Mida sünnitusele kaasa võtta?

Mõttekas on juba varem kokku pakkida need asjad, mida Sul sünnitushaiglas vaja läheb. Kindlasti peaksid kotis olema isiklikud hügieenitarbed. Ära unusta hambaharja! Kotti oleks hea valmis panna ka vahetusriided ja mugavad jalatsid nii endale kui ka tugiisikule.

Võib-olla tahaksid endale kaasa võtta ka oma sünnitusriided, milleks võib olla mõnus öösärk või t-särk. Hea on ka oma hommikumantel, kuigi kõigis meie haiglates pakutakse sünnitajatele sünnitamiseks haigla riideid. Vajalik on mitu komplekti vahetuspesu ja suuremat mõõtu hügieenisidemeid. Esimestel päevadel on väga head uriinipidamatuse korral kasutatavad sidemed. Esimesed taolised hügieenisidemed saad tavaliselt ka haiglast.

Võta kaasa natuke näksimist. Pea meeles ka tugiisikut, sest sünnitajad ei taha tihti midagi süüa, aga tugiisikul läheb kõht tühjaks. Võa kaasa mahla või raviteed, kuivatatud puuvilja või pähkleid, vahel on hea ka tükk šokolaadi või natuke mett.

Sünnitusmajja sõidu ajaks võiks eelnevalt autosse panna suure padja või koheva teki, millel saaks lösutada, kui sõidu ajal valu peale tuleb. Suurt patja on hea kasutada ka imetamiseks. Võid selleks osta spetsiaalse imetamispadja.

Võta kaasa kõik, mis aitab teil end sünnitusel mugavalt tunda ja lõõgastuda – näiteks hea muusika ja mahe valgustus (küünlad, kui tuleohutusreeglid neid ei keela). Võid enne uurida, kas sünnitusmajas saab kuulata sünnitustoas muusikat. Sünnitama minnes võta alati kaasa raseda kaart. Kindlasti ärge unustage fotoaparaati ja telefoni!

Võid küsida oma ämmaemandalt, mida sinna haiglasse, kuhu plaanite minna, oleks vaja kaasa võtta.

Samuti pane valmis kott asjadega, mida vastsündinu vajab haiglast koju minekuks. Selles olgu mähkmed, jakk või body, püksid, müts ja väike tekk. Sõltuvalt aastaajast võib laps vajada veel villast kostüümi või fliiskostüümi, sokke, teist sooja mütsi (kui pealiskostüümil ei ole kapuutsi) ja magamiskotti või kombinesooni (talvel). Haiglast autoga koju sõitmisel on vajalik ka turvahäll.

Oma soovid

Kui oled sünnituseks teinud soovide nimekirja või nö. sünnitusplaani peaksid seda ämmaemandaga kohe arutama. Veel parem, kui oled seda teinud oma ämmaemandaga juba viimaste rasedusaegsete visiitide käigus.

Võib olla tahaksid sünnitusel liikuda? Kasutada erinevaid abivahendeid nagu pall, hernekott, järi? Käia dušši all? Soovid leevendada valusid mingil teatud viisil? Või soovid vesisünnitust? Tahaksid, et tugiisik lõikaks läbi nabanööri? Soovid, et laps jääks Sinu juurde või et kaalumise/mõõtmisega ei kiirustataks?

Hangi sellekohast informatsiooni erinevatest allikatest, näiteks perekooli tundidest või ämmaemandalt, samuti raamatutest, internetist või sõpradelt. Hea, kui naisel on ootused ja soovid, kuid tähtis on ka valmisolek mõnedest neist olude sunnil loobuda.