Enneaegse lapse imetamine

Enneaegselt sündinud lapsed on väga erineva kaalu- ja küpsusega, vanuses 22 – 37 rasedusnädalat kaaluga 0,8 – 2,5 kg. Suuremakaalulised küpsemad ja terved enneaegsed vastsündinud võivad olla suutelised ise imema juba varsti peale sündi. Väiksemad ja nõrgemad vajavad tihti eritingimusi kasvamiseks (kuvöös) ja söömiseks (sond) veel mitmeid pikki nädalaid. Kui laps on eriti tilluke, peate tõenäoliselt alguses olema lapsega koos lastehaigla vastsündinute osakonnas (umbes kuu aega). Selline laps võib vajada sondiga söötmist seni, kuni ta kasvab suuremaks ja jaksab ise rinda imeda. Haiglas peate tõenäoliselt olema seni, kuni laps kaalub vähemalt 2 kilogrammi.

Parim toit ka enneaegsele lapsele on rinnapiim ja rinnapiima väljalüpsmine (pumpamine) on töö, mis aitab emal olla tegevuses oma lapse heaks, aidates leevendada oma murelikke mõtteid.

Rinnapiima eelised enneaegsetele lastele

Uuringud näitavad, et enneaegselt sündinud laste emade rinnapiim sisaldab suuremat hulka antikehasid ja toitaineid, kui õigeaegselt sünnitanud naistel. On avastatud, et need erinevused püsivad rinnapiimas kuni kuue kuuni. Antikehad kaitsevad teie last haigestumiste eest, mis on enneaegsete laste suurimad ohustajad. Rinnapiima on teie lapsel kõige kergem seedida. Selles sisalduvad elutähtsad rasvad ja valgud on täielikumalt omastatavad, kui ükskõik millistest kõige kaasaaegsematest rinnapiima asendajatest. Rinnapiim soodustab aju arengut. Uurimused on näidanud, et enneaegsed, kes said rinnapiima, erinesid oma asendustoite saanud enneaegselt sündinud eakaaslastest vanuses 7,5 – 8 aastat oma kõrgemate IQ näitajatega. Igale lapsele on oma ema rinnapiim parim ja ükski meditsiinilise tehnoloogia suursaavutus ei suuda sellega konkureerida.

Kui viibite oma enneaegse beebiga haiglas, võivad arstid talle vajalikuks pidada peale elutähtsa rinnapiima ka mõnesid ravimeid jms. See ei tähenda, et teie piimal oleks midagi viga. Lihtsalt väga enneaegsed lapsed võivad elu alguses vajada kogu võimalikku toetust, et kiiremini kasvada ja areneda. Püüdke olla koostööaldis ja rahulik oma teadmises, et rinnapiim on jätkuvalt teie lapse tervise vundament.

Kuidas oma rinnapiima kogust säilitada ja suurendada?

Juhul, kui teie laps ei jõua alguses piisavalt intensiivselt imeda, tuleb teil koheselt alustada rinnapiima väljalüpsmisega. Ternespiim ehk kolostrum oma unikaalsete toite- ja raviomadustega on eriti vajalik nõrgemale vastsündinule. Vajadusel saab rinnapiima säilitada külmikus seni, kuni last võib toita kas suu kaudu või läbi nasogastraalsondi.
Kasutage oma aega selleks, et korralikult selgeks saada rinna mehhaaniline tühjendamine (käsitsi või rinnapumbaga). Enne pumpamist stimuleerige käega rinnanibusid. Piima väljutamisele aitab kaasa lapse pildi vaatamine, meeldiva muusika kuulamine, rahulik õhkkond. Ärge heitke meelt, kui piima kogus ei ole nii suur, kui sooviksite – parimaks piima hulga suurendajaks on imev laps ja mehhaaniliste võtetega ei saa tulemus kunagi sama hea olla. Päeva jooksul peaksite mõlemat rinda tühjendama vähemalt 5 korda, ühe korra kestuseks vähemalt 20 minutit. Kui teile tundub, et piima kogus on vähenenud, suurendage väljalüpsmise kordade arvu. Tihti saadakse parimaid tulemusi, kui õnnestub tühjendada korraga mõlemat rinda (näiteks pumbaga ja käsitsi või mõlema käega korraga.)

Säilitage rinnapiima külmikus ja kasutage seda 5 – 8 päeva jooksul. Soojendamisel vältige kõrgeid temperatuure ja mikrolaineahju, sest see vähendab rinnapiima kvaliteeti. Kui peate säilitama piima üle 8 päeva, kasutage sügavkülmutamist -180C. Steriliseeritud säilitusanumad varustage sildiga, kuhu märkige kogumise kuupäev ja haiglas olles ka oma nimi.

Enne rinnapiima kogumist peske väga hoolikalt oma käed. Rinnanibude igakordne puhastamine ei ole vajalik, selle eest hoolitsevad spetsiaalsed näärmed nibude ümbruses. Keha puhtuse säilitamiseks on piisav igapäevane dušš.

Teid võib üllatada rinnapiima väljanägemine – see tundub tihti lahja sinaka vedelikuna, millele pärast seismist tõuseb peale “koor”. Pikemaajaline rinna tühjendamine (10 – 15 min. kummastki rinnast) suurendab rinnapiima rasvasisaldust.

Tihe intensiivne töö iseendaga rinna tühjendamisel annab teile võimaluse ära oodata aeg, mil ka kõige väiksema sünnikaaluga laps jõuab juba ise imeda, isegi siis, kui see võtab aega mitmeid pikki nädalaid! Seni saate last rinnapiimaga toita läbi sondi. Nii saate ka teie, vaatamata alguse raskustele, koos oma lapsega kogeda pikka edukat imetamist. Kui tundub, et vaatamata jõupingutustele hakkate kaotama enesekindlust ja haiglapersonali abist ei piisa, siis otsige üles imetamise nõustaja, kellel on kogemusi ka teie olukorras toimetulekuks.

Paljud emad, kellel on enneaegse lapse imetamise kogemus, saavad teid toetada hetkedel, kus murelaine ähvardab teid enda alla matta ja vajate lisajulgustust. Hoidke end kursis lapse tervisliku seisundi muutustega, õppige ära lapse hooldamine ja osalege ise maksimalselt kõikides protseduurides, mis on lapsele vajalikud. Teadke, et ka valulikud analüüsid on oma ema süles (toetusel) kergemini talutavad. Mida sagedamini tunneb laps oma ema armastavat puudutust, seda kergem on tal kasvada ja areneda!

Känguru-meetod

Kui saate oma last juba kuvöösist välja võtta, võiksite last hoida hästi enese vastas. Kängurud kasvatavad oma imetillukesi järeltulijaid pikki kuid oma kukrus, ka teie saate oma enneaegsele lapsele raskel ajal appi tulla! Võtke lapsel riided seljast ja asetage ta oma paljale ülakehale. Võite niiviisi koos lamada voodis või hoida teda avara särgi all. Niiviisi saadud tihedal nahk-naha kontaktil on uuringute andmetel imeline efekt. Laps rahuneb ja tihti magab kogu kontakti aja vältel. Paraneb imiku kudede verevarustus ja nahavärv, tugevneb ema ja lapse vaheline side. Tihti märkavad emad, et pärast sellist suhtlemist oma lapsega õnnestub paremini ka rinnapiima väljalüpsmine. Seda meetodit saab edukalt kasutada ka väga tillukestel vastsündinutel, samuti võib “känguruks” olla ka isa.

Esimest korda rinnal

Sõltuvalt lapse enneaegsuse sügavusest ja kaalust, võib laps olla valmis iseseisvaks imemiseks kas paar päeva või nädalaid peale sündi. Imemise õppimine edeneb seda kiiremini, mida varem laps rinnale saab ja mida vähem kogeb teistsuguseid imemisvõimalusi. Lutti kasutada kas minimaalselt või loobuda sellest alguses täiesti, et laps saaks võimaluse kogu oma imemisvajaduse rahuldada rinnast. Teie esimene imetamine nõuab suurt kannatlikkust ja järjekindlus. Pingevaba õhkkond, mugav asend, lisapatjade kasutamise võimalus aitavad kaasa õnnestumisele.

Ärge oodake 100% õnnestumist juba esimesel korral. Ka paljude õigeaegselt sündinud imikutega tuleb tihti mõni aeg harjutada. Enneaegsele lapsele tuleb anda veelgi enam aega! Tihti jaksab enneaegne imik alguses rinda imeda vaid paari sekundi vältel korraga. Osake selle suursaavutuse üle rõõmustada ja aidata oma laps rahulikult mõne aja möödudes uuele õnnestumise kogemusele. Hoolitsege, et teie ja lapse asend oleks mugav ja võte õige ning säilitage sisemist rahu. Järjekindlus aitab teid edasi aeglaselt, aga kindlalt!

Kuna laps on väike, siis korraliku imemise ja imetamise selgekssaamine võib tähendada pikka õppimist teile mõlemale. Vahel ei ürita laps paaril esimesel korral üldse korralikult rinda haarata, vaid ainult maigutab ja mõnuleb rinna läheduses. Pole põhjust keelata talle sellist armastuses “suplemist” ning avastage ka enda jaoks taolise suhtlemise plussid. Tihedast kontaktist ema ja lapse vahel võidavad mõlemad! Asetage oma nibu õrnalt lapse suhu ja ärge heitke meelt, kui ta seekord veel ei huvitu selle korralikust suhuvõtmisest! Ehk õnnestub see järgmisel või ülejärgmisel korral. Enneaegsed lapsed väsivad kiiresti ning hea on teha sagedasi puhkepause nii, et võtate lapse sülle nahk-naha kontaktis.

Enneaegsed lapsed vajavad rohkem toetamist ning tavalised imetusasendid ei pruugi teile tunduda piisavalt head. Toetage oma lapse keha ja pead, kui see aitab ja hoolitsege oma asendi mugavuse eest, sest aega kulub teil palju. Valu või ebamugavustunne õlgades, kaelas, kätes või seljas segab järgmist imetamist tuntavalt ja on märk sellest, et teie asend vajab parandamist.

Mõnikord on hea samaaegselt rinnalepanemise katsetusega täita lapse magu sondi teel. Nii kogeb ta mõnutunnet kontaktist emaga, mida kinnistab veelgi täiskõhu-tunnet! Niiviisi sammhaaval edasi liikudes aitate lapse kasvamisele ja kohanemisele kaasa, hoiate alles rinnapiima ning jõuate koos ära oodata aja, mil ka teie laps jaksab ise kõhu täis süüa!

Lapsega kodus

Kuitahes pikk ka poleks haiglas viibimise aeg – ükskord saabub siiski kojujõudmise hetk. Teadmatus, kuidas saate oma enneaegse imikuga kodus iseseisvalt hakkama ilma senise haiglapersonali abita, on algul kõhklusi tekitav. Tegelikult olete väga raske perioodi oma elust juba seljataha jätnud. Laps on küll teistest samaealistest tillem, kuid tunnistatud terveks, sest muidu poleks teid ju haiglast koju lubatud! Tore, et vajalikul hetkel oli teie lapse aitamiseks võimalik kasutada meditsiinitehnoloogia kaasaegseid saavutusi, kuid loodetavasti olete juba läbi katsumuste jõudnud ka veendumusele, et peamine, mida vajab laps, on alati temaga nüüd ja edaspidi. Teie armastavate käte hooliv puudutus, soe pilk, rahulik kõne või laul ning rinnapiim, mis on loodud vaid sellele lapsele – kõike seda vajab imik just nüüd kõige rohkem. Magage koos, hoidke teda sageli süles, kandke teda endaga kaasas pakkudes niimoodi lapsele maksimaalset lähedust. Teiegi õpite niiviisi kõige paremini mõistma oma lapse vajadusi. Ka kodus vajab laps palju nahk-naha kontaktis olemist. Võtke aeg maha ning aidake oma lapsel kasvada ja tugevneda! Te olete juba harjutanud imetamist vastavalt lapse vajadustele ning teate, et peate jätkuvalt arvestama lapse kiirema väsimisega, mis pikendab iga imetamiskorda.

Enneaegseid lapsi tuleb küll tähelepanelikult jälgida, kuid ülemäärase muretsemisega võite ainult segada asjade kulgu. Tavaliselt kontrollitakse sagedamini enneaegsete laste kaaluiivet ning võite ka ise laenutada kaalu, et kindlatel kellaaegadel – algul 1 kord päevas, edaspidi kord nädalas – kaaluda oma last ning saadud number üles märkida. Sagedasem kaalumine pole vajalik, sest võib tekitada põhjusetut stressi. Tähtis on tõepoolest pakkuda rinda igal nõudmisel vaatamata sellele, et söögivahesid alguses peaaegu ei tundu olevat ja toidate ka öösel. Kiirem väsimine ei lase lapsel pikalt imeda, ta puhkab, jääb isegi magama, kuid rinda ei vabasta. Kõrvanibu tagant kõditamisele reageerib uute tugevate tõmmetega ja kõik algab jälle otsast peale. Lapse kasvades ja tugevnedes lühenevad pikkamööda ka imetamise kestused ning pikenevad vaheajad alguse 1 – 1,5 tunnist 2 – 3 tunnini. Kontrolliks, kas laps saab tegelikult rinnapiimast kõhu täis vaadake, mitu mähet ta ööpäevas märjaks teeb. Rinnapiima kogus vastab lapse vajadustele siis, kui ta teil läheb 6 – 8 marlimähet või 3  -6 ühekordset mähet ööpäevas.

Tihti on enneaegsed lapsed väga tundliku närvisüsteemiga ja vajavad rohkem hoolt kui suuremad imikud. Teadmine, et rinnast imemine on ka suurepärane rahusti, võiks anda teile lisakannatlikkust ja jõudu esimeste elukuude raskustega toimetulekuks.