Kuidas laps oskab?

vastsyndinuVastsündinu refleksid ja rinna otsimise märgid.

Otsimis-, imemis- ja neelamisrefleksid on kaasasündinud ning looteeas harjutatud just selleks, et vastsündinu nälga ei jääks. Pärast sündi kõhule asetatud laps tunneb Sinu keha soojust, lõhna ja tuttavaid südamelööke. Mõne aja pärast hakkab ta rinda otsima ning näitab oma valmisolekut imemiseks. Seda näeb sellest, et ta …

  • avab silmad ja püüab sulle otsa vaadata;
  • liigutab ja sirutab käsi ning jalgu;
  • avab ja liigutab suud ning keelt;
  • üritab kätega haarata ja küünitab end rinna poole;
  • lakub ja üritab suuga haarata kõike, mis ette jääb, kuni lõpuks leiab rinna.

Tundes rinna puudutust vastu põske, hakkab laps otsima, pöörates pead küljelt küljele, kuni leiab õige koha, avab suu ja haarab suure suutäie nibuvälja otsekui vaakumisse. Rinnanibul on seejuures üksnes teed juhatav roll. Laps hakkab imema, tehes keelega lainelisi imemisliigutusi ja pigistab piima välja nii, et piimanire tabab tema suulae tagaosa. Seepeale käivitub neelamisrefleks ja imik neelab piima alla.

Lapsele tuleb anda aega suu korralikult pärani avada ning alles siis tõmmata teda kukla taguse käega endale veelgi lähemale, nii et laps saaks haarata suure suutäie rinda. Laps peab lisaks nibule haarama vähemalt sama palju või isegi kaks korda rohkem nibu ümber olevat pruuni nibuvälja. Ainult siis saab ta piima hästi kätte ning imetamine on ka Sulle mugav. Kui lased samal ajal imiku vabal käel hoida oma sõrme, stimuleerib see otsimisrefleksi. 

Terve vastsündinu leiab enamasti rinna ise esimese elutunni lõpuks, kuid nähes otsimise märke, võid sa teda loomulikult aidata.