Emakaväline rasedus

Emakaväline rasedus ehk ektoopiline rasedus on viljastatud munaraku pesastumine väljaspool emakat – munajuhas (suurem osa), munasarjal, emakakaelas, kõhuõõnes. Seda esineb 1:150 diagnoositud rasedustest.

Risk emakavälise raseduse tekkeks on suurem günekoloogiliste põletike või operatsioonide, viljatuse ravi korral. Arvatavalt ka emakasisese rasestumisvastase vahendi korral. Sageli jääb emakavälise raseduse põhjus selgusetuks.

Emakavälise raseduse tunnuseks on tihti järsku algavad alakõhuvalud, määriv veritsus emakast ja munasarjade piirkonna valulikkus läbivaatusel. Kui kaasneb kõhusisene verejooks, siis ka vererõhu langus, nõrkustunne ja šokk.

Emakavälise raseduse diagnoosi kinnituseks võib vajalik olla naistearsti läbivaatus, rasedushormooni (HCG) korduv määramine verest, tupekaudne ultraheliuuring, tupekaudne kõhuõõnesisese verejooksu uuring ja/või laparoskoopia. Emakavälise raseduse korral tuleb see eemaldada enamasti operatsiooni teel. Tihti tuleb seejuures eemaldada ka munajuha, mõnikord õnnestub seda “päästa”. Vahel on võimalik läbi ajada ka ilma operatsioonita, kui kindlate tingimuste korral süstitakse medikamenti, mis soodustab vales kohas paikneva raseduse iseeneslikku “imendumist”. Viimane ravimeetod pole kaugeltki mitte alati otstarbekas. Osa emakavälistest rasedustest paraneb ravita.

Pärast emakavälist rasedust on sünnitusega lõppevaid rasedusi ca 65 %-l rasedustest.