Kuidas last rinnale panna?

Imetamisasendid

Imetamiseks sobivad peaaegu kõik võimalikud asendid ning tähtis on leida selline, mis just Sulle meeldib. Kõige tähtsam selle juures – vali enesele mugav ja lõdvestunud asend.
Kõige sagedamini imetatakse kas istudes või lamades. Hea on vähemalt öösiti ja osa kordi ka päeval imetada lamades, sest siis saad samal ajal ise puhata ning isegi tukkuda. Esimestel nädalatel mõjutab Sind asendi valikul ilmselt ka sünnitusteede olukord. Mugava asendi leidmisel kasuta abivahendeid – hea seljatoega käetugedega tool, jalapink ja kindlasti mõned padjad võiksid olla heaks lahenduseks. Müügil on ka spetsiaalseid imetamispatju.

Lapse rinnale panemine

Sul on mitmeid võimalusi lapse rinnale panekuks. Võid toetada last traditsiooniliselt kahe käega või siis võtta ta hoopis ühele käele. Viimane sobib esimestel kuudel ning rohkem enneaegsetele ja väiksema kaaluga vastsündinutele. Ka suuremat last saab toetada ühe käega ja imetada sama käe poolsest rinnast, kui käsi on toetatud käetoele või patjadele.
Sõltumata asendist ja toetamisviisist peab imik lamama külili. Proovi endale ette kujutada, kui raske on selili lamades juua, neelata ja pead liigutada.
Vahel on otstarbekas imetada nii, et ema on selili ja laps kõhuli ema peal. Selline asend sobib tihti peale keiserlõiget, kui valutav haav ei lase külili keerata või siis, kui piima purskab nii tugeva joana, et lapsel on neelamisega raskusi.
Lapse rinnale panemisel jälgi, et rind oleks vaba. Igal juhul väldi tugevat survet sõrmedega, rinna muljumist ja tirimist. Ka vastsündinu nina all pole üldjuhul sõrme vaja hoida, sest õhk liigub läbi külgedele jäävate avade.
Tavaliselt rinda eraldi toetada polegi vaja. Raskemat rinda võib vajadusel toetada peoga alt samal ajal pisut tõstes, siis tühjeneb rind paremini.

Võtmetingimused

Laps tuleb igal juhul võtta rinnale nii, et oleks täidetud neli võtmetingimust. Ainult sel juhul saab ta rinnast õige haarde.
Selleks võta laps:

  • hästi oma lähedale (kõht vastu kõhtu);
  • näoga oma rinna poole nii, et ta ei peaks pead pöörama;
  • nii, et tema nina on kohakuti rinnanibuga, siis ta saab rinna haaramiseks pea pisut kuklasse lükata;
  • kindlalt toetades teda nii kukla tagant (pead), kui ka selja ja pepu alt, et tal oleks mugav. Mingil juhul ei tohi pead rinna poole suruda.

Õige ja vale imemisvõte

Laps on õieti rinnal, kui tema

  • suu on laialt avatud
  • alumine huul on väljapoole kahekorra pööratud
  • haaratud on lisaks nibule suur suutäis nibuvälja
  • ninaots ja lõug (vahel ka põsed) on surutud vastu rinda.

Õige imemistehnika puhul on nibu sügaval lapse suus, keel on ees ja kaardub ümber nibu alumise külje.

Vale imemistehnika puhul on imiku suu ainult osaliselt lahti, huuled on torus ümber nibu, nibuväli on nähtav ning lõug ja nina on rinnast eemal.

Väga tähtis on sinu enesetunne imetamise ajal. Valu ja ebamugavus annavad märku lapse valest imemisvõttest ning on signaaliks, et imetamine tuleb ettevaatlikult katkestada ning alustada algusest peale uuesti arvestades nelja võtmetingimust. Esimesed päevad ongi õppimiseks, sest rinnad on veel pehmed ning lapsel on kergem harjutada. Sage imetamine esimestel päevadel on hea algus ja hoiab ära muresid tulevikus.