Kas ja miks on sünnitus valus?

ob_ccd345_prenatal-yoga-picture

Allikas: Internet

Intensiivsed emakalihase kokkutõmbed ja lapse pea edasiliikumine sünnituskanalis venitavad ja rõhuvad kudesid ja organeid, mis on rohkelt valuretseptoritega varustatud. Seega ON sünnitamine valus. Valul on tähtis osa sünnituse arengus. Kui kõrvaldada valu, kipuvad sageli soikuma ka emaka kokkutõmbed. Sünnitusvalu on ainus mõtestatud valu – kannatuste tulemuseks on lapse sünd. Sünnitusvalu on väga mitmekesine oma ulatuselt ja tugevuselt. Valutada võib kogu kõht või kõhu alaosa, valu võib pesitseda ristluudes, kiirguda reite sisepindadele. On naisi, kes kogevad valu talutamatu ja piinavana ning naisi, kes tunnevad vaid ebamäärast venitustunnet ja sagenenud urineerimisvajadust.

Reaktsioon valule sõltub naise ettevalmistusest ja oskustest ennast aidata, aga ka temperamendist ja rahvusest. Kindlasti on väga oluline sünnitaja motivatsioon – naised, kes on rasedaks jäämise või raseduse säilitamisega palju vaeva näinud, on sageli väga kannatlikud sünnitajad.

Äge valu kujutab endast hoiatussignaali, mis koondab organismi kaitsejõud ja sunnib inimest tegutsema. Ülitugevale valule reageerib peaaju eriliste valuvaigistavate ainete – endorfiinide tootmisega. Endorfiinide tase on kõrgem, kui naine on keskendunud sünnitusele. Kui suureneb valu intensiivsus, suureneb ka endorfiinide tase veres. Hirm ja ärevus vähendavad tunduvalt sünnitaja võimet valu taluda.

Mida peaks kindlasti teadma valust sünnitusel? Kõigepealt seda, et valu tuleb ja olema valmis sellega kohtuma. Õpi hingamistehnikaid, leia endale sobivad asendeid. Selleks, et valuga paremini toime tulla, saad ennast paljuski ise aidata. Kuidas seda teha, uuri kindlasti juba enne sünnitust. Samuti  peaksid teadma, et sünnitusvalu ei saa panna ühte patta jäseme amputatsioonivalu või vähivaluga, need on sootuks ise asjad, nende eesmärk ja toime organismile on erinev, ka lõpptulemus on erinev! Seega ei saa olla sarnased meetodid nende nii erinevate valudega toimetulekuks.
Ja veel – ära võitle valuga, vaid püüa see omaks võtta, kohaneda, leppida, anduda. Iga valu aitab sinu last sünnile lähemale.

Hea on juua lonkshaaval nõmmeliivateed või raudrohuteed. Mulle endale meeldis valu ajal külmutatud maasikat imeda. Homöopaadi käest varu arnika-teri, need on igale sünnitajale abiks. Sidruni lõhn aitab konsentreeruda, lavendel rahustab. Kui sünnitus ei taha edeneda, võib aidata kadakalõhn. Inimene on “keemia-füüsika labor”. Sünnitus algab eelkõige peast- mõtetest, ajuimpulssidest ja ajukeemiast.

NAERATA, sest Sina oskad sünnitada ja Su laps oskab sündida!

 

Allikas: Raamat “Me saime lapse? Me saame lapse! Me saime lapse…”

Autor: www.onnevalgus.ee