Isa võtab vastutuse

http://www.minimal.ee/isa&beebi/Isa&beebi2013.pdf

Kuidas mõnel isal on lapsega nii hea kontakt ja teineteisemõistmine, samas kui teised elaksid nagu eri planeetidel? Kuidas tekivad isaroll ja oskused? Need ei ole kaasasündinud anded või omadused. Kõik algab ikka armastusest, viimane tähendab siinkohal tegu. Isaroll tekib ja areneb koos lapsega. Mida rohkem veedad aega oma lapsega, seda rohkem teda armastad. Kui loobud mõnest muust tegevusest või hobist ja teed valiku lapsega koos olemise kasuks, hakkad rohkem väärtustama last, ema ja ka iseennast.

See on nagu investeering: kui investeerid oma aja, energia ja tähelepanu lapsele, õpid ka temast hoolima ja teda armastama ning loomulikult toob selline „investeering” ohtralt vastuarmastust. Väikese lapse armastus on siiras ja suur, see annab meile tohutu jõu ja energia.

Paraku on väike laps alles üsna abitu ja saab oma armastust jagada vaid neile, kes temaga koos on. Kui oleme lapsega vähe, siis jääb ka suhte sügavam vundament valamata. Isast võib saada lapse jaoks küll autoriteet, „perepea”, isegi eeskuju, aga sooja ja
sügavat suhet ei pruugi hiljem enam tekkida.

Lapsed saavad meile anda elu kõige sügavamad tunded ja suurema armastuse, selleks on vaja vaid kohal olla, kontaktis olla, teha harilikke asju, aga seda päevast päeva. Esimesel eluaastal on lapse vajadused üsna lihtsad: söök, kuivad mähkmed ja turvatunne
– kontakt turvalise inimesega. Kui meie ise neid ei paku, siis ei seostu ka turvatunne hiljem meiega.

Oluline on aeg, mis veedetakse perena koos, aga ka aeg, kus isa võtab täieliku vastutuse ning on beebiga kahekesi. Sel ajal saab ema puhkust ja samas loob isa oma ainulaadse sideme lapsega.