Mähkmemood: ühekordne või marlimähe?

Enamus lapsevanemaid o­n harjunud ühekordsete mähkmete kasutamisega ega suuda ettegi kujutada, et peaksid oma lapsi mähkima korduvkasutatavatesse marli- või flanellmähkmetesse. Samal ajal o­n ka veendunud riidest mähkmete ja pealetõmmatavate villriidest pükste propageerijaid. Peredes, kus kasvavad kümneaastase vanusevahega lapsed, o­n olemas isiklik kogemus ja võrdlusvõimalus mõlema variandi osas. Millised ikkagi o­n ühekordsete ja korduvkasutatavate mähkmete plussid-miinused allergilisuse, keskkonnasõbralikkuse, hinna, mugavuse jms seisukohalt?

Allergia

Väga tundliku nahaga lastel tekib kergemini mähkmealuse piirkonna punetus ning see võib juhtuda nii ühekordsete kui ka korduvkasutatavate mähkmete korral. Meeles tuleb pidada, et väikelapse peamiseks allergia põhjuseks o­n toit, rinnapiimatoidul oleval lapsel tema ema toit. Kasutades riidest mähkmeid, ei ole beebi samuti kaitstud võimaliku allergiaohu eest, kuna nende pesemiseks kasutatakse erinevaid pesemisvahendeid, mis võivad ärritada lapse nahka ja esile kutsuda allergilisi reaktsioone (sh ka dermatiiti).

Keskkonnasõbralikkus

Riidest mähkmed võivad küll materjali mõttes olla keskkonnasõbralikumad, kuid nende pesemiseks kulub vett, energiat ja pesuvahendeid. Pealegi kasutatakse tänapäeval juba ka ühekordsete mähkmete tootmisel materjale, mis looduslikes tingimustes lagunevad.

Hind

Esmapilgul näib ühekordsete mähkmete kasutamine olevat kulukam. Lapse vanuse kasvuga, alates 3.-4. elukuust, kulub aga ühekordseid mähkmeid järjest vähem.

Statistika kohaselt kulub imikul mähkmete kandmise perioodi jooksul kokku päevas keskmiselt 3,2 mähet (nooremana rohkem, vanemana vähem). Lihtne arvutus näitab, et kui ühe mähkme hind o­n 3,2 krooni, siis kokku kulub kuus mähkmetele umbes 300 krooni. Aasta peale o­n see summa 3600 krooni, kahe aasta peale 7200 krooni. Marlimähkmete puhul ei tasu unustada, et nende kasutamise korral tuleb kulutada ka veele, elektrile ja pesuvahenditele, lisaks pesemisele kulutatud ajale.

Mugavus

Ühekordsete mähkmete kasutamisel jäävad lapse riided kuivaks, seetõttu o­n neid mugav kasutada õues, reisil ja kus iganes. Kui korduvkasutatavad mähkmed märjaks saavad, o­n need lapse jaoks ebamugavad. Ühekordsete mähkmete puhul imendub vedelik mähkmesse, jättes pealispinna kuivaks ja võimaldades nõnda ühte mähet kauem all hoida. Eriti o­n ühekordsed mähkmed mugavad kasutamiseks öösel, et hoida lapse nahk ning voodiriided kuivadena ning ema ja lapse uni rahulikuna. Määrdunud ühekordsed mähkmed võib koheselt ära visata, neid ei ole vaja pesta ning nii jääb emal rohkem aega lapse jaoks.

 Õhu läbilaskvus

Kindlasti lasevad marlimähkmed õhku hästi läbi, ent niisamuti o­n ka tänapäevased ühekordsed mähkmed valmistatud kvaliteetsest õhku läbi laskvast materjalist. Hoolimata kasutatava mähkme tüübist o­n omal kohal ja väga soovitatav õhuvannide tegemine. Lapse hoidmisel palja pepuga o­n kõige olulisem, et ruum oleks piisavalt soe ja lapse nahk maha ei jahtuks.

Mähkmete kasutusega o­n otseselt seotud iga, mil hakatakse harjutama last potil käima. Rohkem kui kasutatava mähkme tüüp, mängib selle puhul rolli lapsevanemate enda aktiivsus. Potil käima võiks last harjutama hakata juba pooleaastaselt.

Lõpetuseks kutsun lapsevanemaid julgelt üles kasutama nii ühekordseid kui ka korduvkasutatavaid mähkmeid, sõltuvalt konkreetse lapse ja vanema vajadustest, võimalustest ja soovidest. Mähkme eesmärk o­n hoida beebi nahk puhas ja kuiv ning kui mähet õigesti kasutada, siis ta selle eesmärgi ka täidab.