Laps passiivse suitsetajana

Artikkel pärineb: tubakainfo.ee

http://www.tubakainfo.ee/passiivne-suitsetamine/laps-passiivse-suitsetajana/

laaapsLapsed on tubakasuitsu suhtes kõige kaitsetumad kuna väikelaps ei oska ise suitsetaja lähedusest või täissuitsetatud ruumist lahkuda.

Tubakasuits ladestub tuppa isegi siis, kui suitsetada akna või köögi tõmbekapi juures. Ohtlike kemikaalide peenosakesed võivad riietele, mööblile ja vaipadele mitmeteks kuudeks püsima jääda, nii tervist märkamatult mõjutades.

Laste tervist mõjutab passiivne suitsetamine kõige enam, sest nende hingamissagedus on suurem ja organism alles arenemisjärgus. Lastel puuduvad loomulikud kaitsemehhanismid nikotiini ja muude tubaka tarvitamisel tekkivate mürkide suhtes, mistõttu võivad mürgised ained jääda nende organismi kauemaks.

Uuringud näitavad, et lapsed, kelle vanemad suitsetavad, on sagedamini haiged. Tubakasuits ärritab laste hingamisteid, mistõttu nad köhivad ja iga väiksemgi füüsiline pingutus võib esile kutsuda hingelduse. Tubakasuitsu tõttu võivad lapsed sagedamini põdeda nina- ja kõrvakoobaste põletikke, bronhiiti ja kopsupõletikku.

Astmahaigel lapsel, kes hingab sisse tubakasuitsust õhku, esinevad sagedasemad ja raskemad atakid. Lastel, kelle vanemad suitsetavad nende juuresolekul, esinevad sagedamini kõrvainfektsioonid. Nende terviseprobleemid jätkuvad ka täiskasvanueas.

Laste juuresolekul ei tohi suitsetada, isegi kui viibite koos vabas õhus. Eriti ohustatud on imikud ja väikelapsed. Ka imikuga jalutamas käies ei tohi lapsevanem vankrit lükates suitsetada.

Samuti peavad lapsevanemad teadma, et ka suitsetamast tulles on väljahingatav hingeõhk endiselt mürgine ja kõrge vingugaasisisaldusega, mistõttu lähedane kontakt lapsega võib olla ohtlik.