Kuidas anda rinnalapsele lisaks kunsttoitu, kui ta seda vajab?

Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja

Küsimus

Mul on kohe nelja kuuseks saav laps. Arst soovitas viimati rinnapiimale anda veidike juurde piimasegu. Probleem selline, et laps ei aktsepteeri lutipudelit. Olen proovinud lutte ja segusid vahetada ning lusikaga anda. Ei lähe läbi. Kui ei ole rind, siis ei söö. Kas peaksin muretsema või hakkab ta lusikast sööma siis, kui ise selleks valmis on?

Vastus

Jah, ega rinnalapsed ei tahagi eriti lutipudelist imeda, sest see on teistsugune ja ka imemistehnika peaks siis olema teine.
Kirjast jääb aga selgusetuks, miks seda üldse vaja on. Lapse tervise huvides on oluline toita emapiimaga ja üldiselt selles vanuses piimasegu juurde anda ei ole suurt mõtet. Otse vastupidi – lutipudelist piimasegu juurde andmine võib lapse liiga vara võõrutada rinnast ja see oleks juba otsene oht tema tervisele.

Lapsele piisab täiesti ka ainult rinnapiimast, kui ta võtab esimesel kuuel elukuul keskmiselt 500g/kuus kaalus juurde.
Kui teie laps on võtnud vähem juurde (4 kuu jooksul vähemalt 2 kg sünnikaalule lisaks), siis võiks mõelda veidi sagedasema imetamise peale. Enamasti aga sätivad selles vanuses lapsed ise toidu koguse paika – oluline on panna lapse signaale tähele ning kui ta on viril ja näljane, pakkuda alati rinda, vajadusel mõlemat. Samuti on vaja ka öösel rinda anda.

Kui see kõik toimib ja laps imeb ööpäevas vähemalt 8 korda rinnast, siis ei olegi ju midagi vaja juurde anda.

Kui tundub, et rinnapiima võiks olla rohkem, siis tuleb veelgi sagedamini imetada (10-12-14 korda ööpäevas) ja laps saabki ööpäevas rohkem piima ja ka kasvab kiiremini. Paar päeva sellist sagedast imetamist suurendab ka piima kogust rindades ja edaspidi võib jälle rahulikuma rütmi juurde tagasi pöörduda.

Kui laps siiski mingil põhjusel hoolimata sagedasest imetamisest ei võta ootuspäraselt kaalus juurde, siis selles vanuses tuleks alustada ettevaatlikult lusikast tahke toidu pakkumisega, mitte piimaseguga.

Muudel juhtudel alustatakse lisatoidu andmisega lusikast alles 6 kuu vanuses. Erandkorras võib aga alates 4. kuust hakata lapsele valmistama köögiviljapüreesid või vedelat putru – körti (soovitavalt esialgu riisist või tatrast).

Lisatoiduga alustatakse väikestest kogustest ja üks toiduaine korraga. Selle kohta saab vaadata täpsemaid juhiseid perekool.ee emapiimatarkuse artiklitest: http://www.perekool.ee/artiklid/category/artiklid/emapiimatarkus/

Igal juhul aga peaks selles vanuses ka putrude ja püreede tegemisel vältima lehmapiima. Lehmapiim, millest tehakse ka piimasegud, on tihti allergiate jt tervisehädade põhjustajaks. Seda ja ka kõiki teisi piimatooteid soovitatakse anda alles alates 10-11 kuu vanusest või hiljemgi.

Ja jooke võib tulevikus pakkuda otse väikesest tassist – 4-5 kuud on just sobiv vanus hakata harjutama tassist rüüpamist. Esialgu väikeste kogustega, sest kaod on suured ja tegemist on rohkem mänguga. Igal juhul ei peagi rinnalast tingimata õpetama lutipudelist jooma. Saab hakkama ka ilma. Tervislikum ja hügieenilisem on pudelit ja lutte vältida.

Ja teil on täiesti õigus – laps hakkab sööma lusikast siis, kui ta on valmis. Kui pakute lusikast tahket toitu ja laps on silmanähtavalt huvitatud, siis see ongi märk sellest, et ta vajab seda.

Vahel on aga lapsed paar kuud üsna ükskõiksed tahke toidu ja ka lusika suhtes ning siis ei jäägi muud üle, kui oodata huvi ärkamist. Järelikult on veel vara. See tähendab, et pakkuda võib ikka, aga sundida ei saa. Laps sööb siis, kui ta seda vajab.
Igal juhul tuleks vältida lapsele muu toitmisviisi pealesurumist – see võib muuta lusikad nii vastumeelseks, et pärast ta ei taha tükk aega neid nähagi.

Seepärast ei ole praegu ka vaja muretseda. Toitke rahulikult rinnaga edasi, vajadusel lihtsalt pisut sagedamini ja oodake kuni laps veidi kasvab.

Viimati lisatud

Vaakumsünnitus Lootevete avamine ehk amniotoomia Kumb on ohutum kas vaakumsünnitus või keisrilõige? Alkoholi tarbimine raseduse alguses Narkootikumide tarbimine raseduse alguses
Kas said sellest vastusest abi?
1 Tärn2 Tärni3 Tärni4 Tärni5 Tärni (142 tärni, keskmine: 4,08/ 5)
Laadin...