Muutused sinu psüühikas

Lapseootusega seonduvad muutused naise organismis ja naise hingeelus on omavahel niivõrd tihedalt seotud, et nii nagu kirjeldatakse organismi talitluslike muutuseid, võib eristada ka naise psüühikas toimuvaid muutuseid kolme kuu kaupa.

Lapseootuse esimesed kolm kuud – ebakindluse ja kohanemise periood. Naine on keskendunud endale ja lapseootusega seonduvatele muutustele nii oma kehas kui ka sotsiaalsetes suhetes. Sa võid tunda lapseootuse suhtes vastuolulisi tundeid. Sa oled ääretult õnnelik oma uue olukorra üle, kuid teisalt tunned end Sinuga toimuvate muutuste ees õnnetuna ja segaduses. Sinu tunnete vastuolulisus võib olla seotud vajadusest muuta isiklikke suhteid või teha ootamatuid muutuseid karjääri planeerimises. Hirmutavana võib tunduda sulle Sinu uus roll – ema roll. Ka siis kui Sa ootad perre juba mitmendat last, võid tunda pelgust üha täienevate nõudmiste ees ema rollile. Ebakindlust kutsub esile teadmatus eesseisva ees – milline saab olema minu elu nüüd, kus ma ootan last? Milline saab olema minu suhe lapse isaga? Kuidas me tuleme toime materiaalselt ?

Ebakindlust võivad Sinus esile kutsuda ka muutused, mis Sinu kehaga lapseootuse ajal toimuvad. Selline vastuoluliste tunnete heitlus sunnib Sind üha enam endasse süüvima ja enese jaoks asju läbi mõtlema. See omakorda valmistab Sind ette lapse sünniks. Võid märgata, et Sinu meeleolud on kiirelt ja tihti ilma kindla põhjuseta muutuvad. Ühel hetkel oled endasse süüvinult mõtlik ja juba hetke pärast leiad end energilisena plaane tegemas. See on ühelt poolt tingitud lapseootusega seotud hormonaalse tasakaalu muutustest organismis ja teisalt psühholoogilise lapseootusega kohanemisega.

Lapseootuse kolm järgmist kuud – tasakaalu ja rahulolu aeg. Sa tunned end hästi, Sa oled kohanenud lapseootusega. Sinus võib tekkida soov kanda veel selles lapseootuse staadiumis kohatult laia riietust, sooviga uhkusega viidata oma lapseootusele. Sellele perioodile langeb esimeste lapse liigutuste tundmine. Nüüd lood Sa lapsega intiimse emotsionaalse sideme. Sul tekivad lapsest ideaalfantaasiad – minu laps on kõige ilusam, parem jne. Selline omastav armastus aitab suurendada naise emalikku pühendumist ja seeläbi kaitseb last enne ja peale sündi. Nüüd hakkab naine otsima kontakti oma emaga. Ema on kui informatsiooni allikaks , kellelt teadmisi saada ja ühtlasi on ema naisele emaduse mudeliks. Usalduslik suhe emaga aitab Sul kohaneda ema rolliga. Sulle meeldib endasse süüvida, näib nagu elaksid Sa omaette maailmas. Su mõtted keerlevad eelkõige Su lapse umber. Sel perioodil tegeled Sa konkreetsete ettevalmistustega lapse sünniks – ostad talle riideid, paigutad korterit ümber või loed vastavat kirjandust. Sa oled erutatud oma uuest olukorrast ja Sulle meeldib end kujutleda tulevase lapsevanemana.

Lapseootuse kolm viimast kuud – sünnituseks valmistumine. Seda perioodi iseloomustab taas kõrge ärevus ja emotsionaalne pinge, mis on ühelt poolt seotud füsioloogiliste muutustega – rasedus on nüüdseks füüsiliselt koormav, teisalt aga seondub hirmuga eelseisva sünnituse ees. Sellel perioodil muretseb naine eelkõige veel oma sündimata lapse pärast ning elab oma mõtetes mitmeid kordi sünnitust läbi. Su mõtted keerlevad sünnituse ümber ja Sa püüad hankida teadmisi eelseisva sünnituse kohta. Sa võid olla endasse süüvinud ja näida mõtlik. Su tähelepanu on suunatud Sinu endaga toimuvale – sinu tunnetele, ootustele, vajadustele ja kehalistele muutustele. See on emotsionaalselt üsnagi kurnav kuid samas vajalik ettevalmistus edukaks sünnituseks ja emaduseks.

Ehmatamine raseduse ajal

Närviline rase