Lapse arvelduskonto ja pangakaart

http://www.minuraha.ee/lapse-arvelduskonto-ja-pangakaart/

Sean MacEntee / photo on flickr Pangas võivad vanemad (või lapse seaduslik esindaja) lapsele arvelduskonto avada juba pärast sündi, kui sünnitunnistus või tõend olemas. Beebi loomulikult ise oma kontol tehinguid tegema ei hakka, üldjuhul tuleb sellega oodata 7-aastaseks saamiseni. Siis saad lapsele sõlmida lisaks arvelduskonto lepingule ka internetipanga kasutamise lepingu ja soovi korral vormistada deebetkaardi. Seejärel saab laps lihtsamaid rahaasju sinu poolt lepingus lubatud tehingute ja limiitide piires ise korraldama hakata. Näiteks võtta automaadist sularaha ja teha internetipangas ülekandeid.

Sa võid määrata eraldi ülempiiri ehk limiidi sellele, kui palju laps võib päevas oma pangakaardiga automaadist raha välja võtta ning ka sellele, kui suuri ülekandeid saab internetipangas teha. Kui lapsel peaks mõnikord vaja minema suuremaid summasid, saab sinu nõusolekul limiiti tõsta.

Ülempiiri ehk limiidi seadmine on mõttekas päris mitmel põhjusel. Esiteks ei saa laps siis teha kulukamaid emotsioonioste. Teiseks turvalisus: kui peaks juhtuma, et keegi lapse pangakaardi varastab ja ka PIN-koodi teada saab, ei ole tal võimalik kontot korraga tühjaks tõmmata. Sina näed oma internetipangast ka lapse kontot ning sellel tehtud tehinguid.

Arvelduskonto avamine on pankades üldjuhul tasuta, küll aga võib olla kontol igakuine hooldustasu, samuti võivad olla tasulised paljud kontoga seotud pangatehingud, näiteks ülekanded, konto väljavõtte tellimine pangakontorist jmt.

Lastele võivad pangad pakkuda soodsamaid arveldamisvõimalusi, näiteks kuutasuta deebetkaarti või spetsiaalseid nn laste- või noortepakette. Uuri nende kohta oma pangast järele.