Lamedad või sissetõmbunud rinnanibud

Osadel naistel on rinnanibud lamedamad või sissetõmbunud, kuid see ei ole põhjus, miks ema ei peaks saama oma last imetada. Nibu on lapsele vaid orientiiriks, piima kättesaamiseks peab ta niikuinii imema nibuvälja, mitte rinnanibu. Vaata ka Müüdid imetamisest, mis ei vasta tõele

Sünnituseelse ravi (rinnanibude venitamise või nibukaitse kandmise) tõhusust ei ole tõestatud. Esimestel sünnitusjärgsetel nädalatel on kudede elastsus suurim ning siis on õige aeg kergeks venitamiseks ja nibude stimuleerimiseks. Imedes teeb laps seda ju niikuinii. Enamasti tulevadki rinnanibud imetamisaja jooksul rohkem esile.

Kõige tähtsam on õpetada laps sellist rinda imema. Lapse imemise õppimise aeg võib olla veidi pikem ning see nõuab emalt enam rahu ja kannatlikkust.

Imik peab rinda haarama suure suuga, siis venitab laps imemise ajal ise rinda ja rinnanibu väljapoole. Hea on kohene nahk – naha kontakt peale sünnitust. Siis saab vastsündinu lakkuda, nuusutada ja maitsta ema rinnanibusid. Mõned imikud õpivad ise kõige paremini. Anna talle selleks aega ja võimalusi.

Abiks on ka erinevate toitmisasendite proovimine. Mõnikord on abiks nibude väljavenitamine enne toidukorda. Nibu stimuleerimine ja rinnapumba abil väljatõmbamine peaks olema piisav.

Vahel aitab imikul rinda haarata rinna vormimine. Rinna kuju muutmiseks toetada sõrmedaga rinda alt ja vajutada õrnalt pöidlaga pealt.

Soovitatav on enne toitmist natuke piima käsitsi või rinnapumbaga välja lüpsta, et rind pehmem oleks ja piim voolama hakkaks. Nii on imikul kergem haarata. Lutipudelit tuleks vältida, sest see suurendab lapse segadust ja raskendab rinnast imemise õppimist. Väljalüpstud piima võib anda tassist, nõelata süstlast või lusikast. Võib proovida ka natuke piima imikule otse suhu pigistada. Nii saab laps kohe natuke piima ja ei pettu nii kergesti.