Kas ja kuidas mõjutab kohvi joomine rasedat ja tema kõhubeebit?

kohv

Kohvijoomine on üks neist asjadest, mida lapseootel naised enda sõnul enim raseduse ajal igatsevad – ning lisaks on see ka üks neist asjadest, mida tihti raseduse ajal keelatuks peetakse. Kui aga võtta arvesse hiljuti ilmunud uuringu tulemusi, ei olegi kofeiin raseduse ajal sugugi ohtlik. Vastupidi – mõõduka tarbimise korral võib see täiesti ohutu olla.

Grupp teadlasi uuris seost rasedusaegse kohvitarbimise ja tulevase lapse intelligentsi vahel. Tulemused? “Meil ei õnnestunud leida ühtegi tõendit, mis võiks viidata sellele, et ema rasedusaegne kohvitarbimine 4- või 7-aastaste laste kognitiivset arengut või käitumist mõjutanud oleks,” ütles teadusuuringus osalenud lastearst Mark A. Klebanoff. “Tänase päevani polnud ilmunud ühtegi teadustööd, mis laste intelligentsile ja kofeiinitarbimisele viitaks. Algusest peale olid inimesed mures pigem nurisünnituse, madala sünnikaalu, sünnidefektide jms. pärast – lähemal vaatlusel avastati väga vähe tõendeid, mis võiksid viitada kofeiinile kui sünnidefektide põhjustajale,” selgitas arst intervjuus veebiportaalile Fit Pregnancy. Dr. Klebanoff on lisaks laste intelligentsile uurinud ka kofeiini tarbinud emade laste ülekaalulisust, ent ka seal on seosed olematud.

Kuigi dr. Klebanoff ei ole oma põhjalike uuringute käigus leidnud ühtegi ohtu, mis raseduse ajal tassi kohvi joomisega kaasneda võiks, rõhutab ta siiski, et oluline on kofeiini tarbida mõõdukalt. “Üldiselt peetakse mõõdukaks kofeiinitarbimiseks 200 milligrammi päevas – tänapäeval peab sõnadega “tass kohvi” väga ettevaatlik olema, sest inimestel on nii suured tassid, et paneb lausa imestama, kuidas nad neid üleüldse käes hoida jaksavad. Parim viis järge pidada on mõelda, et keskmine 2 dl kohvitass sisaldab umbes 100 mg kofeiini, nii et üks või kaks sellist päevas võiks lugeda mõõdukaks koguseks.” Kofeiinikoguste arvestamisel tasub arvesse võtta seda, et kohv ei ole ainus, mis kofeiini sisaldab – seda on ka näiteks tees ning šokolaadis.

Kas rasedusaegsel kohvitarbimisel on ka raseda tervisele kasulikke omadusi? Dr. Klebanoffi sõnul tõenäoliselt mitte – välja arvatud juhul, kui kannatad kofeiinist loobumisest tingitud peavalude käes.

 

Artikkel pärineb: www.emmedeklubi.ee