Kas piima on piisavalt? Piimakoguse suurendamine

Emasid, kes tõesti ei saa või ei suuda imetada, on tegelikult väga vähe. Imetada ei saa naised, kes mõnd rasket haigust põevad (näiteks AIDS, lahtine tuberkuloos, vähk) või on kaotanud rinnanäärmed trauma tõttu. Vaid üksikud emad (1 – 2 ema igast 100- st ema/laps paarist) ei ole võimelised tootma oma lapsele vajalikku piimakogust hoolimata kõigist nõuannetest.

Väga oluline on õige käitumine kohe esimestest päevadest. Piima kogust võib mõjutada luttide kasutamine. Luti imemine, teadagi, hormoone ema kehas ei mõjuta ning lapsele vajalikku piimakogust ei pruugigi välja kujuneda.

Vale imemisvõte tähendab lapse jaoks seda, et ta saab vähem piima kätte, kui ta tahaks. Pruugib vaid võtet parandada, kui ka laps hakkab rohkem sööma ja muutub rahulikumaks.

Kas on võimalik, et Sulle lihtsalt tundub, et piima on vähe?

Muutused rindades 1 – 2 kuud pärast sünnitust tekitavad paljudel tunde, et rinnad on tühjad ja lõdvad – piima pole. Tegelikult on Sinu keha selleks ajaks õppinud end nii hästi reguleerima, et suurem piimakogus tekib just siis, kui paned lapse rinnale imema.
Kasutusele võetud lutipudel paneb lapse teisiti käituma ning Sulle võib tunduda, et piima ei jätku. Tegelikult laps lihtsalt streigib.
Eneseusalduse kriis – aga mis siis, kui just minul ei jätku… nüüd küll on otsas – rinnad tunduvad täna nii pehmed…. mul on ju nii suur laps, ta kindlasti ei saa kõhtu täis… ta nutab nii palju, see on ilmselt näljast… minu emal ka ei jätkunud, miks siis minul peaks jätkuma… jne. jne. jne.
Rahutud päevad. Sageli tõlgendavad emad lapse käitumist valesti: …ta tahab kogu aeg süüa, …mul on vist piima vähe, …vaja anda juurde. Tegelikult suurendab laps ise sagedasema ja pikema imemisega piimakogust – on ju siis ka piima tekkeks vajalikke hormoone rohkem, järelikult mõne aja pärast ka piima rohkem. Paljud lapsed korraldavad iga paari nädala järel selliseid rahutuid tiheda imemise perioode, millega nad suurendavad piima kogust. Sel ajal tuleb aeg maha võtta, paar päeva lapse päralt olla ning edasi laabub kõik jälle tavapäraselt.

Esimesel kuuel elukuul kehtib reegel: laps saab piisavalt rinnapiima, kui ta… 

  • saab rinda iga kord, kui ta soovib,
  • võtab kaalus vähemalt 500g kuus juurde,
  • pissib vähemalt 6 korda ööpäevas.

Vahel saab laps tõepoolest liiga vähe rinnapiima. Seda näitab sel juhul tema väike kaaluiive. Laps reguleerib piimakogust tavaliselt ise – kui tahab rohkem, siis imeb lihtsalt kauem – mis tähendab, et algusest peale ei tohi piirata imemiseks kuluvat aega. Range toitmisrežiimi pidamine võtab lapselt võimaluse piisavalt imeda.

Põhjused võivad olla väga erinevad, kuid soovitused emale on ikka samad :

  1. Püüa toita sagedamini ja nii pikalt, kui laps soovib.Väikese sünnikaaluga lapsed on tihti unised, magavad rohkem ja ei ärka iga kord ka nälja peale. Väga unist ja pidevalt magavat last tuleb äratada toitmiseks umbes iga 2-3 tunni järel.
  2. Paku iga kord ka teist rinda. Kui laps on umbes 20 min. aktiivselt imenud ühel rinnal ja on endiselt rahutu, siis paku teist rinda – lase lapsel ise otsustada, kas ta vajab seda või mitte. Vahepeal võid teda hoida ka püstiasendis, et imemisel allaneelatud õhk saaks väljuda. Pärast seda on kõhus ka piima jaoks jälle ruumi rohkem.
  3. Toida last ka öösiti – kui ta vähegi küsib – enamus lapsi vajab seda esimesel eluaastal. Öised söötmised lisavad eriti hästi rinnapiima kogust, kuna ema on siis unine ja rahulik ning ei muretse nii väga.
  4. Väldi lutipudelit (sõltumata lapse vanusest) ja rõngaslutti. Üleminek tagasi ainult imetamisele
  5. Võid alustada lisatoiduga (puu- ja juurvilja püreed jms.) veidi varem s.o. 4 – 5 kuuselt. Lisatoiduga alustamine ei tohi vähendada imetamise kordade arvu. Anna alati rinda enne ja seejärel lisatoitu. 
  6. Hoia tuju üleval ja ole kannatlik. Just Sina oled oma lapsele parim ema ja Sinu piim on Sinu lapsele parim toit. Piimakoguse suurenemine toimub küll paari päevaga, kui toidad sagedamini, aga lapse kaalu tõusu on otstarbekas jälgida vähemalt nädala lõikes.