Kätte on jõudnud suvehooaja küsimus: “Kuhu lastega suvel minna?”

beachfamily
Allikas: Internet

Taas on kätte jõudnud kauaoodatud suvi ja puhkused. Lastega peredele tähendab see aga palju väljaminekuid ning pea murdmist küsimustega: kuhu see aasta lastega minna, millistel üritustel osaleda, keda ja mida külastada, mida põnevat (ja ka harivat) pakkuda suve jooksul – kõik selleks, et meie pisikesed tervet suve nutiseadmete ees ei veedaks. Vanasti polnud sellist probleemi, et kui vanemad lastele tegevust ei leia, siis passitakse päevad läbi toas ninad tehnikaseadmetes. Mina mäletan oma lapsepõlvest, et korra suve jooksul käisime perega Hiiumaal telkimas, mõned korrad käisime Võrumaal vanavanematel külas ja ehk korra sai ka mõnd välisõhuüritust külastatud. Aga viimaseid toona veel eriti polnud. Ja sellega selline ringi rändamine tipneski.

Nii me veetsime sõpradega soojad suvepäevad õues trifaad (Põhja-Eestis öeldakse selle mängu kohta vist ukakas) mängides, nukusid pulstides ema poolt ehitatud (pappkastist) nukumajades – muud ju polnud too aeg väga saada või olid üüratult kallid, ning rattaga sõites, ujudes, jalutades. Vihmased ilmad  möödusid aga tubastes tingimustes aktiivseid tegevusi otsides või siis ka vihma käes trikoo väel ringi joostes ja porilompides hullates. Ei mäleta isegi neid hetki, kus oleks tahtnud teleri käima panna ja vaadata multikaid/sarju vm lastele mõeldud saateid (ilmselt polnudki neid nii palju nagu täna on).

Tänapäeval aga tuleb nendel samadel vanematel, kes omal ajal kasvasid hoopis teises rütmis, olla kreatiivsed ja leida põnevaid tegevusi väljaspool kodu. Võimalusi on iseenesest päris palju. Tuleb vaid need õiged kohad ja tegevused üles leida. Variant on minna mängumaadele, külastada vabaõhuüritusi-laatasid (hea, kui seal ikka mõni batuut ka oleks, veel parem kui poni sõidutaks ja jääjooki pakutakse) või nt vanemate lastega aktiivselt seiklus- jm teemaparkides aega veeta. Aga kust saada terviklikku infot, mille hulgast valikut teha?

Olin minagi paar päeva tagasi just nende küsimuste lävel. Kuni tänavu suveni olin suveprogrammi kokku pannud pigem täiskasvanuid silmas pidades ja ehk teinekord soovitanud paari atraktsiooni mõnele lastega sõpradele, kes väisasid mu kodukanti. Kuna nüüd olen ma ise lapsevanem ja kodus on kasvamas ülimalt aktiivne ja tegus väikelaps ning suve jooksul on külla oodata mitmeid sugulasi oma pesamunadega, siis tuligi mul tõsiselt sukelduda internetiavarustesse ja lasta loovusel enda üle võimust võtta, et leida vahvaid ajaveetmisvõimalusi. Arvestada tuli muidugi laste erinevate vanustega ning Eesti ilmaga, mis iga kord ei ole väga soe ja päikseline.

Nõnda mõeldes ja otsides, sattusin ma mitmetele lehekülgedele ja foorumite soovitustele, ent infot ei saanud ikka nii palju, mille baasilt oleksin saanud konkreetsete ideedega edasi minna. Kuniks… lõpuks leidsin kaks väga sisutihedat lehekülge. Leheküljed pole küll uued, aga minu meelest on need saanud kõvasti täiendust ja tegevuste/vaatamisväärsuste suhtes on need meeldivalt ülevaatlikud.

Puhka Eestis lehel olen varemgi käinud ning lugenud infot erinevate külastuskeskuste ja õpitubade kohta. Ent nüüd on võimalik seal ka erinevate kategooriate (teema, üritus, piirkond jne) kaupa eelistusi teha, et leida just see puhkus, millest teie pere unistab. Nt on seal “eriliste elamuste” all välja toodud palju toredaid ideid, kuhu minna ja mida teha – kas pakkuda perele “rohelist” puhkust või hoopis aktiivset puhkust või kütkestavad teid kultuuriüritused või hoopis lõbusad kohtumised loomadega. Võimalusi on küll ja veel! Rohkem infot leiad SIIT! 

Teine lehekülg, kuhu ma sattusin täiesti juhuslikult ja ilmselt ka esimest korda viimaste aastate jooksul on Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudi lehekülg – Tea ja Toimeta alushariduses. Lehekülg on mõeldud alusharidust õpetavatele (ja seda valdkonda õppivatele) inimestele, kuid ka lapsevanematele. Sellel lehel oli väga hästi ülevaadet andev nimekiri erinevatest Eestis tegutsevatest loodus- ja loomaparkidest, mängumaadest, teemaparkidest, veekeskustest, muuseumitest (+ tehnilise suunaga), erinevaid kultuurielamusi pakkuvatest asutustest jne. Leiad selle SIIT!

Ja loomulikult on üks väga lahe ettevõtmine ka lihtsalt piknikukorvi pakkida meelepärased suupisted ja minna vabasse loodusesse piknikule. Kui on plaan Lõuna-Eestit külastada, siis Setomaal on palju vaatamist ja võimalusi aega veeta.

Lõpetuseks, olen arvamusel, et parim viis lastele meelepärast puhkust pakkuda, on veeta lihtsalt koos nendega aega (tehes seda siis aktiivselt või passiivselt) ja näidata neile iga hetk, et nad on hoitud ja armastatud. Tingimusteta. Just seda olen mina oma lapsevanemaks olemise aja jooksul õppinud. Igasugune äksion on küll väga lahe, aga emme-issiga on kõige lahedam.

 

Artikli koostas: Kaidi Pajumaa, perekool.ee sisutoimetaja