Imetamine pärast keisrilõiget

Loomulikult on imetamine võimalik ka pärast sünnitust keisrilõike abil. Tõsiasi, et naine vajab operatsioonijärgselt rohkem aega toibumiseks ja paranemiseks, võib ka imetamise laabumist veidi edasi lükata. Igal juhul on hea teada, et sünnitus keisrilõikega ei takista iseenesest imetamise õnnestumist.

Mõned keisrirõikega sündinud lapsed võivad esimestel päevadel olla Teile antud ravimite tõttu unisemad, kui teised vastsündinud. Paar päeva võib nende imemisrefleks olla nõrgem, kuid enamasti kosub laps mõne päevaga. Sagedamini on see märgatav pärast üldnarkoosis toimunud operatsiooni, mil lükkub edasi ka ema- lapse esimene kontakt. Kohaliku valuvaigistusega (epiduraalanalgeesia) keisrilõike ajal on naine ärkvel ja saab last puudutada kohe pärast sündi, kuid mõned uurimused on näidanud, et ka sel juhul on täheldatud laste imemisrefleksi häiritust esimestel elupäevadel.

Millal alustada?

On väga oluline imetada oma last nii vara, kui võimalik. Seda nii varase ema-lapse kontakti tähtsuse tõttu, kui ka naise kiirema taastumise huvides, sest imetamine aitab kaasa emaka kokkutõmmetele ja soodustab haava paranemist.
Imetamine võiks alata nii nagu pärast sünnitamist ikka lapse esimese elutunni jooksul, kuid kindlasti vajate alguses kõrvalist abi lapse hoidmisel, sest tavaliselt on üks käsi mõni aeg endiselt kinni tilguti all. Lapse peaks aitama kõhuli Teie rinnale nibu läheduses, et ta saaks teha oma esimesed tõmbed. Esimestel imetuskordadel peaks lapse asend olema mugav, et nibu haaramine õnnestuks võimalikult lihtsalt.
Operatsioonijärgselt peate mõni aeg selili lamama, kuid püüdke oma asend teha võimalikult mugavamaks, et saaksite võimalikult hästi puhata ning abistaja toel ka imetada oma last. Ärge häbenege oma praegust abitust, see läheb üle ning on Teie olukorras loomulik!
Paljudele emadele meeldiks olla koos lapsega ühes ruumis, kuid mitte kõigis sünnitusmajades pole see võimalik kohe esimestest tundidest peale. Kuna vajate abi imetamisel ja lapse eest hoolitsemisel uurige välja, kas lapse isa (või muu tugiisisku) kohalolek on lubatud.
Esimestel operatsioonijärgsetel päevadel on haav tundlik ja valulik. Enamus valuvaigistitest, mida sünnitusjärgselt kasutatakse, ei kahjusta last – leevendage oma ebamugavustundeid, kui seda vajalikuks peate! Vastastikune mugavustunne on oluline ka edukaks imetamiseks.
Pöörake suurt rõhku lapse õigele asendile rinnal

Imetamine lamades

Esimestel päevadel võib see olla ainus võimalik viis imetada. Ka sellises asendis on võimalik lisapatjade abil leida endale maksimaalselt mugav asend.
Lõdvestage kõhulihased ja veeretage end ettevaatlikult külili. Liikuge väga aeglaselt, et vältida pingutust. Asetage kõhule haava kaitseks suur käterätt või tekk, et laps ei saaks Teile kogemata oma jalgadega haiget teha. Kõverdage oma jalad põlvedest ning asetage jalgade vahele lisapadi, et toetada jalgu ja vähendada survet kõhulihastele. Toetuge patjadele oma selja taga.
Paluge abistajal panna laps oma kõhuga teie keha vastu. Et lapse asend püsiks, võite tema selja taha panna kokkurullitud teki või käteräti. Lapse nina ja suu peavad olema vahetult nibu läheduses. Nibuga lapse suud puudutades oodake, millal laps avab suu, et aidata talle suhu võimalikult suur “suutäis” nibu ümbrusest.
Esimestel päevadel on tähtis igal toitmiskorral pakkuda mõlemat rinda. See tähendab seda, et peate ka teisele küljele samasuguse asendisse veerema ja toitma teise rinnaga. Liikuge väga aeglaselt ja ettevaatlikult, et haava mitte häirida. Kui lamamisasend Teid väsitab, võite pisut liigutada puusi. Liigne on meenutada, et vajate asendite muutmisel ja lisapatjade asetamisel abistajat.
Kui haav on juba paranemas ja ei tee enam väga haiget, võite iseseisvalt voodis “veerelda”, kuid lapse õigesse asendisse saamisel võite nüüdki vajada abi.

Imetamine istudes

Niipea, kui teid lubatakse istuda, on hea õppida selgeks imetamine ka selles asendis.
Istuge mugavalt, pange oma sülle (kõhule) padi, mis kaitseb nii haava, kui tõstab lapse vajalikule kõrgusele rinna juurde. Vereringe parandamiseks sirutage aeg-ajalt ettevaatlikult jalgu. Hoidke last endale väga lähedal, et ta võimalikult tihedalt toetuks kõhuga teie vastu. Oma käega saate vajadusel pisut toetada lapse pead. Teise käega saate toetada oma rinda.

“Jalgpalli hoidmise” asend istuli

See asend on haavale kõige säästlikum, sest laps lamab ema kõrval, mitte süles.
Istuge mugavas toolis ja asetage ühe käsivarre alla padi. Laps pange padjale nii, et tema nägu oleks rinna juures, kuid keha padjal ema käe all. Laps on oma kehaga Teie “küljes” nii, et tema pepu toetub tooli seljatoele, jalad puusadest painutatud. Toetage lapse kaela oma käega ja jälgige, et lapse suu oleks nibuga samal kõrgusel ja Te ei peaks eraldi pingutama.
Vaata ka Kuidas last rinnale panna?

Kodus

Olete läbi teinud nii sünnituse kui operatsiooni, seetõttu vajate palju puhkust ka kodus. Võite magada ka lapsega koos, et lapseni jõudmine oleks maksimaalselt säästlik ja Te ei peaks sageli voodist tõusma. Varustage end lapsemähkmete ja enda söögi-joogiga ning saategi alguses mitmeid tunde rahulikult koos veeta ja teineteist tundma õppida. Samas on hea teada, et ettevaatlik jõukohane liikumine aitab samuti kaasa taastumisele, kuid üle 5 kg raskuste tõstmisega peate veel mitu kuud ootama.
Teretulnud on lähedaste abi koduse majapidamise korraldamises seni, kuni olete ise paranenud.
Pärast keisrilõiget peame tihti varuma rohkem kannatlikkust, kindlust ja aega, et korralikult taastuda. Imetamine aitab teil mõlemal paremini kosuda ja teineteisega harjuda.