Millal, kui kaua ja kui sageli tuleks imetada

Esimese kõhutäie saab laps kohe pärast sündi, niipea, kui ta on veidi rahunenud. Aeg, mis sündimisest toibumiseks kulub, võib olla erinev – alates 5 minutist kuni 50 minutini.

Enamus lapsi soovib imeda siiski umbes 15-20 minutit pärast sündimist. Varane imetus on väga vajalik ka Sulle – imetamine aitab emakal kokku tõmbuda, vähendab verejooksu ja aitab vahel ka platsental sündida. Ka Sinu laps vajab emapiima nii kiiresti kui võimalik, et saada kaitset ootamatult uues keskkonnas. Seega esimene imetamine võiks ja peaks toimuma lapse esimese elutunni jooksul.

Sobivat hetke oodates ole oma lapsega koos, kaisus, paljalt, nahk vastu nahka, sest füüsiline lähedus soodustab imetamist:

  • laps on sinu kehasoojuses ja läheduses aktiivsem ning
  • Sinu keha reageerib lapse puudutustele piima tekkimise ja eritumisega.

Edaspidi toida last iga kord, kui ta selleks soovi avaldab. Tõsiasi on, et lapsed on tohutult erinevad (nagu ka täiskasvanud) ja sama erinevad on ka nende söömisharjumused ning käitumine. Igal juhul peaks rinnalaps sööma ööpäevas vähemalt 8 – 10 korda, kuigi suur osa neist teeb seda esimestel nädalatel ja kuudel isegi sagedamini. See ei tähenda, et lapsel üldse mingit režiimi poleks – lihtsalt ta teeb selle omale ise vastavalt oma vajadustele ja ka muudab seda kasvades ise vastavalt vajaduste muutumisele. Lapsed ise reguleerivad saadava piima kogust kõige paremini. Esimestel elukuudel on 80% lapse nutu põhjuseks nälg. Seega, usalda oma last julgesti – ta ütleb Sulle, kui ta rinda vajab. Rinnalapse toitmine kui ema on ära

Kui laps on õieti rinnal võib ta imeda nii kaua, kui soovib. Vastsündinul kulub esialgu söömiseks päris palju aega – 20 – 30 minutit on üsna tavaline, kuigi mõned lapsed söövad ka kiiremini ja mõned ka aeglasemalt, isegi kuni tund. Söömise ajal teeb laps rinda lahti laskmata aeg-ajalt puhkamiseks pause ja seejärel jätkab imemist. Söömist lõpetades näitab laps ise, et ta on küll saanud – laseb rinna lahti ja pöörab pea kõrvale. Imiku öine toitmine
Edaspidi laps kasvab, imeb jõulisemalt ning söömiseks kulub üha vähem aega. Mõned lapsed söövad paari kuu vanuses juba 5 minutiga kõhu täis, teised on juba loomult rahulikumad ja aeglasemad ning vajavad aega enam. Kui lased lapsel endal otsustada, millal lõpetada, siis võid ka alati olla kindel, et ta saab kõhu täis.
Imetava ema suitsetamine

Tätoveering imetamise ajal