Imelise imetamisaja alustamine

iStock_13188397_wide

Allikas: Internet

Emapiim on inimese elu alustamiseks parim. Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) soovitab rinnaga toita kaks esimest eluaastat, kindlasti aga terve esimese aasta.

Rinnapiim on kasulik, sest sisaldab kõiki kasvamiseks vajalikke toitaineid, ükski kunsttoit ei saa rinnapiimaga võistelda. Samuti on toitained rinnapiimas õiges vahekorras, just sellises, nagu Sinu lapsele sel hetkel vajalik on. See kaitseb last nakkushaiguste eest, rinnapiim ja imetamine annavad eelised üldises tervises, kasvus ja arengus, langetades samal ajal paljude akuutsete ja krooniliste haigestumiste riski. Rinnapiim vähendab ka allergia võimalust ning rinnast imemine aitab kaasa lapse arengule. Kõigele lisaks on emapiim soe ja puhas ja alati kaasas, mis pole mitte väheoluline. Samuti on see odavaim viis lapse toitmiseks.

KUIDAS ALUSTADA?

Heaks imetamise alustamiseks on vaja ema ja last. Ning ongi kõik. Kui oleks midagi lisaks vaja, küll siis loodus juba hoolitseks selle eest, et need “lisad” lapsega kohe kaasas oleksid. Imetamissuhe ei vaja ühtegi abivahendit, nii nagu ei olnud meie esiemadel lutte, lutipudeleid, kunsttoitu jmt, nagu ei ole seda kaugel dzunglites elavatel pärismaalastel, nii pole vaja ka meil siin.  Ära varu koju kunsttoitu, samuti ära osta valmis lutipudeleid ja kuivlutte. Kõik need kolm on tavaliselt põhjuseks miks imetamine ei suju ning võib paari kuuga hääbuda sootuks.

PIIMA TEKKIMINE

Esimene piim on ternespiim. Ternespiim tekib rindadesse tõepoolest juba 3.-4. raseduskuul, kuid Sa ei pruugi sellest üldse aru saada, vähemalt pooltel naistel enne sünnitust rinnapiima ei leki. Need “paar tilka” seda väärtuslikku piima saab laps esimese imetamise ajal. Ternespiim kaitseb last ümbritsevate pisikute eest, paneb tööle tema õrna seedesüsteemi, aitab tal sünnijärgselt kohaneda ning kaitseb kollasuse eest. Ternespiima kogus on väga väike, ühest-kahest teelusikatäiest lapsel esimesel elupäeval jätkub talle täiesti. Esimene imetamine võiks toimuda lapse esimese elutunni jooksul.

Umbes 3.-5. päeval tekib tavaliselt piimapais, rinnad on kõvad ning valulikud. See möödub iseenesest. Enesetunde parandmaiseks võib teha sooja dushi enne toitmist, lüpsta pisut piima välja, et lapsel oleks kergem rinda haarata, imetada sagedasti. Peale toitmist võib asetada rindadele külma kapsalehe. Mõnedel naistel ei teki piimapaisu, neil tekib lihtsalt tasapisi rohkem piima.

Kuni 6. elunädalani toodavad rinnad nn üleminekupiima, mille kogused võivad varieeruda, kord on piima palju, kord vähe, rinnad võivad tunduda liiga pehmed või liiga kõvad. Ema organism alles õpib ja harjub uue olukorraga, mistõttu on väga oluline toita lapse märguannete järgi, et rinnad “õpiksid” piima tootma täpselt vastavalt lapse vajadusele. Täis- ehk pärispiim tuleb rinda alles alates 6. nädalast pärast sünnitust.

IMETAMISE SAGEDUS

Heal imetamissuhtel on kuldne reegel: paku lapsele rinda alati kui ta seda küsib ning luba tal rinnal olla nii kaua kui ta seda soovib. Kui nii toimida, siis võib olla kindel, et kõik sujub – Sinul jätkub piima, laps reguleerib ise oma söömisgraafikut, ta kosub kenasti ning esimesed kuus kuud ei vaja lisaks midagi muud.

Sul on täiesti õigus, et last võib toita lausa iga tunni järel. Rinnapiim on nii kergesti seeditav ning peaaegu täielikult seedetraktist imenduv, mistõttu ei ole imikule ohtu ka sellest kui ta lausa 24 tundi järjest imeb (nagu mõned vastsündinud ka teevad).  Rinnapiim on imikutele ka joogi eest.

On veel üks kindel reegel: mida sagedamini imetada, seda rohkem piima tekib. Niimoodi ei ole ka ohtu, et piim ära võiks kaduda. Eriti hästi aitab piima tekkele kaasa öine imetamine.

Rinnapiimalaps ei vaja 6 esimest elukuud lisaks midagi muud. Ei sööki, ega jooki. Isegi mitte vett. Rinnapiim koosneb 87% ulatuses veest ning seeläbi rahuldab mõlemad vajadused täielikult. Tuleb vaid lapsele rinda võimaldada.

Järgmine lõik on vastsündinu issidele ja teistele lähedastele:

Vanasti kestis nn nurgavoodi aeg 6 nädalat. See on aeg, mil ema ja laps piltlikult ”teineteise külge” seotakse, mil ema organism harjub lapse jaoks vajalikku kogust sööki tootma ning toimub toibumine sünnitusest. Ema hormoonid on “tagurpidi” ning reageerivad korrektselt vaid lapsega seotule. Seetõttu näete sel ajal palju pisaraid, aga kindlasti kuulete ka naeru (vahel lausa kohatut). Võtke seda kõike just nii nagu see on. Ning olge värskele emale abiks kodutöödel, söögivalmistamisel ja muus, mis annavad talle võimaluse oma “nurgavoodiaega” nautida. On selge, et tänapäeval pole see võimalik päris nii nagu vanasti, kui naine oligi lapsega sõna otseses mõttes voodis, aga paljuga saab talle abiks olla küll. Värsked issisd, tegelikult on see aeg ka teile kohanemiseks ja harjumiseks, ning te vajate sama palju tähelepanu ja hoolitsust. Aga teie olete tugevamad, seepärast suunake kogu tähelepanu oma lapse emale. Küll ta peatselt jälle ka teie eest hoolitsema hakkab.

Allikas: Sünni- ja imetamise Eesti Tugiühing