Lapse toit esimesel eluaastal. Toit ja tervis

Miks peab sööma? 

Lapse töö on kasvamine. Eriti kiire kasvamise periood on imikueas (0-12 kuud).

Esimestel elukuudel võtab laps kaalus juurde 200 g nädalas, hiljem 150-100 g nädalas. Niisuguse kiire kasvamise tagamiseks peab laps sööma eakohast energiarikast ja hästi omastatavat toitu.

Esimesel kuuel elukuul on lapse õigeks toiduks rinnapiim. Edasi hakkab lapse toidusedelisse tasapisi lisanduma erinevaid toitusid pere toidulaualt.

Toit ja selle väärtus

Võrreldes imiku ja täiskasvanu energiavajadust ühe kehakilogrammi kohta ööpäevas selgub, et imik vajab energiat 3 – 4 korda rohkem.

Tervislik toit on mitmekesine.

On teada, et ükski toit ei ole täisväärtuslik (s.t. katab kogu organismi toitainete, mineraalainete ja vitamiinide vajaduse täies ulatuses). Siiski võib ühe erandina välja tuua rinnapiima, mis teatud lühikese eluperioodi vältel katab pisikese inimese toitainete vajaduse täielikult (lisaks vaid D vitamiin). Kui see periood läbi saab, vajab laps lisaks rinnapiimale ka muud toitu. Nii saab ka edaspidi tagatud lapse kiire kasvamine.

Miks peab hästi (tervislikult) sööma?

Arvatakse, et erinevate haiguste alged peituvad varases lapseeas. Seega toit, mida süüakse imiku ja väikelapseeas võib mõjutada haiguse arengut ja teket hilisemas elus.

Muutes oma toitumisharjumusi saab mõjutada edaspidist elukvaliteeti. Kuid ei tohi unustada, et kõige olulisemaks eelduseks on tervisliku eluviisi jätkumine ka peale imiku ja väikelapseiga.