Loodusravi ja homoöpaatia rasedate enamlevinud probleemide puhul

Elery Tammemägi, homöopaat

Terje Tähe proviisor, loodusterapeut, rasedate ettevalmistaja 

rase 2Paljude rasedusaegsete probleemide puhul saab abi lihtsalt, kui mõista, millest üks või teine probleem tekib.

Iiveldus

 • Raseduse alguse iiveldus annab tihtipeale märku keha raskustest koha- neda uue hormonaalse tasakaaluga. Selle kergendamiseks jälgi, et su toidus oleks piisavalt küllastamata rasvhappeid (nt seemned, pähklid, külmpressi- õlid) ja et saaksid piisavalt puhata. andes endale puhkust, saab keha lisae- nergiat, et hormoonsüsteem uude tasakaalu seada.
 • Põhjuseks võib olla keha liigne happelisus; aitab õunaäädikavee või sidru- nivee ohter tarbimine, lisaks väldi magusat ja tugevat valku. tarbi palju leeliselist toitu, mis sisaldaks palju vitamiine-mineraale (värske aedvili). Vahel aitab ka see, kui õhtul ennetavalt terve sidrun ära süüa.
 • Ka vähene vee tarbimine ise võib iiveldust tekitada: joo rohkem, vähe- malt poolteist liitrit vett (puhast või leeliselist mineraalvett) päevas. Piisav vee tarbimine aitab ainevahetusega välja viia mürkaineid, mis omakorda võivad olla iivelduse põhjuseks.
 • Tsingipuudus – iiveldus kaob kiiresti, kui tsinki juurde võtta.
 • Tegu võib olla ka B6-vitamiini puudusega: söö rohkem B6 sisaldavaid toite (täisteravili) või võta toidulisandina juurde.
 • Kui sul on kaela- ja/või õlapingeid, siis need avaldavad survet kaelali- haste all jooksvale Nervus Vagus’ele, mille üks haru asub maos ja põhjustab seeläbi iiveldust: võimle ja lõdvesta kaela-õla lihaspinged, muuda oma tööasendeid.
 • Iivelduse leevendamiseks võib süüa ingverit: toorelt, teena, mahlas ja muul moel. jälgi alati oma keha; kui ingver tundub vastumeelne, siis ära sunni end. Väga suurtes kogustes ingveri söömine võib kaasa tuua enne- aegseid emaka kontraktsioone.
 • Vahel aitab jää närimine.
 • Iiveldus raseduse lõpus võib olla märk sellest, et keha ei tule ainevahe- tusjääkide väljaviimisega enam toime. tee kõik, et kehal oleks kergem: jäta menüüst välja kontsentreeritud valk ja väga magus toit, söö ainult puhast toitu (mahe ja lisaaineteta) ja võimalikult tervislikult, joo piisavalt vett, leelista keha, liigu värskes õhus, puhka rohkem.
 • Ole palju värskes õhus ja liigu, see paneb tööle ainevahetuse, lümfi- ja vereringe ning aitab kehal puhastuda!
 • Jälgi iivelduse ja oksendamise puhul täpselt oma isusid ja söö just seda, mille järgi isu, olgu selleks kas või kartulikrõpsud ja koola. Kui see aitab, söö hommikul voodis tükk leiba või banaani või midagi, mille järele isu tunned!

Psühholoogilise poole pealt võib iiveldus näidata järgmist:

 • rasedus on naisele raskesti vastuvõetav,
 • laps tunneb, nagu talle pööratakse liiga vähe tähelepanu ehk ema on mattunud oma tegemistesse-toimetustesse
 • ka vastupidi – ema mõtleb lapsele liiga palju ja see segab lapsel rahulikult kasvamast.

Oksendamine

Tugev oksendamine peegeldab keha soovi puhastuda. Pööra tähelepanu sellele, et toit oleks puhas lisaainetest, puhtalt kasva- tatud ja sisaldaks palju värsket. joo ohtrasti vett. ära sunni ennast sööma: väike paast ei kahjusta kuidagi sinu last, raseduse alguses on kehas piisavalt varutoitaineid. Samas jälgi, et iga suutäis, mis sööd, oleks ülikvaliteetne ja sisaldaks palju vitamiine-mineraale. Võid ka toortoitu proovida.

Vahel aitab oksendamissoovi vastu lonks Coca-Colat – see näitab, et tegu on hoopis madala vererõhuga, mis põhjustab iiveldust-oksendamist. Ühtlasi võib oksendamine peegeldada psühholoogilist vastumeelsust lapse saamisele, kusjuures vahel ei pruugi see olla mitte naise enda vastumeelsus, vaid kellegi lähedase – nt mehe, ema või ämma oma. Iiveldamist ja oksendamist saab väga tõhusalt leevendada homöopaatiliste ravimitega, mis on turvalised ja ohutud nii emale kui ka beebile.

Võta sobivat ainet tugevusega 30 c üks kord ja jälgi oma seisundit. ainet võib uuesti võtta poole tunni pärast. Kui on selge, et see on õige aine, mis leevendab vaevusi, siis võiksid sulatada tera pudelisse puhta vee sisse ja lahusega pudelit loksutada, enne kui lonksukese võtad. See aktiveerib vees oleva aine. Peaksid väikest kogust ravilahust enne allaneelamist veidi aega suus hoidma. Sellist lahust võib võtta lonksu kaupa päev läbi, kui aga tunned, et probleem hakkab vaikselt tundma andma. Ära tarvita ainet igaks juhuks, kui sa tegelikult iiveldust ei tunne või kui aine sulle ei mõju. Iivelduse leevendamiseks ja raviks on mitmeid aineid, mida tuleb valida sarnasuse seaduse põhjal.

Kui sinu sümptomid on tugev, püsiv iiveldus, mis oksendamise järel ei vähene ega kao; janu ei ole; keel on puhas (ilma katuta) ja suhu võib tekkida ohtralt kleepjat ila, siis võib olla sobiv aine Ipecacuanha.

Kui iiveldus tekib pärast söömist, eriti hommikul, ja kõhtu tekib raskus- tunne ning sulle tundub, et oksendamine kergendab seisundit, tugevad lõhnad, helid, valgus ja muu ärritavad, peavalu ja oksendamine käivad käsi- käes, siis sulle sobiks aine Nux vomica.

Kellel pole oma homöopaati või oma homöopaatiliste ainete komplekti, siis apteekides on olemas komplekslahus Nux vomica Homaccord, mis sisaldab seda ainet.

Sepia on sobiv aine, kui pelgalt pilk toidule või toidu lõhn ajavad tugevalt iiveldama. hommikul ärgates enne söömist on juba iiveldus kohal. Meelt- mööda on vaid hapud asjad. Sageli võib kaasneda iiveldusega kõhukinnisus. Külili lamades on iiveldus tugevam. Röhatised lõhnavad keedetud muna järele. alakehas on raskustunne ja emotsionaalsel tasandil võib sul olla oma lähedaste suhtes tunne, et nad on jätnud kogu elukoorma sinu õlgadele.

Kõrvetised, röhitsused

Tavaline probleem raseduse lõpuosas, kuna emakas hakkab maole suruma ja maolukuti on hormoonide toimel lõdvenenud.

 • Jälgi ennast ja väldi toite, mis tekitavad kõrvetisi-röhitisi. Enamasti ei sobi toidud, mis ärritavad magu – nt leib, gaseeritud joogid, teravad toidud, kohv, praetud toidud jne.
 • Vahel aitab, kui ei söö ühel toidukorral koos kontsentreeritud valku (liha, muna, kohupiim) ja kontsentreeritud tärklist (leib-sai, makaron, riis, kartul) – maol kergem seedida.
 • Probleem võib olla ka varjatud piima- või muu talumatuse sümptom.
 • Leevendust pakub ka maole ruumi andmine – selleks siruta käed üles ja venita ennast ülespoole, andes nii ruumi lapsele oma kõhus ja maole.
 • Kui kõrvetised-röhitised on tingitud diafragma pingest, siis aitab diafragma lõdvestamine (tugevad väljahingamised koos „hah” ütlemisega mitu korda järjest).
 • Mõnikord põhjustab kõrvetisi vale toitumine: ebakorrapärased söögiajad ja korraga palju söömine, joomine söögi ajal, süües kiirustamine. Siis piisabki sageli ainult sellest, kui sööd korraga vähem, korrapäraselt ja tavalisest veidi sagedamini (näiteks neli-viis korda päevas) ega joo söömise ajal, vaid hoiad joomisel ja söömisel vähemalt 30 minutit vahet.
 • Kergendava vahendina võib võtta noaotsatäie söögisoodat (lahustatud 1⁄4–1⁄2 kl vees) või apteekides müüdavat Renniet (sisaldab kaltsium- ja magneesiumkarbonaati, mis neutraliseerivad maohapet; võetakse üks- kaks tabletti korraga üks tund pärast sööki või kõrvetiste ajal). Ei soovita Maaloxit, mis sisaldab toimeainena alumiiniumhüdroksiidi – kuigi see ei peaks seedekulglast imenduma, siis üliväiksed kogused võivad kehasse jõuda ja kindlasti mõjutab see soolestiku mikrofloorat.
 • Kui muud ei ole käepärast, leevendab kõrvetisi lühikeseks ajaks klaasi- täie vee või piima joomine või väheke toitu (keedumuna, või, keedetud tailiha jms).
 • Võid proovida ka raviteesid, kuid alati jälgi oma sisetunnet: kui tee tekitab vastumeelsust, siis seda juua ei tohi. Magu rahustavad nt pipar- mündi-, kummeli-, koirohu-, kalmuse-, põldosja- ja kanarbikutee.

Homöopaatias on kõige sagedamini kõrvetistele leevendust toonud järgmised ained: Arsen album sobib, kui oled muretseva iseloomuga rase, kellel on valdav külmatunne. iseloomulik on kõrvetav valu neelus, millele toob kergen- dust väikeste lonksude kaupa vee joomine. Puuviljad ja juurviljad teevad olemise halvemaks.

Bryonia on aidanud rasedaid, kelle kaebusteks on ärritunud olek ja soov aeg-ajalt juua suurem kogus vett. Neil on peaaegu talutav olla, kui nad püsivad ühes asendis täiesti liikumatult. Nux vomica aitab, kui oled kõrvetiste ajal eriti kergesti ärrituv. Kõrvetiste valule vaatamata on nälg. Oled ülitundlik tugevatele lõhnadele, häältele, valgusele. Võid sageli tajuda külmatunnet. Pulsatilla on aine, mis sobib, kui oled nutune ja vajad lähedaste toetust, tähelepanu ja nendega koos olemist. Sul puudub igasugune janu ja vajad kogu aeg värsket õhku, et end paremini tunda.

Emaka liiga varased kokkutõmbed

Enne 30. nädalat ei tohiks naisel olla ühtegi tuntavat emaka kokkutõmmet. alates 32. nädalast on see normaalne, aga ka siis harva ja nõrgalt. Kui kont- raktsioonid muutuvad enne 38. nädalat tugevaks ja tihedaks (nt iga püsti- tõusmine tekitab emaka kokkutõmbe ja hakkab normaalset elu segama), siis võib see viidata enneaegse sünnituse võimalusele.

Emaka liiga varaseid kokkutõmbeid võib põhjustada magneesiumipuudus (peamisi põhjuseid), stress (teine peamine põhjus), ületöötamine, seks, liigne istumine (surub alakeha veresooned kokku), trenniga ülepinguta- mine, vale ravitee, tugev vürtsikas toit.

Alusta alati magneesiumi juurdevõtmisega: seda on vanast ajast peale kasu- tatud enneaegsete kontraktsioonide leevendamiseks, ka haiglas. Kõikides looduspoodides on saadaval magneesiumiõli, mille määrimine niiskele nahale toob kõikidele spasmidele kiiresti leevenduse. Lisaks palju puhkust, vajadusel isegi voodirežiim, piisavalt juua ja keha leelistav toit. Kui põhju- seks on tugev šokk, lein, seks vm äkiline tegur, on vanast ajast teada kiire abiline pits konjakit, mis lõõgastab silelihased ja rahustab meelt. analüüsi ka oma vaimset seisundit: tugev hetkeline või nõrgem pikaajaline stress on peamisi raseduse katkemise põhjuseid! Ka ema liigne töötamine ja kesken- dumine välisele, kui laps tunneb, et temast üldse ei hoolita, võib panna ta enneaegu tulema!

Homöopaatia pakub tugevate valulike kokkutõmmete jaoks ainet Viburnum opulus. See sobib, kui emaka kokkutõmbed on järsud ja valusad. Nendega koos võib esineda tugevat peavalu, valulikkust ristluudes ja reiepealsetes lihastes.

Jalakrambid

Kui jalad lähevad hommikupoole ööd või võimeldes krampi, viitab see enamasti magneesiumipuudusele (vt peatükki „toidulisandid”: kuidas ja mida võtta, et ained tõesti imenduks). Kui magneesiumi juurdevõtmine kahe-kolme nädalaga krampe ei leevenda ja ka preparaadi vahetamine ei aita, võib tegu olla ka kaltsiumipuudusega – vali looduslikust toorainest või tee ise munakoortest (vt peatükki „toidulisandid”).

Kui magneesiumipuuduse sümptomid on väga selged, aga magneesiumi juurdevõtmine või magneesiumiõli kõhule määrimine ei aita, võiks proovida koesoolana või homöopaatilise preparaadina juurdevõtmist.

Kui jalgade krambid ei lase öösel magada ja magneesiumi juurdevõtmine ega miski muu ei aita, siis määri jalad õhtul rohke sidrunimahlaga kokku – see vana nipp on paljud naised hädast päästnud!

Jalakrampide raviks võib homöopaatilistest ainetest sobida üks järgmistest: Calc carb, kui tugevad krambid sääremarjadesse tekivad öösiti jalgade siru- tamisel. jalad on külmad ja niisked. Ka pea võib öösiti kergesti higistama hakata. Päeval on raske trepist või mäest üles liikuda ja pikem jalutuskäik võib samuti krampe esile kutsuda.

Chamomilla on tõhus krambivalusid leevendav aine, kui pead nende tõttu öösel voodist tõusma ja mööda tuba ringi kõndima. Võib olla sa ei saa valu pärast jalale astuda. Krambid on peamiselt varvastes, jalapõhjas ja ulatuvad sääremarjade ning reiteni. ärritumine ja viha on sulle krampide ajal väga omane ja üldiselt ei talu sa valude ajal kedagi ega midagi.

Magnesium phosphoricum sobib raseduse ajal sellistele krampidele, mida leevendavad kuumus ja soojad vannid või mähised. Krampe iseloomustab, et need kiirgavad valu teistesse kehaosadesse. Ka sõrmede ja käte kramp- likud valud on sellest ainest leevendust saanud.

„Rahutud jalad”. tegu võib olla tsingipuudusega, eriti kui teada on, et oodatakse tüdrukut: võta tsinki juurde, peaks aitama kahe-kolme näda- laga. aitavad ka vaheldumisi tehtud kuuma ja külma veega jalavannid. homöopaatiline Zincum metallicum aitab, kui jalad on eriliselt rahutud nii päeval kui ka öösel, öösel siiski veidi rohkem.

Sepia sobib, kui jalad tõmblevad ja on rahutud rohkem päevasel ajal. Kui teha füüsilisi harjutusi, siis olukord leeveneb. Kui sul on tunne, et sa ei saa oma jalgu usaldada, et need võivad alt ära kaduda, siis sobib samuti see aine. Õhtul voodisse minnes võib see jätkuda, kuni uinud.

Arsenicum album on hea aine siis, kui jalad ei ole rahutud, kuid sa ise oled rahutu ja liigutad jalgu pidevalt. See on aine sellistele inimestele, kes on siis ka rahutud, kui nad on väga väsinud. ärevus sunnib pidevalt midagi tegema ja toimetama. Pidev külmatunne käib samuti kõikjal kaasas.

Sümfüüsi ehk häbemeluu valu tekib osal naistel raseduse lõpus või teises pooles ja selle põhjus on enamasti mineraalainete puudus. Sageli on aidanud kaltsiumi juurdevõtmine. Lisaks tuleb süüa toiduaineid, kus on palju mine- raale – nt idandid, toormahlad, toorsmuutid, seemned-pähklid jne.

Kõik probleemid, kus naise liikumine on takistatud (ka nt ishias, psoaasivalu), annavad sageli märku sellest, et naine rahmeldab liiga palju ega pööra piisa- valt tähelepanu lapsele ega endale. Sageli probleem kaob, kui naine võtab elutempo maha ja keskendub rohkem oma rasedusele, lapsele ja eelseis- vale sünnitusele.

Homöopaatilistest ainetest sobib hästi Bellis perennis, kui tunned valu alakõhus, lihastes ja emakas. Kõndides on valusam, nii et lõpuks ei taha sa enam ühtki sammu teha. Sul on tunne, et emakat justkui pigistatakse. See aine toob sageli leevenduse üllatavalt kiiresti.

Calcium floricum’i rakusool on teine homöopaatiline aine, millest rasedatel on abi, kui valu tekib vaagnasse pöörates, tõustes, seistes ja ka liikudes. Liigesed ja kõõlused tunduvad Sulle liialt painduvad, liiga elastsed. Ka hambad võivad liikuda. Sobib ka rasedusarmide ja hemorroidide kerge esinemise korral. Calcium floricum on selliste sümptomite korral eriti sobiv.

Tursed

Kui kahtlustad endal turseid, tee test: vajuta pöidlaga jalgadel sääreluu alumise osa siseküljele: kui jääb järskude servadega sügavam jälg, mis püsib kauem kui paar sekundit, siis on jalad turses. tursete põhjus on tavaliselt liigne istumine / vähene liikumine või neerude töö häired. Väga kiiresti leevendab turseid jalutuskäik: ikka enesetunde järgi kas tund aega järjest või siis 5–10 min kaupa ja mitu korda, kui tursed tagasi tulevad. Kuna veenide seintes pole lihaseid, mis verd jäsemetest tagasi keha poole lükkaksid ja veenivere panevad liikuma ümbritsevad lihased, siis liikumine ise aitab liigse vedeliku jäsemest ära tuua. Veetarbimist ei tohi vähendada, sest neerudesse kogunev esmasuriin on siis kontsentreeritum ja kahjustab ülekoormusel töötavaid neere veelgi. joo vähemalt 1,5–2 liitrit vett, kuid vähehaaval, kui neerud on nõrgad. Ühtlasi tuleb menüüst välja jätta kõik magus ja kontsentreeritud valk, nagu juust ja kohupiim, et säästa neere ning vähendada mürkainete hulka kehas. Vahel aitab kaltsiumi ja/või magnee- siumi juurdevõtmine.

Väga suurte tursete korral, kui miski ei aita ja raseduse lõpp on juba käes (38. nädalat täis ehk laps võib juba sündida), võib juua petersellist tehtud teed (paar suurt peotäit liitri vee kohta; päeva jooksul ära juua), mis toob liigse vee kehast välja ja võib ka sünnituse esile kutsuda.

Käte tursed

Kui hommikuks tursuvad käed, siis on tegu enamasti kaela ja õla pingetega või lihtsalt halva voodi, padja või magamisasendiga või pitsi- tava rinnahoidjaga. Vaata magamine üle, võimle-venita ja võta ööseks alati rinnahoidja ära!

Homöopaatia pakub turse vastu Apis’t, kui oled kuumav, janutu, tõre ja käed-jalad kipuvad tursesse minema. tursele on iseloomulikud punetus ja torkivad valud. Väga oluline on märgata, et jahedad jalavannid leevendavad turset. Kuum ja soe aga ei sobi üldse!

Kalium carbonicum on kasulik aine, kui raseduse ajal märkad, et jalad on turses ja jalatallad väga tundlikud. Regulaarne igapäevane aeglane ja rahulik liikumine parandab seisundit, ilma liikumata aga on turse kohe jälle tagasi. Selle ainega võid aidata kaaliumi-naatriumi jälle tasakaalu.

Madal vererõhk

Madalast vererõhust annab märku, kui püsti tõustes või käsi üle pea tõstes läheb silme eest mustaks, oled hommikuti uimane ja väsinud, kui kaua püsti seistes hakkab pea ringi käima, ka peavalu.

Põhjus on enamasti vähene liikumine. Kui tead, et sul on madal vererõhk, alusta oma päeva kerge võimlemisega, et vereringe ja ainevahetus käima saada. Külma veega kümblused, lumel paljajalu kõndimine jm karastavad protseduurid aitavad (mõistlikus koguses muidugi!). hästi aitab värskes õhus liikumine. jälgi, et jood piisavalt. Söö palju vitamiine-mineraale sisal- davaid toite, näiteks klaas toormahla päevas (peedi jt mahlade segu). Sageli aitavad idandid, kuivatatud mustad ploomid, värsked punased ploomid, pähklid ja seemned.

Kiireks abiks võid kanda kotis alati kaasas koolapudelit, sest lonks Coca- Colat aitab vererõhu jälle üles. aitab ka väike pits konjakit. hästi aitab vererõhku taastada ka vasaku käe väikse sõrme mudimine terves pikkuses või massaažisõrmusega rullimine.

Loe lisa raamatust: ”Beebi looduslikult ja loomulikult” SIIT