat lämmastikku. Seda ravimeetodit kutsutakse krüoteraapiaks. Tüükale vedela lämmastiku manustamine põhjustab vähest ebamugavust. Et tüügast täielikult eemaldada, võib ravi vedela lämmastikuga olla vaja korrata iga ühe kuni kolme nädala tagant, kokku kaks kuni neli korda. Kui paranemist ei ole märgata, võib teie arst soovitada mõnda muud ravimeetodit.

Teised nahatüügaste ravimeetodid – teie arst võib tüükad nahalt eemaldada ka seda kõrvetades, välja lõigates või laseriga eemaldades. Need on tõhusamad ravimeetodid, kuid võivad jätta armi. Küsige oma arstilt kasude ja kahjude kohta, enne kui otsustate, millist ravimeetodit tüügaste eemaldamiseks valida.

Salitsüülhappe manustamine on samuti üheks võimalikuks ravimeetodiks -kätel, labajalgadel või põlvedel  . Et saada häid tulemusi, peab hapet tüügastele määrima iga päev kuu aja jooksul  ning seetõttu võib ravi ebaõnnestuda just ravikordade unustamise tõttu.

Viimasel ajal on üha populaarsemaks  muutunud kodune külmutamismeetodtootega Wartner, mis sisaldab dimetüüleetrit ja propaani. Külmutab soolatüüka juure tavaliselt ühe ravikorraga, mis on arstide poolt usaldatud meetod. Lihtne ja ohutu moodus soolatüügaste koduseks raviks ning peale ravi kasutamist kaovad soolatüükad tavaliselt 10-14 päeva jooksul. Raskematel juhtudel tuleb teha kuni kolm ravikuuri kahenädalaste vahedega. Ühest pakendist jätkub reeglina kuni 12 soolatüüka raviks.

Jala soolatüükad on tõrksamad ja vajavad eelnevalt soojas vees leotamist ning viilimist kas pakendis oleva viiliga või pimsikiviga. Sama võib teha ka vanemate soolatüügastega keha teistes piirkondades, mis kindlasti parandab oluliselt ravitulemusi. Apteekides on müügil pakendid nii tavaliste kui ka jala soolatüügaste eemaldamiseks.

Edukat toimetamist tüütute tüügastega!

Dr Annika Tiit
Lastearst
Ida-Tallinna Keskhaigla

Artikli koostamisel kasutatud allikatena lisaks kodulehekülgi
http://www.soolatuukad.net ja http://www.derma.ee