Millal on aeg minna haiglasse?

Esimene sünnitus kestab piisavalt kaua ja kui tunned end kodus turvaliselt ei pea haiglasse minekuga kiirustama. Teinekord kulgeb aga ka esimene sünnitus väga tormiliselt ja seega sõltub haiglasse mineku aeg sellest, kui tihti käivad regulaarsed emaka kokkutõmbed. Minema peab kindlasti siis kui tuhud käivad 5-8 minutiliste vahedega. Arvestama peab ka elukoha kaugust haiglast ja seda kui kiiresti sa haiglasse jõuad.

Kui sa kahtled millal on õige aeg hakata haiglasse sõitma võid ka oma ämmaemandale helistada või kindla ämmaemanda puudumisel, küsida nõu haigla sünnitusosakonnast. Sünnitus võib alata nii emaka kokkutõmete, ehk tuhudega, kui ka lootevete minekuga.

Kindlasti peab haiglasse minema kohe kui:
1. Looteveed lähevad ja veed on punased, rohelised või rohekaspruunid.
2. Esineb verejooks tupest.
3. Emaka kokkutõmbed käivad regulaarselt iga viie minuti tagant.

VALESÜNNITUS. Kui raseduse ajal aeg-ajalt emakas kontraheerub (neid emaka kokkutõmbeid nimetatakse Braxton Hicks’i kokkutõmmeteks, mis on ebaregulaarsed ja valutud) siis, juba paar nädalat ennem sünnituse algust võid eriti selgelt tunda, et just õhtuti kõht kõvaks tõmbub. Ühel hetkel võivad need kokkutõmbed muutuda valulikuks, käia isegi regulaarselt, kestes paar tundi ning mööduvad siis iseeneslikult. Seda nimetatakse valesünnituseks ehk ettevalmistavaks sünnituseks.

Seega kohe esimeste valude tekkides pole mõtet haiglasse kiirustada, tunneta oma keha ja katsu lõõgastuda. Selliste õhtuste vaevuste puhul võib ka vanni minna või duši all käia ja kui tegu on valesünnitusega lasevad need valud sul peagi uinuda.

LIMAKORGI ERITUMINE. Kogu raseduse vältel kaitseb emakasuuet tihe limakork, vältimaks mikroobide sattumist tupest emakasse. Umbes 1-2 nädalat enne sünnitust võib see limakork eralduda, siis tunned justkui oleks voolus suurenenud või märkad hügieenisidemel limaeritist. Mõni naine ei pane aga limakorgi eraldumist tähelegi. Vahel võib see toimud alles 1-2 päeva enne sünnitust, tulles ühekordse suurema limaeritisena ning võib olla vahel isegi roosakaspunane. Mõnel naisel hakkab limakork erituma alles regulaarse sünnitustegevuse väljakujunemisega.

KUI SÜNNITUS ALGAB LOOTEVETE PUHKEMISEGA? Vahel algab sünnitus lootevete puhkemisega enne tuhude algus. Kui rasedal ei tõuse palavik ja laps tunneb end hästi, oodatakse haiglas kuni kuus (osades haiglates kuni 24) tundi, selle ajaga algavad enamasti tuhud spontaanselt. Seega, kui looteveed on selged, peaks küll ühendust võtma oma haigla või ämmaemandaga, aga ilmtingimata kohe haiglasse kiirustama ei pea.

Lootevesi on läbipaistev vedelik. Vahel hakkab vedelikku nirisema vähehaaval justkui viskaks keegi supilusika haaval vett tupest. Seega võib esialgu olla raske kindlaks teha, kas on tõepoolest puhkenud looteveed või on tegemist lihtsalt uriini, vooluse või limakorgi eritumisega. Soovitus oleks vahetada hügieenisidet ja kui side kipub uuesti märguma on need tõenäoliselt siiski looteveed. Vahel puhkevad looteveed aga hooga. Igal juhul, kui looteveed puhkevad, pead oma sünnitushaiglaga ühendust võtma.

Raseduse viimaste kontrollvisiitide ajal õpetab ämmaemand, mida teha, kui looteveed puhkevad. Eriti ettevaatlik tuleb olla, kui loote pea ei ole korralikult vaagnasissepääsu laskunud või kui loode asub tuharad allapoole. Sellistel juhtudel, küll väga harva võib koos lootevetega läbi emakakaela tulla ka nabanöör, mis võib takistada normaalset verevoolu nabaväädis ja laps ei saa piisavalt hapnikku.

KUI SÜNNITUS ALGAB LIIGA VARA EHK ENNEAEGNE SÜNNITUS? Sünnitus võib alata ka liiga vara. Kui see juhtub rohkem kui kolm nädalat enne arvatavat sünnituse tähtaega, öeldakse, et laps on enneaegne. Tavaliselt on enneagne vastsündinu alakaaluline, alla 2500 grammi. Lapsele ei pruugi enneaegne sündimine tingimata suurt ohtu kujutada. Siiski võib kohanemine välismaailmaga olla vastsündinule seda raskem, mida enneaegsem ta on. Kui tuhud algavad või kui looteveed puhkevad enneaegselt, enne 37. rasedusnädalat, peaks kindlasti kohe haiglasse minema.

KIIRE SÜNNITUS. Mõnel naisel kulgeb sünnitus väga kiirelt. Tasub oma emalt küsida, kuidas tema sünnitas, sest ema ja tütar on selles osas suuresti sarnased. Sama sarnasus on ka õdedel.

Seda tuleb ette aga väga harva, et esmasünnitaja ei jõua sünnituskohta enne lapse sündimist. Kui esimene sünnitus oli kiire, siis järgmine on tõenäoliselt veelgi kiirem.

ÜLEKANTUD RASEDUS. Juba paar viimast raseduskuud võivad tunduda väga pikad ning raseda kannatus pannakse tõsisele proovile. Samuti on üsna loomulik tunda veidi pettumust, kui sünnitus ei alga oodatud päeval. Kannatamatust võib suurendada ka see kui sugulased, sõbrad-tuttavad muutkui küsivad “No millal ometi!?”

Paar nõuannet, kuidas ise sünnitust esile kutsuda:
* seksuaalvahekord
* rinnanibude stimuleerimine
* massaaž
* rohkem kannatlikkust

Kui sünnituse tähtaeg on juba üle läinud, vaatab ämmaemand või arst sind tihemini läbi – võibolla isegi kaks korda nädalas, kontrollides erinevate uuringutega (UHD ehk ultraheli, KTG ehk kardiotokograafia ehk loote südametoonide ja emaka kokkutõmmete monitooring), et lootega kõik korras oleks. Kui sünnitus kahe nädala jooksul siiski ei alga suunatakse sind sünnitusmajja, et seal siis sünnitus esile kutsuda.

ESILEKUTSUTUD SÜNNITUS. Kui sünnitus tuleb esile kutsuda, sõltub valitud meetod kohast, kus sa kavatsed sünnitada, ja sellest, kui valmis emakakael induktsiooni ajaks on.

Need on kolm kõige levinumat meetodit:
1. Tuppe viiakse hormoongeeli või tampoon. Kasutatakse hormooni nimega prostaglandiin, mis pehmendab emakakaela ja kutsub esile sünnituse. Kui esimesel korral tulemust ei saada, võib seda protseduuri korrata.
2. Pannakse hormooniga tilguti.
3. Lootevete avamine. Lootekestad avatakse, et lootevedelik saaks välja voolata. See vastab nende iseeneslikule rebenemisele. Tihti järgneb sellele meetodile hormooniga tilguti (oksütotsiin), mis stimuleerib tuhusid.

Sünnituse algus

Millal minna haiglasse?

Limakork

Platsenta enneaegne irdumine