Kaksikute imetamine

Kaksikute sünd tähendab, et kõike, mida vajab üks laps, peab Teil jaguma topelt: armastust, lähedust (sage nahk-naha kontakt), ja muidugi rinnapiima!

Kaksikud sünnivad sageli väiksemakaalulistena ja enneaegsetena – see tähendab ka ühe lapse korral suuremat kannatlikkust ja lisaaega lapse kohanemiseks ning korraliku imemisvõtte omandamiseks. Kui Teid on õnnistatud mitmikutega, tähendab see eelkõige veelgi suuremat valmisolekut ja aega, mis laste peale kulub. Samas vajavad mitmikud eriliselt neid eeliseid, mida võimaldab rinnapiim selleks, et kiiremini ületada alguse raskused ja jõuda järgi ükshaaval sündinud lastele nii kaalus kui üldises arengus.

Kuidas oma aega jaotada?

Mitmete kuude vältel peale mitmikute sündi on Teie ajaline hõivatus nendega väga suur. Selleks, et teha peamist, s.t. olla nende läheduses, oleks väga suureks abiks, kui saaksite endale võimaldada abilist koduste tööde tegemiseks ja poes käimiseks. Kui tahate jaksata peamist, s.t. imetamist ja laste eest hoolitsemist, siis peaksite arvestama ka lisaajaga enda puhkuseks. Väsimusest nõrkenud naine, kes üritab kõigele vaatamata hoida kodu ideaalses korras, ei jaksa lõpuks enam midagi teha, sest selline iseendale pandud töökoormus käib inimesele lihtsalt üle jõu! Seepärast tehke endale nimekiri igapäevastest töödest, pange nad tähtsuse järjekorda (näiteks: süüa tahan praegu, pesu võib oodata homseni, triikimine jääb ära) ja kaaluge, kuidas elu kõige säästlikumalt korraldada. Aega säästab ka suuremate toiduainete koguste ostmine korraga, kui kodus on normaalsed hoidmise võimalused, siis ei pea iga väiksema asja pärast kohe poodi jooksma!

Kui Teil ei ole võimalik arvestada kellegi abiga, siis on arukas ajutiselt madalamaks lasta nõudlikkuse latti iseenda suhtes. Nii saate üle alguse kaosena näivast olukorrast ja koos laste kasvamise ja tugevnemisega suureneb tasapisi ka teie jõudlus. Igal juhul õpite selles olukorras suurepäraselt selgeks aja ratsionaalse ja efektiivse kasutamise, mis annab teile eeliseid nii praegu kui tulevikus. Kes palju teeb, see palju jõuab! Kuid pidage ikka meeles ka iseenda puhkamise vajadust ja kasutage selleks iga väiksematki võimalust! See ei ole logelemine, vaid tark enda eest hoolitsemine, sest igiliikurit pole veel välja mõeldud ja ükski aku ei tööta laadimata!

Selleks, et olla edukas kaksikute imetamisel on oluline täita järgmisi praktilisi nõuandeid ehk

Soovitused emadelt, kes on imetanud mitmikuid.

  1. Puhake võimalikult palju.
  2.  Jooge nii palju vedelikku, kui on vaja teie suurenenud janutunde kustutamiseks.
  3. Toituge mitmekesiselt ja kvaliteetselt.
  4. Ärge püüdke iga hinna eest teha ise kõiki koduseid töid.
  5. Otsige spetsiaalset abi ja toetust imetamise nõustajatelt või lihtsalt teistelt kogemustega emadelt.

Piisavalt piima kahele

Pole mitte mingisugust takistust kahe lapse imetamiseks – rinnapiima hulk sõltub otseselt väljaimetud (hetkel vajamineva) piima hulgast. Kui aktiivseid imejaid on rohkem, suureneb koos sellega ka ilma mingi lisapingutuseta piima kogus rinnas.

Mugav asend

Kuidas imetamine tegelikult hakkab välja nägema, sõltub mitmetest asjaoludest.

  1. Ema teadmisest, et see on täiesti võimalik ning lastele parim. Lugege raamatuid, käige perekoolis ja otsige juba raseduse ajal üles need emad, kellel on positiivne kogemus olemas.
  2. Laste suutlikkusest imeda – enneaegsed lapsed võivad algul olla selleks liiga nõrgad (vt. art. Enneaegse lapse imetamine). Mõnikord peab alguses rinnapiima ka välja lüpsma ja andma seda lapsele ilma lutipudelita – lusikast või väikesest tassist, et mitte rikkuda lapse veel nõrka imemisrefleksi.
  3. Mugavast imetamisasendist. Kuni lapsed on veel väga väikesed, saate kasutada mõlemat “klassikalist” asendit:

a)    ema istub tugitoolis, mõlemal pool tugitoolitugedel (ema kaenla all) padjad toetamaks lapsi. Lapsed lamavad patjadel, pead ema süles ja jalad ema küünarnukkide suunas (haaravad jalgadega ema keha ümbert kinni). Selles asendis on mõlemad ema käed imetamise ajal vabad toetamaks vajadusel laste päid.
Padjad peaksid tõstma süles olevaid lapsi õigele kõrgusele rinna suhtes, et nad saaksid nibu haarata ilma täiendava jõupingutuseta. Padja liigne pehmus võib olla pigem segav, sest laps kipub sellesse “ära vajuma” ja selle mugavaks sättimine võtab kaua aega. Seda asendit saab kasutada ka siis, kui lapsed on kasvanud suuremaks.
b)    Lapsed lamavad süles ema käsivartel pead toetumas ema küünarnukkidele, kehad ristis ema süles. Ema toetab lapsi pepust (seljast). Võib samuti kasutada laste toetamiseks patju, ema võib leida sellise mugava asendi tugitoolis või mujal.

Enamus kaksikuid imetanud emasid kinnitavad, et tegelikult leidsid nad tõeliselt mugava asendi alles pideva katse-eksituse meetodil otsides. Ärge heitke meelt ja te leiate kindlasti oma nipid. Väga säästlik on leida endale sobiv imetamisasend ka pikali lamades, et öine imetamine sujuks kergemini.

Kas koos või eraldi?

Lapsed on erinevad ja võite arvestada, et Teil on lihtsalt kaks last, kes on otsustanud sündida ühel päeval. See tähendab erinevaid iseloome ja eelistusi, ka välimus ei pruugi olla liiga sarnane. Identsetel ühemunakaksikutel on sarnasusi muidugi rohkem, kuid individuaalsusega võite arvestada siingi.
Kui imetate oma lapsi ükshaaval, on asend tavaline, kuid aega kulub loomulikult topelt. Samas saate pühenduda lastele kordamööda. Kui otsustate ühele lapsele pakkuda toitmise lõpetuseks ka teist rinda, siis teisele kaksikule pakkuge esimeseks seda rinda, kust esimene lõpetas. Niisugusel juhul võite arvestada teise kaksiku kiirema näljatundega järgmiseks korraks. Toitkegi teist kaksikut järgmisel korral esimeses järjekorras.
Alati ei ole vajadust mõlemale lapsele mõlema rinna pakkumiseks ja tavaline “rutiin” õnnestub paremini, kui järgite üldreeglina

“kolme ühe” põhimõtet –
üks rind
ühel toidukorral
ühele lapsele.

Võite teha nii, kuidas Teile mugavam tundub, sest kõige tähtsam on imetada vastavalt nõudmisele!
Mõnikord on hea anda lastele võimalus imeda erinevatel toidukordadel erinevast rinnast, eriti kui üks laps tundub teile “laisema” imemisega. Kuid on olnud ka kaksikute emasid, kes “kinnistavad” ühe rinna ühele lapsele ja mõlemas rinnas on alati ootamas just sellele lapsele vajalik toiduhulk!
Missugune tehnika Teile ka mugav ei tunduks, on hea teada, et naise rinnal ei ole olemas mitte mingit piima toomise piirmäära – alati sõltub olemasoleva rinnapiima kogus nõudlusest, s.t. laste imemisest. Kaksikutega on tegemist topelt – tehke oma elu võimalikult lihtsaks ja imetage neid! Nii jääb ära lisatöö pudelitega, rääkimata soodsast mõjust laste tervisele ja arengule!

Vajaliku piimahulga nimel

Esimene kriis saabub tõenäoliselt 5-6 nädala paiku, kui lastel jõuab üheaegselt kätte juurdeimemise aeg ja nad otsustavad koos lühendada imemisvahesid näiteks 45 minutini – ja niiviisi kaks ööpäeva järjest! Kui te teate, et just sellise mehhanismiga (teatud perioodidel sagedasem ja pikaajalisem imemine) toodavad kõik lapsed endale piima juurde, siis suudate jääda rahulikuks ja kindlustate nii selle, et ka Teie kaksikud saavad alati kätte vajaliku piimahulga, mis laste vajadustega koos sel viisil suurenebki. Lapsed “töötavad” aegajalt intensiivsemalt, on nõudlikumad, imevad juurde vajaliku hulga piima ning rahunevad. Kuni järgmise perioodini. Kui tunnete, et lained siiski üle pea hakkavad käima, aitab huumor: tõsi ta on, et aasta pärast samal ajal on pilt täiesti muutunud ja Te suudate vaevalt enam täpselt meenutadagi tänast päeva! Miski ei suuda aga tulevikus vähendada Teie head õnnestumise tunnet, kui niiviisi töötades suudate võimalikult kaua pakkuda oma kahele lapsele korraga parimat – rinnapiima!