Kuidas imetamist alustada

Sündinud on väike inimene, kes vajab ennekõike just Sinu hoolitsust, hellust ja tähelepanu. Esimesed nädalad kuluvadki lihtsalt koos olemiseks ja üksteise tundma õppimiseks. Uue rolliga harjumine läheb valutumalt, kui õpid mõistma oma lapse vajadusi.

Kohe pärast sünnitust, esimesed 6 – 8 tundi on vastsündinu erilises ärkvel ja valvsas olekus – uurib uut maailma, soovib korduvalt rinda imeda, püüab ema ja isa pilku ning teeb kõik selleks, et teda märgataks ja tema eest hoolitsema hakataks.

Esimesed tunnid on sidemete loomise aeg. Sel ajal ole oma lapsega nii palju, kui võimalik koos, lähestikku, kaisus, sest füüsiline lähedus aitab kaasa imetamise alustamisele.

Kui laps on saanud piisavalt rinda, lähedust ja tähelepanu järgneb pikk ja sügav uneaeg, et puhata välja sündimise väsimust. Ka Sina vajad pärast sünnitust toibumiseks aega ja rahu. Ole lapsega koos, sest siis sa oled rahulikum ja ei muretse. Pealegi saab laps sind just siis äratada, kui ta järgmist kõhutäit vajab. Imetamise heaks alustamiseks on väga oluline olla lapsega koos ja reageerida tema vajadustele. Need esimesed koos oldud tunnid annavad hea aluse mitmeteks järgnevateks kuudeks.

Kogu pere saab ja peabki koos puhkama, sest järgnevad päevad nõuavad jõudu. Puhkus õnnestub paremini, kui planeerite seda teadlikult ning väldite esimestel päevadel liigseid külalisi. Teisel päeval muutub laps rahutuks ja soovib tihti imeda. See on loomulik soov, sest sagedasema imemisega suurendab laps emapiima kogust kiiresti.

Esimestel päevadel on normaalne, et lapse kehakaal pisut langeb. Langus ei tohiks olla enam, kui 10% sünnikaalust. Kaalu langusest tekkiv näljatunne panebki lapse sagedamini imema ja õpetab talle, et nüüd on vaja toidu saamiseks ja kasvamiseks ise vaeva näha.

Imeta rahulikult nii tihti, kui laps soovib, sest see on

  • kasulik lapsele
  • kasulik sulle
  • vajalik piima tekkimiseks ja säilitamiseks

Piima tuleb juurde, paari päeva pärast muutub laps rahulikumaks ja sööb nüüd juba rohkem korraga, kuid harvemini. Kaalu langus peatub tavaliselt 3. – 4. – 5. päeval ning seejärel hakkab kaal uuesti tõusma. Teise elunädala lõpuks peaks sünnikaal olema taastunud, kuigi enamasti toimub see küll palju varem.